'רשת' הסירה מעמוד הפייסבוק שלה את הסרטון הוויראלי מבני ברק. בסרטון, שזכה לכותרת "איך דגל ישראל התקבל בעיר במרכז הארץ?", נראה הכתב גיא הוכמן מסייר עם דגל ישראל בבני ברק וזוכה למטר ביצים שבורות, קללות שריקות בוז ולבסוף – תקיפה ושבירת הדגל.  הסרטון הגיע עד כה לקרוב לחצי מיליון צפיות. נקודת השיא בסרטון היא בסופו, אז כאמור מגיע אופנוען, שובר את מוט הדגל אותו מחזיק הוכמן ומסנן את המילה "שיקצע".

התיעוד המצולם מחברת "קוריץ מערכות אבטחה" שחושף את זיוף הסצנה

מנגד, חרדים רבים טוענים כי מדובר בפרובוקציה מכוונת. שמואל ויינריך, תושב בני ברק שטוען כי הוא נתקל בסיור של הכתב, צוטט באתר החרדי "כל הזמן" כי ראה את התוקף כביכול ששבר את הדגל מדבר עם הוכמן ושואל 'איך יצא?".

"עיתונאי רוצה להשתמש בי כדי לבייש את המגזר שלי"

באתר "כל הזמן" פורסם ראיון עם שובר הדגל בו הוא טען כי הוכמן הוליך אותו שולל. "נסעתי עם חבר על האופנוע ברחוב חזון איש פינת נחמיה בבני ברק, ראיתי התגודדות של אנשים וצלמים בצד, חבר שלי מכיר את הוכמן והתחיל לדבר איתו, והוכמן ביקש בוא תעשו קטע עם האופנוע בשביל מערכון סאטירי, לא חשבתי והסכמתי. רק היום כשראיתי את הסרטון הבנתי מה עשיתי ואני מתחרט שלא חשבתי לפני ששברתי את הדגל, אם הייתי חושב, הייתי מבין שהעיתונאי רוצה להשתמש בי כדי לבייש את המגזר שלי", אמר "התוקף".

חיים פרידלנדר, עורך באתר "כל הזמן", סיפר כי כתבי תקשורת שמסיירים בריכוזים חרדים בימי זיכרון ובשעות הצפירה הם לא תופעה חדשה. "עבור חרדים רבים עשרת הימים שבין יום השואה ליום העצמאות הם עשרת ימי חרדה. חרדה מהפרובוקציה הבאה שתשודר בכלי התקשורת. לצערנו, רבים מהפרובוקציות באים מתוכי המגזר, צעקות "נאצי" על חייל חרדי ביום השואה, הפגנה בשעת הצפירה ביום הזיכרון ושריפת דגל ישראל ביום העצמאות".

"עם השנים, רבים מכלי התקשורת הבינו שאותם פרובוקטורים משתייכים לשולי המגזר והפנימו שזה לא מייצג. אבל הרייטינג מה יהיה עליו? אל דאגה, נמצא הפתרון, נייצר פרובוקציה בבני ברק, בירת המגזר. "הדוברים" החרדים לא יוכלו לטעון שמדובר בקנאים/סיקריקים/שוליים וכו', זו בירת המגזר, לא מאה שערים", אמר פרידלנדר.

 

דגל ישראל בני ברק. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
דגל ישראל בבני ברק. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרידלנדר הוסיף, "בתחילת השבוע "עיתונאי" רשת נכנס לבני ברק כשבידו דגל ישראל ענק. מטרת שליחתו הייתה ברורה, להכפיש את המגזר החרדי. הרי אם ברצונו היה להביא את דעתם של בני המגזר ויחסם למדינה, הוא היה אמור לראיין את העוברים ושבים, אלא מאי, זה לא מצטלם טוב, זה לא מביא רייטינג. במשך חצי שעה צעד הכתב בבני ברק, מחיידר תשב"ר לסאטמר, אך לצערו מלבד קריאות 'בוז' מילדים ויריקה מאחד העוברים ושבים, מצלמתו לא קלטה שום אירוע ששווה שידור. ואז נמצא הפתרון – אופנוען, שעובר במקרה או שלא, וניכר היה לפי כל עדויות הסובבים שמכיר את העיתונאי, שובר את הדגל ונמלט מהמקום. כמה מוזר היה שאותו אופנוען חזר כעבור דקות לזירת הפשע ושאל את העיתונאי "איך היה".

באתר 'רשת' מסרו בתגובה כי "לצערנו הסרטון שפורסם אינו  מפוברק אולם לאור פגיעה אפשרית ברגשות הציבור ולאור  תגובות שהתקבלו החלטנו להסיר את הסרטון לאלתר. יום עצמאות שמח לכל עם ישראל".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20