פשרת התאגיד: חטיבת החדשות תנותק מהנהלת התאגיד, חוק התקשורת לא יקודם. ראש הממשלה בנימין ושר האוצר משה סיכמו על מבנה חדש לתאגיד השידור הציבורי "", הנמצא בימים אלו בהקמה. בתום חמש פגישות בין השניים ובהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט, נראה כי התחלת שידורי השידור הציבורי תידחה לאמצע מאי. טרם התקבלה החלטה על כמות האנשים שייקלטו ברשות השידור החדשה. עובדי התאגיד חסמו את צומת הרחובות קפלן ובגין, מול קריית הממשלה בתל -אביב, ומאשימים: "מהלך ציני של פוליטיקאים, מקווים שזו לא המילה האחרונה".

מתוך "הפטריוטים". ימים א'-ה' ב-22:00

במסיבת עיתונאים שכינס היום בצהריים כחלון, אמר כי "המאבק על התאגיד היה עקרוני ולא על אגו". שר האוצר הוסיף כי ההסכם "מבטיח את חופש העיתונות, חופש העיתונות ושלא יבוזבזו כספי ציבור". "זה תפקידי וזו אחריותי", אמר והדגיש כי "לא תהיה השפעה פוליטית על התאגיד. פוליטיקאים יורחקו. שמענו על היקפים חסרי תקדים. התאגיד יוקם. לא יחול פיקוח על התקשורת. אין הדחה של ראשי התאגיד".

כחלון הדגיש כי מטרת ההסכם הייתה לייצר מצב במסגרתו "לא תהיה השפעה פוליטית בשום מסגרת עיתונאית. גם בתאגיד שיקום הפוליטיקאים מורחקים בצורה חד משמעית. כל המערכת תיבחר כפי שנבחר עד כה עם ועדת איתור, שופט וללא פוליטיקאים". על המהומה הפוליטית סביב התאגיד בשבועות האחרונים הוסיף שר האוצר, "לצערי היו בעלי עניין שניסו להחריף את המשבר, זה טוב לפוליטיקאים אבל לא טוב לכלכלה ולאזרחים. מדינת ישראל זקוקה בשעה זו ליציבות כדי להמשיך את הצמיחה והפעילות למען האזרחים".

נתניהו וכחלון. הגיעו לפשרה. צילום: אוליבייה פיטוסי
נתניהו וכחלון. הגיעו לפשרה. צילום: אוליבייה פיטוסי

בהודעה רשמית אותה הפיצה לשכת ראש הממשלה, נאמר כי "השידור הציבורי ייצא לדרך חדשה באמצעות התחלת שידורי תאגיד השידור הציבורי והקמת תאגיד לחדשות ואקטואליה. לצורך כך יוקם תאגיד נפרד לחדשות ואקטואליה, במתכונת חברות החדשות בערוצים המסחריים. הסדרי בחירת הנהלתו והמועצה שתפקח עליו יהיו במתכונת זהה להסדרים שקבועים היום בחוק בנוגע לתאגיד "כאן"."

כאן תאגיד

עוד סוכם כי משרד האוצר יגבש הסדרי פרישה לעובדי רשות השידור שלא ימשיכו בתאגיד החדשות ולעובדי התאגיד שלא ישולבו בו. במסגרת פשרה זו ישמרו מסגרות התקציב.

עובדי חטיבת החדשות יהיו אנשי רשות השידור והתאגיד – אך לא כל אנשי התאגיד ייקלטו בה. ועדת איתור בראשות שופט תבחר את דירקטוריון חטיבת החדשות וכן את המנכ"ל. כמו כן, ראשי התאגיד, גיל עומר ואלדד קובלנץ יישארו בתפקידיהם. ראש הממשלה בנימין נתניהו נשאל היום אם נפתר משבר התאגיד שערער את הקואליציה בשבועות האחרונים והשיב: "אני מאמין שכן".

אמש נערכה הפגישה החמישית בין נתניהו וכחלון בנוגע לתאגיד, בה נכחו גם אנשי לשכת היועמ"ש, בניסיון למצוא פשרה מעשית שתהיה מקובלת גם על ביהמ"ש. מהפשרה עולה כי עיקר הבעיה של נתניהו לא הייתה עם הקמת התאגיד או עם קיומו של שידור ציבורי, אלא רק סביב חטיבת החדשות של התאגיד.

"יהיה פה פיצוי מאוד גבוה לעובדים שייאלצו ללכת הבייתה", הבטיח מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ובאשר לעובדים שייקלטו אמר כי "כל מי שייקלט ברשות השידור, ייקלט בתנאי העסקתו כמו שנחתמו עם התאגיד, באותו שכר ובאותם הסכמים".

כאן: מתנגדים נחרצות

מהתאגיד נמסר בתגובה כי "מועצת תאגיד השידור הישראלי, כאן, מתנגדת נחרצות להסכם בין שר האוצר לראש הממשלה. משמעות המתווה הנה הקמת גוף מפוצל שלא יכול לאחד משאבים בצורה יעילה וחסכונית כפי שתוכנן ושהתוצאה שלו הנה זריקת כספי ציבור לשווא".
עוד הוסיפו כי "מועצת התאגיד תגן על העיתונאים ואנשי החדשות המצוינים של תאגיד כאן, אשר עזבו מקומות עבודה והתייצבו לדגל על מנת להביא שידור ציבורי איכותי, פלורליסטי ועצמאי לאזרחי ישראל, כדי לשמור על זכויותיהם ועצמאותם.
אנו קוראים לשומרי הסף, היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה, להגן על האינטרס הציבורי ועל זכויות העובדים".

עובדי התאגיד שעתידם נותר בסימן שאלה, הפגינו מחוץ למסיבת העיתונאים שכינס שר האוצר.

בראיון ל"כלכלי בלילה" שישודר הערב בערוץ 20 (23:00)  אמר השר להגנת הסביבה זאב אלקין: "אני מלכתחילה סברתי שאין מקום להליכה לבחירות ואין היגיון במשבר מהסוג הזה, היה חשוב למצוא פשרה ואני שמח שנמצאה פשרה. זאת ממשלה יציבה שיכולה להמשיך ביחד עוד לפחות שנתיים. אני מניח שתהיה אי שביעות רצון גם ברשות השידור וגם בתאגיד".

 

 
 מתוך 'לפני כולם'. ימים א'-ה' בשעה 19:20

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.