התובע הכללי של צרפת הודיע כי הרצח של שרה חלימי הי"ד בוצע על רקע אנטישמי. בסוף השבוע, לאחר ששה חודשי חקירה וסערה ציבורית, החליט התובע הכללי כי התיק יוגדר כאנטישמי. בשל ההחלטה, התיק יידון בפני הרכב שופטים מיוחד העוסק בפשעי שנאה.

מיד לאחר הרצח פתחה הקהילה היהודית בצרפת במאבק נחוש שלא לאפשר לרוצח, קובילי טראורה, צעיר מוסלמי ממאלי, לחמוק מעונש. בתחילה נמנעה התביעה בצרפת לקבוע כי הרצח בוצע על רקע אנטישמי, אלא טענה כי הרוצח בלתי אחראי למעשיו. באחרונה הוגשה חוות דעת פסיכאטרית הקובעת כי הרצח בוצע ממניעים אנטישמיים. כזכור, בחקירתו אמר הרוצח כי "הקוראן אמר לו לרצוח אותה".

הרוצח נעצר זמן מה לאחר ביצוע הפשע, כשמומחים קבעו כי הוא סובל מבעיות נפשיות ושלחו אותו לאשפוז פסיכיאטרי ממושך. לפני כחודש קבעה התביעה כי ניתן להעביר את המוסלמי לבית כלא ולפתוח בחקירה נגדו.

שרה לוסי חלימי. צילום: באדיבות המשפחה
שרה לוסי חלימי. צילום: באדיבות המשפחהעק

כאמור, מאבק ציבורי בהנהגת הקהילה היהודית המקומית עורר את התביעה לבדוק ביסודיות את המקרה, זאת במקביל לתביעה שהוגשה נגד המשטרה שלא פעלה למנוע את הרצח למרות שהוזעקה למקום עם תחילת האירוע.

כעת, משעיין בחוות הדעת הפסיכיאטרית העדכנית, החליט התובע הכללי להגדיר את תיק הרצח כפשע שנאה. בקהילה היהודית הביעו שביעות רצון, אך גם הביעו תקווה כי הדיון ייפתח צוהר לתופעת האנטישמיות המתגברת בצרפת. על פי החשד, הרוצח טיפס אל הקומה השלישית, צעק "אללה הוא אכבר", דקר את המנוחה בשנתה ודחף אותה אל מותה מחלון הקומה השלישית.

מיד לאחר הרצח, הפנתה משפחתה של חלימי אצבע מאשימה כלפי המשטרה, ואמרו כי היא אשמה במחדל וניסיון טיוח של הרצח מסיבות פוליטיות. כמו כן, השוטרים, שהוזעקו למקום ע"י השכנים, חיכו מחוץ לדירתה לפני שפרצו אליה מחשש לחומר נפץ. כשנכנסו השוטרים סוף-סוף לדירתה ברחוב וואוקלרס, כבר היה מאוחר מדי. גם בתקשורת הצרפתית לא מיהרו להגדיר את הפיגוע ככזה ודיווחו על מוות "בנסיבות מסתוריות".