ביום שאחרי חשיפת הארכיון של פרויקט הגרעין האיראני אין ספק כי המתח בין לטהרן נמצא בשיאו. גם בימים בהם ישראל איימה בפעולה צבאית מול האיראנים שהעצימו את תכנית הגרעין לא נרשמה מתיחות וחילופי איומים באופן כל כך אינטנסיבי כמו היום. ההבדל הוא שאיראן של היום אוחזת במובלעות צבאיות מעבר לגדר בצפון.

החזית הצפונית כבר מזמן הפכה לבסיס איראני. חיזבאללה מחזיק היום בארסנל טילים עצום, חלק מהם בעלי ראשי קרב כבדים מאוד חלקם בעלי יכולת פגיעה בכל נקודה בשטח ישראל. גם בסוריה מצליחים האיראנים להתבסס. התקיפה בחומס שיוחסה לישראל ובה על פי פרסומים הושמדו 200 טילים מתקדמים רק מחזקת את הערכה שאיראן עמוק בסוריה ופניה להתעצם. המשותף לשתי הגבולות הללו – כפתור ההפעלה נמצא בידי הקיצוניים בהנהגה האיראנית.

צילום: דובר צה"ל

 

בעשור האחרון ישראל שינתה פניה באופן דרמטי אל מול האיומים מאיראן. זו לא שאלה האם ישראל יכולה לתקוף באיראן, היכולת הזו קיימת ישראל לא מכחישה אותה. מטוסי חמקן, מטוסי קרב משודרגים מסוג אפ 16, ספינות קרב, צוללות ויכולת מודיעינית מופלאה של כלי טייס בלתי מאוישים. כל אלו עומדים לרשות צה"ל ליום פקודה. השאלה היא האם יפרוץ עימות צבאי מול שבו ישולבו הגרילות מצפון הן בגבול הלבנוני והן בגבול הסורי, והתשובה היא שזה רק עניין של זמן.

ישראל יצרה עבורה מפת מודיעין עצומה ובה על פי הערכות למעלה מעשרת אלפים מטרות. רק לצורך השוואה ערב מלחמת לבנון השנייה חיל האוויר יצא לעימות בצפון עם כמה מאות מטרות בלבד. בצד השני יודעים את זה היטב ונערכים לכך. במערכת הביטחון סבורים שכל אירוע ולא הקטן ביותר בגבול הצפוני עלול להפוך ברגע לעימות צבאי ישיר מול ששחרר את הרסן של חיזבאללה ואסד בגבולות הצפון.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.