19:52 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > רצים אל הלא נודע | פרשנות

רצים אל הלא נודע | פרשנות

מי המועמדים הבולטים? במי אהוד ברק תומך ולמה? ומה הסיכוי שמפלגת העבודה תחזור לימיה הגדולים? אלירן טל מסכם את המירוץ לפריימריז, רגע לפני פתיחת הקלפיות

המטות של המועמדים המובילים לראשות מפלגת העבודה נכנסים לישורת האחרונה: רגע לפני פתיחת הקלפיות, וזר שיקפץ בין המטות יחשוב לרגע בטעות שמדובר במפלגת שלטון או לכל הפחות במפלגה שהזוכה במשרת היו"ר יהיה באמת מועמד ריאלי לראשות הממשלה. אבל מפלגת העבודה היא בכל זאת מפלגה עם היסטוריה הנטועה היטב בשורשיה של המדינה, וככזו – פריימריז הם בהחלט אירוע חדשותי ראוי, חשוב ומעניין.

מבקש את אמון המפלגה מחדש. הרצוג בכנס בחירות בשבוע שעבר. צילום: פלאש 90
מבקש את אמון המפלגה מחדש. הרצוג בכנס בחירות בשבוע שעבר. צילום: פלאש 90

הפעילים, שייצאו מחר לקלפיות עסוקים בשעות האלה בשכנועים אחרונים, בלוגיסטיקה, בשיחות טלפון למתלבטים ובדירבון התומכים. פליירים ושלטים שייתלו מחר בסמוך לקלפיות כבר מוכנים במחסני המטות. ההתרגשות ניכרת.

המאבק הזה, שבחלקו היה מכוער ועוקצני, הוא קודם כל מאבק על אגו. מצד אחד היו"ר המכהן, יצחק בוזי הרצוג, שמבקש שוב את אמון המפלגה. בכנסים שערך הוא דיבר על יצירת גוש שיפיל את נתניהו. יודעי דבר מספרים שהרצוג זומם לשבץ את אהוד ברק לצידו או אפילו במקומו על משבצת היו"ר ומועמד המפלגה לראשות הממשלה – אם יבין שבכוחו של ברק להצליח היכן שהוא עצמו נכשל. ברק מצידו מרבה בשבועות האחרונים להגיע לכנסים מפלגתיים ולאירועים שבעבר הדיר מהם את רגליו. הוא מדבר בעיקר על נושאי צבא ומדינאות, מתעלם במופגן מהפריימריז, אבל אל תטעו – הוא עוקב אחריהם מקרוב ומייחל לניצחונו של הרצוג.

נקפוץ לעמיר פרץ, עוד אחד שמייחל לקאמבק. הוא יספר על הצלחת "כיפת ברזל", הבייבי שלו, על היכולת שלו להגיע לקהלים אחרים – בעיקר בפריפירה – על הניסיון הפוליטי שלו ועל היכולת שלו להחזיר את העבודה למעמדה ההיסטורי.

מקווה לקאמבק. ח"כ עמיר פרץ. צילום: פלאש 90
מקווה לקאמבק. ח"כ עמיר פרץ. צילום: פלאש 90

מועמד מוביל נוסף, שמדבר גם הוא הרבה על היכולת שלו להגדיל את קהלי התמיכה של העבודה, הוא אבי גבאי. מי שהיה מנכ"ל בזק, ולתקופה קצרה השר להגנת הסביבה מטעם כחלון, עלול להיות הפתעת הפריימריז האלה. הוא זוכה לתמיכה לא פומבית משלי יחימוביץ ומהמנגנון שלה ושל איתן כבל, ובחוגי הבית שערך הוא הצליח לסחוף אחריו לא מעט מותיקי המפלגה.

הפתעת הבחירות? אבי גבאי. צילום: פלאש 90
הפתעת הבחירות? אבי גבאי. צילום: פלאש 90

יסלחו לי המועמדים האחרים – אראל מרגלית ועומר בר לב – סיכוייהם לעבור לסיבוב השני אפסיים, ולכן לא נרחיב את הדיבור על הקמפיין שלהם. על פי הערכות זהירות, עמיר פרץ ינצח את הסיבוב הראשון, כנראה בפער קטן משני המועמדים האחרים – הרצוג וגבאי. לכן, סיכוי סביר שהמפלגה תלך לסיבוב שני, ומה שיכריע בו יהיו הבריתות בין המועמדים הסופיים לאלה שהודחו.

על פי הסקרים, המחנה הציוני מדשדשת הרבה אחרי מפלגתו של לפיד. מי שלא ייבחר יהיה חייב לאחד את השורות, לצרף דמויות נוספות להנהגת המפלגה ולפעול קודם כל לשיקומה התדמיתי ורק אחר כך להתחיל להיערך לבחירות הכלליות. מכאן, שלמפלגת העבודה אין אינטרס לפרק את הממשלה הנוכחית, בטח לא בתקופת הזמן הנראית לעין.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מחאה של תושבי עמונה מול בית ראש הממשלה בחודש מרץ. צילום: פלאש 90

תושבי יו"ש יפגינו נגד ראש הממשלה: "מאוכזבים"

נציגי משפחות שכולות וראשי רשויות מיהודה ושומרון הודיעו בעקבות נאומו של ראש הממשלה כי יקימו אוהל מחאה ויפתחו בשביתה שבת מול ביתו