חברות המזגנים הפעילות בישראל 

כמו בכל מוצר בשוקי ישנם מותגים שונים ורמות שונות של גמר ואיכות: 

בישראל מספר רב של חברות מיזוג אויר כגון: אלקטרה תדיראן ,טורנדו , LG ועוד, הנפוצות יותר בבית הישראלי.
וכן מספר חברות פרימיום כגון: מיצובישי  דייקין ,טושיבה Fujitsu ועוד המוכרות מאוד בעולם אך נמכרות גם בשוק הישראלי ועלותם גבוהה יותר.

לכל אחת מהחברות הנהל יש אינסוף של סוגים ודגמים למערכות מיזוג אויר.

טכנולוגיות ותיקות וחדשות למיזוג אוויר
מזגני און אוף – on off

ראשית נכיר את הטכנולוגיה הוותיקה בשוק: מזגני on-off -כל המערכות הוותיקות שהכרנו עד היום הינם בטכנולוגית זו , שמה נגזר מדרך הפעולה שלה: כאשר המזגן מגיע לטמפרטורה שנקבעה בשלט, מערכת הפיקוד של המזגן מנתקת  את היחידה החיצונית והמדחס חדל לעבוד. וכאשר טמפרטורת החלל משתנה הפיקוד מפעילו מחדש. 

מזגני אינוורטר – inverter בקרת אקלים חסכונית

הטכנולוגיה החדשה בשנים האחרונות: מזגני אינוורטר  (Inverter) – טכנולוגיה המאפשרת בקרת טמפרטורה  אחידה וחסכון בחשמל על ידי שינוי תפוקת המדחס. בשונה מטכניקת on-off יודע מזגן זה להתאים את תפוקת המדחס לעומס החום בחדר , המדחס יודע לקבוע את התפוקה הדרושה בחדר ולשמור על הטמפרטורה הרצויה ללא הצורך בכיבוי והפעלה מחדש, דבר הגורם צריכת חשמל מרובה.

לדוגמא: כאשר בבית מזגן אינוונטר עיילי 2.5 כוח סוס,  תחום תפוקת המדחס יכול לנוע מאחד כ"ס עד שלוש כ"ס בהתאם למה שנדרש באותו רגע בחלל, שינוי תפוקת המזגן חוסך בחשמל מכיוון שאינו עובד באופן קבוע על 2.5 כ"ס, המדחס יודע מתי לרדת לתפוקה נמוכה יותר ולחסוך בחשמל. ובנוסף שינוי טווח המדחס יוצר מצב בו הטמפרטורה קבוע ואין מצב בו המזגן מפסיק לעבוד מה שהופך אותו משמעותית לנעים יותר.  

חלקי חילוף יקרים – עלות תיקון מזגנים גבוהה 

אך אליה וקוץ בה, חלקיו יקרים  משמעותית. לדוגמא החלפת כרטיס מעבה של מזגן מיני מרכזי on-off 6 כ"ס  עולה בין 800- ל1200 ₪ כולל עבודה.
ואילו מזגן מקביל מדגם אינוורטר  עלות הכרטיס עצמו (ללא עבודה) יכולה להגיע לכ3700 ₪ ואף יותר (בהתאם ליצרן).
לכן יש לשקול עלות מול תועלת כי אומנם חוסכים בחשמל אך לעיתים כאשר אנו מזמינים טכנאי לצורך תיקון מזגנים בפעם הראשונה ובמידה והמזגן כבר איננו באחריות יצרן, אנו יכולים לשלם הרבה יותר מעלות השנתית של אותו החסכון החשמל. 

ועתה בואו נכיר את סוגי המזגנים השונים או כפי שנקרא להם משפחות:

מזגנים מפוצלים

משפחה ראשונה:  המזגנים המפוצלים – זהו המזגן שאותו אתם מכירים במותקן בחדר (לרוב עיילי ובעבר על הקיר התחתון- רצפה), שמו מזגן מפוצל נגזר מהיותו נחלק לשניים: יחידה פנימית המקררת את החלל ויחידה חיצונית המותקנת מחוץ לחלל . מזגנים אלו ניתן למצוא מאחד כ"ס לחללים קטנים עד ארבע כ"ס לחללים גדולים יותר. תחת קטגוריה זו נוכל למצוא את טכנולוגית מזגני אינוורטר החדשים ומזגני on-of בטכנולוגיה ישנה יותר.

מזגנים מרכזיים ומיני מרכזיים

משפחה שניה וותיקה הנה משפחת המרכזיים והמיני מרכזיים המתאימים לקירור וחימום מבנים גדולים, דירות שלמות או חללים גדולים, גם במשפחה זו נוכל למצוא את דגמי אינוורטר ודגמי on-off .

מערכת זו יודעת לקרר בו זמנית חללים נרחבים מבלי הצורך להתקין יחידה חיצונית נפרדת לכל חדר. מזגן זה מקרר בו זמנית חדרים רבים על ידי הזרמת האוויר מהמזגן עצמו לחדרים דרך תעלות מיזוג אשר לרוב מותקנות בתוך התקרה ותריס המאפשר כניסת אויר לחדר.  

בעבר היו מתקינים מזגן בכל חדר ובסלון בנפרד מכיוון שהיה ניתן לתלות את היחידות החיצוניות מבעד לכל חלון, בשנים האחרונות ישנו תקן המחייב להתקין את היחידות החיצוניות אך ורק במסתור הכביסה.

חלל זה לעיתים לא מאפשר מס יחידות חיצוניות , מזגן המיני מרכזי לדוגמא פותר בעיה זו כיוון שהצורך הינו ביחידה חיצונית אחת בלבד. בתים ומשרדים רבים בוחרים להתקין מזגן מיני מרכזי. במערכת המיזוג המרכזי ניתן להתקין מערכת דמפרים המאפשרת שליטה על כל תריס בנפרד וויסות הטמפרטורה.

בשנים האחרונות טכנולוגית מיזוג האוויר התפתחה בצורה משמעותית ונכסנו משפחות חדשות לענף 

מולטי אינוורטר הפתרון החסכוני

הכירו את משפחת  מולטי אינוורטר טכנולוגיה זו מאפשרת להתקין יחידה חיצונית אחת גדולה ואליה יתחברו משתיים עד לשש יחידות פנימיות מה שמאפשר להפעיל מזגן בכל חדר בנפרד בטמפרטורה הרצויה למשתמש , בניגוד למזגני המיני מרכזי כאשר הפעלה שלהם הייתה מקררת את כל הבית וצורכת חשמל רב יותר.

המערכת מתנהגת כמו המזגנים המפוצלים, לכל חדר שליטה נפרדת בלי הצורך לקרר את המרחב כולו. יתרון משמעותי בחסכון בצריכת החשמל, אך כמו טכנולוגית האינוורטר חלקי החילוף יקרים משמעותית. 

מזגני VRF – פתרון לבנייני משרדים – מלונות – בתים מרובי חדרים

משפחה נוספת הנה משפחת ה(VRF Variable Refrigerant flow) יחידה חיצונית אחת או יותר  המאפשרת להתקין אין ספור יחידות פנימיות קטנות או גדולות המשמשות  לרוב בחללים גדולים כגון משרדים, בתים פרטים מרובי חדרים, בתי מלון וכדומה ומאפשרת שליטה אינדיבידואלית בכל חדר במרחב.

מזגנים אלו נותנים מענה לאותם מקומות בהם הותקנו בעבר מערכות מיזוג מרכזיות בשל יכולות השליטה הנפרדת וכן מערכות אלו מאפשרות חיבור לחימום רצפתי וכן לחימום בריכות שחייה ועוד. 

עלות התקנה מאוד גבוהה, עלות המוצר יקרה בהשוואה למערכות אחרות אך מערכת זו מהווה פתרון אידאלי ומתקדם לחלל מרובי חללים קטנים כגון בתי מלון ועוד.

לסיכום

כיום אין סוף אפשרויות אך עלינו לזכור שלעיתים הפשוט ביותר הוא הטוב ביותר, הן מבחינת חסכון והן מבחינת אמינות, ולפני שרצים לרכוש מזגן חדש המתקדם בשוק , יש לחשוב על סך כל הצרכים האישים שלנו לעומת התועלת בכל מזגן

ומה שטוב לאחד, לא יהיה טוב לאחר…

לייעוץ נוסף ואבחון התאמה לחלל שלכם, מוזמנים לפנות אלינו

אולימפוס – משפרים איכות חיים

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא