סוניה

סיפורה של סוניה מיסייב מתחיל ב-1928 בעיר מוגילוב שבבלארוס, עיר שהייתה אז אחת הערים בעלות מספר היהודים הרב ביותר בברית המועצות. "היינו ארבעה אחים שנולדו לאימי שרה ולאבי גירשל מיסייב. למדתי בבית ספר ממלכתי ובבית לא חגגנו חגים יהודיים, אבל חגגנו חגים קומוניסטיים כמו חג הפועלים ויום האישה".

אבא של סוניה, כך היא מספרת, היה פעיל במפלגה הקומוניסטית ומשפחתה הרגישה שייכות עמוקה למדינתה. "לא ידענו על העתיד לבוא, ואז הגיע המלחמה", היא מספרת. "בזמן הכרזת המלחמה ברחנו מהעיר, אך הסבים, הסבתות ואבא נותרו מאחור. כאשר ברחנו אבא הביא עגלה וסוס ונסענו. היה המון רעש והמולה. הגענו לעיר צ'אוס, שם פגש אותנו חייל שהעלה אותנו לקרון רכבת קומוניסטי ללא גג. מזג האוויר היה נעים והרכבת התחילה לנוע על המסילה. ברכבת נסעו גויים שלא נתנו לנו לשבת במושבים ולכן ישבנו על המדרגות עד שהגענו לעיר וולסק שברוסיה".

כאשר סוניה נפגשה עם גויים בוולסק. הם לא ידעו כלל מי אלו יהודים, כך היא מספרת, וחיפשו על מצחה קרניים. לאחר שלא מצאו הבינו כי היהודים הם אנושיים בדיוק כמוהם.

"קיבלנו דירה ועזרתי לאמא עם העבודות החקלאיות והדאגה לשלושת האחים. האוכל היה מועט מאוד וקיבלנו תלושי מזון ללחם. בנוסף הלכנו לבסיס צבאי שם הבריחו לנו מעט מזון. היו לי מעט חברות שם". בתקופה זו התחילו להגיע הידיעות על הרוגים- "מכרים קיבלו הודעות על מות יקיריהם במלחמה, אך אנו לא קיבלנו שום ידיעה ולמעשה לא ידענו מה גורל משפחתנו".

המלחמה עמדה לקראת סיומה ב-1945 וסוניה חזרה עם אימה הביתה והתחילה לגלות את ממדי ההרס והאסון. "את הדירה תפסו לנו גויים, לכן גרנו בדירת חדר עלובה". אז גם גילתה סוניה כיצד נרצח אביה- "הנאצים קשרו אותו לזנב סוס וסחבו אותו ברחבי העיר, וכך הוא מת…". במלחמה מתו גם האחים של סבא וקרובי משפחה רבים. "אבל למדתי מהתקופה הזאת על איך לדאוג לקרובים שלי." מספרת סוניה.

"בשנות החמישים גרנו במוגילוב בבניין שקראו לו "הבית האפור" , שהיה בניין שגרו בו רק יהודים". בשנת 1953 הכירה את בעלה בזמן שעבדה במפעל עורות גדול בתור מנהלת חשבונות ראשית. "כאשר ברית המועצות השתקמה קיבלנו בית חדש ונולדו לנו שתי בנות, גלינה וריטה." בשנת 1992 עלתה לישראל בעקבות ביתה גלינה שעלתה שנה לפניה. בשנת 2007 נפטר בעלה האהוב, דבר שהעציב אותה מאוד. סוניה לא שינתה את שם משפחתה לשם משפחתו של בעלה מתוך כבוד למשפחתה.

לסוניה יש היום שתי בנות, ארבעה נכדים, וארבעה נינים. היא בת 85 וגרה בפרדס חנה בבית דיור למבוגרים, ותחביבה הוא לשיר לנכדיה שירים ברוסית.

20 News

20 News