נזק בלתי הפיך לריף הדולפינים באילת. אנייה זרה שסטתה ממסלולה גרמה לאסון כבד לעשרות אלמוגים בריף האילתי, כך עולה מתביעה תקדימית, בסכום של כמיליון שקלים אשר הוגשה היום (שלישי) על ידי פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) בשם רשות הטבע והגנים כנגד אנייה ושתי חברות ספנות זרות.

התביעה הוגשה כנגד האנייה ושתי חברות לשיט ולספנות של איי מרשל, המפעילות את האנייה “”, שהגיעה לנמל עבור טעינת מטען של פוספטים ועגינה במקום.

באילת. צילום: הדס ציון

 

עוד עולה מכתב התביעה כי ביום 20.10.2015 האנייה סטתה מדרכה ונסחפה למזח הצפוני של ריף הדולפינים באילת. בכדי למנוע את ההיסחפות המסוכנת הוחלט להפעיל בעוצמה משמעותית את מנוע האנייה. כתוצאה מכך, סחף מים שהגיע מירכתי האנייה גרם לחול רב לכסות את האלמוגים.

במהלך בדיקת הנזק התברר כי כ-60 אלמוגים נשברו, רבים מהם כוסו בחול וישנו חשש לחייהם של דגים וחסרי חוליות שהאלמוגים היוו להם בית והם אינם יכולים לשרוד בלעדיהם.

בתוך כך יצוין כי מזה שנים האלמוגים מוגדרים כ’ערך טבע מוגן’, זאת כיוון שהם מצויים בסכנת הכחדה. הנתבעים נדרשו לשלם סכום של 908,383 שקלים עקב הנזק הסביבתי והאקולוגי.

“התביעה נועדה להשיב לציבור ולו באופן חלקי את מה שנגזל ממנו”, אמרו בפרקליטות מחוז דרום והוסיפו: “וכן להעביר מסר כי ערכי הטבע אינם הפקר, וכי כל אדם שיגרום נזק לסביבה יישא בעלויות הנגזרות מהתנהלותו. לפגיעה בטבע יש מחיר”.

ריף הדולפינים באילת. צילום: הדס ציון

 

לדברי אסף הברי, מנהל מרחב אילת ברשות הטבע והגנים, “רשות הטבע בשיתוף ריף הדולפינים החלו בשיקום מיידי של בית הגידול שנפגע”, עוד הוסיף הברי :”במסגרת השיקום הועתקו עשרות רבות של אלמוגים וערכי טבע שנפגעו במקום ואלו נשתלו במתקן חדש שיוצר באופן מיוחד על ידי ריף הדולפינים להצלת האלמוגים”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.