שבועיים חלפו מאז שעופר ניומן, דובר מפלגת העבודה, אמר את דבריו המטונפים כנגד הציבור היהודי ביהודה ושומרון: "בונים בריכות על חשבון הדם של הילדים שנרצחים", "רוצחים שפלים", "חלאות", "אלימים", "מופרעים", "מטורפים" ומסתבר שהבחור ממשיך בעבודתו. שערה משערות ראשו לא נפלה.

הוא לא זומן לחקירת משטרה בחשד להסתה, הוא לא נזרק מהמפלגה בבושת פנים, והבוס, בוז'י הרצוג, הסתפק בנזיפה, "הפוסט של עופר ניומן הדובר שלי הוא ביקורתי מאוד, בוטה מאוד ושגוי מאוד". זהו בוז'י? בוטה, שגוי? יש מצב שתעיף את הדובר המכוער שלך לכל הרוחות?

ברץ
ברץ

לפני כ-8 חודשים ביקש נתניהו למנות את ד"ר לראש מערך ההסברה הלאומי. ברץ, בעברו מרצה נערץ לפילוסופיה באוניברסיטה העברית, הודח לפני 6 שנים בגלל דעותיו הפוליטיות.

המינוי החדש טורפד בגלל פוסט שכתב ברץ כנגד נשיא המדינה רובי ריבלין ובו לעג לחששותיו מפגיעה בחייו, "אני חושב שזה אומר הרבה שהנשיא טס במחלקת תיירים, הסתובב במטוס ולחץ לכולם ידיים, בעיקר זה אומר שהוא דמות שולית כל כך עד שאין שום חשש לחייו.נראה לי שאפשר אפילו לשלוח אותו במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאע"ש; יום למחרת הם יחזירו אותו עם רצון לפתוח במשא-ומתן על חזרתם המיידית לעיראק".

ריבלין, דמוקרט שכזה, הביע התנגדותו למינוי: "אנו רואים את הדברים בחומרה רבה ודורשים להבין אם הדברים שכתב ברץ היו לנגד עיני ראש הממשלה עת קיבל החלטתו למנות אותו לתפקיד". ברץ, יש להזכיר, כתב את הפוסט כשהיה אדם פרטי. בימים אלה עושה ברץ את דרכו חזרה ללשכת נתניהו ובלשכת הנשיא עדיין כועסים.

חיפשתי לראות אם ריבלין הזדעק בימים האחרונים למשמע דברי ההסתה של ניומן, דוברו של הרצוג. אם הוציא הודעה נשיאותית על ההסתה כנגד ציבור יהודי של מאות אלפים. אם קרא להרצוג לפטרו. נייט. אף מילה.

חמישה חודשים חלפו מאז סולקו המשפחות היהודיות מ'בית רחל ובית לאה' הנמצא בסמוך למערת המכפלה בחברון על ידי שר הביטחון בוגי יעלון. האמתלה היתה שטרם ניתן היתר עסקה. יעלון אמר שיבדוק ויאשר אבל שקודם ייצאו. מדובר בהליך פורמאלי פשוט שעל פי החוק גם אין חובה לבצעו.

עד פרישתו ממשרד הביטחון לא התפנה יעלון לבדוק ולאשר. היהודים בחוץ. הבית עודנו סגור בפניהם.

לפני כ-4 שנים סולקו משפחות היהודים גם מ'בית המכפלה'. עוד מבנה הנמצא בצמידות למגרש החניה של באי מערת המכפלה, שאפשר אכלוסן של כ-15 משפחות יהודיות. גם הוא נקנה כדין וגם שם השתמשו באמתלת היתר העסקה כדי לסלקן. אז שר הביטחון היה אהוד ברק, שננזף על ידי השר לעניינים אסטרטגיים בוגי יעלון על כך שהוא "מבעיר מדורות ותוקע הליכים". יעלון התנגד לפינוי ודרש שבדיקת כשרות העסקה תיעשה כשהיהודים מתגוררים בתוך הבית.

בית המכפלה. צילום: פלאש 90
בית המכפלה. צילום: פלאש 90

טרם גירושן ביקרו את המשפחות חברי כנסת מהליכוד ו'הבית היהודי', שהצהירו ש"לא יעלה על הדעת" וכו'. גם ראש הממשלה נתניהו הביע דעתו על כך כי "יש לפעול לאלתר לאכלוס בית המכפלה". אז או שדעתו של ראש הממשלה אינה נחשבת או שמדובר במס שפתיים.

בשני המבנים המוכרים הערבים ובני משפחותיהם מצאו כנראה את מותם בעינויים במרתפי הרשות הפלשתינית. מה שלא מונע מהפרקליטות הצבאית לאפשר לנציגי הרשות הפלשתינית להיות באי הכוח של בעלי הנכסים שכנראה חוסלו על ידה.

את יעלון החליף . השכן מנוקדים. איסמעיל הניה נותר בחיים, הים אותו ים והיהודים המגורשים בחברון טרם שבו לבתיהם. 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.