נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים הערב (ראשון) בטקס הסיום של מחזור מ"ד של המכללה לביטחון לאומי והעניק למסיימים את סיכת מב"ל. בטקס השתתף גם הרמטכ"ל אשר חילק תעודות לבוגרים. בפתח דבריו התייחס הנשיא לפיגוע הרצחני שארע ביום שישי האחרון ברחבת הר הבית, ואמר: "אני רוצה למסור את תנחומי למשפחות השוטרים, האיל סתאווי וכמיל שנאן, זכרם לברכה. הפיגוע הזה הוא חציית קו אדום ומטרתו המידית היא דרדור האזור למלחמת דמים. השתיקה והתגובות הרפות של חלק מהמנהיגות הפוליטית הערבית מקוממות. טרור חייב להיות מוקע ללא תנאי וללא התפתלויות. מי שאינו מוקיע טרור, משתף איתו פעולה. לצד זה אני רוצה לשבח את המנהיגות האחראית באזור כולו על צעדים ברורים ואחראיים ובכלל זה התגייסותם של מלך ירדן וראש הרשות הפלסטינית, שהבינו היטב את הסכנה ופעלו יחד איתנו להרגעת הרוחות."

הנשיא ריבלין בוועידת 'מקור ראשון' לפני כשבועיים. צילום: יוסי זליגר
הנשיא ריבלין בוועידת 'מקור ראשון' לפני כשבועיים. צילום: יוסי זליגר

הנשיא המשיך וציין את שתי הגישות המרכזיות בסוגיית הביטחון הלאומי, הראשונה, הרואה בביטחון לאומי תחום מוגדר וצבאי באופיו, לעומת הגישה השנייה הרואה בביטחון לאומי מושג רחב יותר המורכב ממאפיינים כמו איתנות כלכלית, חברה אזרחית חזקה ואף ביקורתית, מחקר טכנולוגי מתקדם ועוד. "מדינות רבות במזרח התיכון שהיו מאוימות על ידי אויבים מחוץ מצאו עצמן בשנים האחרונות מוכרעות על ידי סכסוכים פנימיים," ביקש הנשיא להמחיש את הקשר בין הגישות בבטחון לאומי שציין והוסיף: "תופעת ה'מדינות הכושלות' במזרח התיכון, מדינות הקורסות תחת איום פנימי מלמדת אותנו על הקשר העמוק בין מבנה חברתי לביטחון לאומי."

"המבנה החברתי של מדינת ישראל שונה מאד מהמדינות המקיפות אותה," המשיך הנשיא ואמר: "לאורך השנים השכילה מדינת ישראל לבסס חברה שיודעת להתמודד גם עם האיומים החיצוניים וגם עם השסעים הפנימיים. עמדנו במבחנים קשים של קליטת עלייה, מלחמות, טרור והסכמים שפילגו את העם. לעיתים, כמו בימי רצח רבין, כמעט ועמדנו על סף מלחמת אחים. אבל הצלחנו להתגבר על כך, לא לעבור את הסף המסוכן, לא לתת לאלימות לחסל אותנו מבפנים ולא להתיש אותנו מבחוץ. הוכחנו שאנחנו דמוקרטיה איתנה. הסיבה המרכזית להצלחה היחסית שלנו בהתמודדות עם השסעים, היא רק בגלל שראינו לנגד עיננו את האתגר החברתי כאתגר מחייב ופיתחנו מנגנונים לטיפול בשסעים."

בהקשר זה הבהיר הנשיא: ״אפילו צה"ל, כוח צבאי מובהק, לא נמדד רק במונחים ביטחוניים. לצה"ל של בן גוריון היה תפקיד חינוכי חברתי בבניין האומה, הוא הקים חיל חינוך, גדנ"ע, פנימיות נוער, עסק בצמצום פערים, בנוער בסיכון, נערי רפול ובהקמת היאחזויות נח"ל. גם כיום צה"ל משקיע במשימות חינוכיות ולאומיות, וחיוני להמשיך בשילובו של צה"ל במשימות לאומיות גם בעתיד."
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20