מרקל ונתניהו. צילום: לעמ

ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קיימו הים בצהריים (חמישי) פגישה אישית ובהצהרה משותתפת במסיבת עיתונאים התייחס נתניהו לסוגייה האיראנית: "עלינו להביס את הכוחות שמנסים להחזיר אותו לעבר החושך".

"התנגדתי להסכם עם אירן בעיקר כי הוא נותן מיליארדי דולרים לידיים אירניות שהולכים למכונות המלחמה האירניות והזרועות האירניות מגיעות גם לאירופה", אמר ראש הממשלה.

"המודיעין שלנו הוכיח את פעילות הטרור של אירן באירופה", הוסיף, "כל האומות צריכות להתאחד כדי שלא יהיה גרעין איראני". "נעשה כל כדי להגן על עצמנו כולל בנוכחות האיראנית בסוריה".

פגישת ממשלות ישראל וגרמניה. צילום: מארק ישראל סאלם

בדברים שנשאה מרקל היא אמרה כי "מדיניות ההתנחלויות מקשה על פתרון שתי המדינות". בהתייחסות לסוגייה האיראנית אמרה הקנצלרית: "צריכים לעשות הכל כדי למנוע גרעין מאירן ממשיכים בדיונים דיברתי גם עם נשיא רוסיה ופעלנו לביטול הכוחות האירניים בסוריה".

"אנחנו לא רוצים נוכחות איראנית בסוריה זה איום לישראל וללבנון", הוסיפה הקנצלרית.

לשאלת כתבנו האם בכוונתה של הקנצלרית לשוחח עם אבו-מאזן בתום הביקור בישראל ענתה כי בכוונתה לשוחח עם יו"ר הרשות גם על המצב בעזה וגם על המגעים לשלום.

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום: פלאש 90

מוקדם יותר פגש נשיא המדינה ראובן ריבלין  את הקנצלרית, "אנו מבקשים מגרמניה להתייצב לצדנו בדרישה לפקח על תכניות הגרעין של איראן", אמר לה ריבלין.

"אנחנו לא יכולים שלא לערער על ההחלטה שהתקבלה באיחוד האירופי, במטרה לעקוף את הסנקציות שהוטלו על איראן. זוהי העת להצטרף לסנקציות האפקטיביות על איראן – לא לעקוף אותן. את המפלצת האיראנית יש להרעיב – לא להאכיל. זהו התנאי היחיד לשמור יציבות האזור העולם", הוסיף הנ

ריבלין התייחס בדבריו להתעוררות האנטישמיות באירופה: "באירופה צומח זן חדש של אנטישמיות", אמר הנשיא. "הפעם, בדמות כוחות פוליטיים ימנים לאומנים, בעלי שורשים נאציים, שצוברים תאוצה ברחבי היבשת. חלקם לכאורה אוהדים את ישראל ושונאים את היהודים. אבל אנחנו לא מתבלבלים. אין דבר כזה לאהוב את ישראל ולשנוא את היהודים".

הקנצלרית אנגלה מרקל בטקס במוזיאון ישראל, היום. צילום: רויטרס

לאחר הביקור בבית הנשיא, יפגשו מרקל ושרים גרמנים המתלווים לפמלייתה עם רה"מ ושרי ממשלת ישראל (G2G). בנוסף, תתקיים סדרת דיונים וחתימה על מזכרי הבנות שמטרתם המשך חיזוק היחסים בין ישראל לגרמניה.

שרי המדינות ידונו בהידוק שיתופי הפעולה בתחומי הביטחון, המדע, התרבות, הסייבר והכלכלה, זאת לאור התעניינות הגרמנים בפיתוחים ישראליים בתחום הסייבר והרכבים האוטונומיים.

מדובר במפגש הבין ממשלתי השביעי בעשור האחרון בין שרי המדינות. הסבב האחרון נערך בפברואר 2016 ומאז הושגה התקדמות משמעותית בתחומים מגוונים, בהם: ביטחון, סחר, תרבות וקהילה.

מוקדם יותר ביקרה מרקל ב'יד ושם' ואמרה כי מאז השואה "יש לגרמניה אחריות לזכור את הפשע הזה ולהילחם באנטישמיות, שנאת זרים, אלימות ושנאה". בהמשך נערך לכבודה טקס במוזיאון ישראל בו קיבלה תואר ד"ר לשם כבוד. "צריך לעשות הכל כדי שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני", אמרה במענה לשאלות מהקהל.

 

נתניהו ומרקל. צילום: פלאש 90

 

נתניהו ומרקל במסיבת העיתונאים. צילום: אלירן טל


אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20