נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש היום (ג') עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, המבקר בישראל. בפגישתם דנו השניים על הנושאים העומדים על סדר יומה של מדינת ישראל בהיבטי הביטחון האזורי ובמרכזם המצב בעזה ויחסי ישראל והפלסטינים.

ריבלין ובולטון. צילום: מארק ניימן, לע"מ

 

ריבלין הדגיש כי ישראל נוקטת בצעדים כלכליים-אזרחיים רבים לשיפור המצב המתדרדר בעזה על מנת למנוע משבר אךחמאס מפנה את המשאבים להתעצמות צבאית ופעולות טרור. עוד הבהיר כי יציבות ביטחונית ושקט יושגו גם באמצעות טיפול במצוקות האזרחיות ועל כן כל מאמץ בינלאומי למען מטרה זו חשוב והכרחי.

לדברי ריבלין, דרישת העולם לתשומת לב הומניטארית מצד מדינת ישראל באשר למתרחש בעזה לא יכולה להתעלם מההפרה הבוטה של חמאס מול הצורך ההומניטארי הבסיסי של שחרור אזרחינו וגופות חיילינו המוחזקים בעזה. הנשיא הפציר בבולטון לוודא כי נושא זה אינו יורד מסדר היום בכל הנוגע לכל שיח עתידי.

בנושא האיראני הדגיש ריבלין שישראל עוקבת מקרוב אחר הניסיונות להגברת המאמצים לפגוע בישראל וביציבות האזורית על ידי ההתבססות האיראנית בסוריה ובעיראק, המשך פיתוח הטילים המדויקים בסוריה ובלבנון, העברות אמצעי לחימה מתקדמים, וכספים לחיזבאללה ולחמאס והקמת מיליציות שיעיות. "מדינת ישראל נחושה לפעול בכל דרך שתדרש על מנת לנטרל איומים אלה",אמר והרחיב באשר לחובה להוציא את הכוחות האיראניים מהאזור תוך רתימת הקהילה הבינלאומית לנושא.

הנשיא הדגיש את חשיבות הפרישה האמריקאית מהסכם הגרעין ואמר כי היא יצרה: "חלון הזדמנויות ייחודי להפעלת לחצים כלכליים על איראן על מנת להגביל בצורה אפקטיבית ולאורך זמן את יכולות הגרעין שלה והרחבת הפיקוח עליהן וכן את חתרנותה האזורית".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20