ראובן  ריבלין, פתח הבוקר את חלקו הכלכלי של ביקורו בוייטנאם ובדבריו מול הכנס העסקי הגדול מסוגו שנערך בשנים האחרונות בוייטנאם אמר: ״זה הזמן לוייטנאם".

ריבלין עם הנשיא הויאטנמי ורעייתו. צילום: פלאש 90
ריבלין עם הנשיא הויאטנמי ורעייתו. צילום: פלאש 90

בהמשך הביקור תתקיים חתימה של על הסכם מחקר ופיתוח תעשייתי משותף. ״עלינו לחתום על הסכם סחר חופשי ונשמח לראות עוד חברות וקרנות ויאטנמיות משקיעות בפרויקטים משותפים", אמר הנשיא. "הגענו לכאן היום עם משלחת מיוחדת של מובילי דרך בכל התחומים של התעשייה הישראלית והשדה העסקי בישראל עם מסר ברור – זה הזמן לוייטנאם", הוסיף ריבלין. עוד פירט הנשיא אודות שיתופי הפעולה בין לבין וייטנאם בשנים האחרונות, "לשוק הוייטנאמי פוטנציאל עצום ואני גאה מאוד בשגשוג הסחר בין המדינות בשנים האחרונות. טיפול במים, תעשיית החלב, ביטחון וסייבר, מכשור רפואי, חינוך, אופטיקה ודשנים – ברור לכל שיש עוד כל כך הרבה שניתן לעשות".

וייטנאם, אשר כלכלתה מציגה שיעורי צמיחה יציבים של 7% בשנה, בגיבוי השקעות זרות אדירות, הופכת לשחקן מרכזי בשרשרת האספקה הגלובלית. כפועל יוצא, מתקיים מעבר של מיליונים מתושביה למעמד הביניים. המדינה על 95 מיליון תושביה, עוברת תהליכים של שיפור תשתיות, מעבר הדרגתי לחקלאות מבוססת טכנולוגיה, כמו גם רפורמות אשר מתוכננות להפוך את צמיחתה ל"ירוקה" יותר. מנתוני משרד הכלכלה עולה כי היקף הייצוא הישראלי למדינה צומח בקצב מהיר ועמד בשנת 2015 על כ-1.8 מיליארד דולר. היקף הייבוא מוייטנאם עמד בשנת 2015 על כ-600 מיליון דולר, כאשר מחציתו מכשירים ומכונות, בעיקר ייבוא של מכשירי טלפון ניידים.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.