נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נפגש היום (שלישי) עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי במעון ראש הממשלה שבניו דלהי.

יחסים הדוקים. ריבלין ומודי. צילום: לע"מ
יחסים הדוקים. ריבלין ומודי. צילום: לע"מ

הנשיא וראש הממשלה ההודי שוחחו ארוכות אודות שיתופי הפעולה העתידיים בין שתי המדינות כמו גם התחומים השונים בהם מתקיים שיתוף פעולה פורה. בסיום פגישתם הוחלפו בנוכחות השניים הסכמים בין שתי המדינות בנושאי שיתוף פעולה בניהול ופיתוח משאבי מים, שישמשו כפלטפורמה רעיונית לפעילויות עתידיות של משרד המים ההודי ומקבילו הישראלי.

שתי המדינות הסכימו על שיתוף ידע וטכנולוגיה במגוון תחומים הכוללים ייעול שימוש במים, התפלה, החזרת מים לאקוויפר וניהול משאבי מים. עוד הוחלט על עידוד מחקר ופיתוח בתחום החקלאי באמצעות מחקר משותף של מוסדות מחקר ואקדמיה ישראליים והודים והכשרות וכנסים משותפים.

בפתח דבריו, הודה ריבלין לראש הממשלה מודי על קבלת הפנים הלבבית עם הגיעם להודו, ואמר: "ישראל והודו שינו את ההיסטוריה בעבר, וזה הזמן לעשות זאת שוב. שיתוף הפעולה בינינו נמצא בעלייה מתמדת במגוון תחומים בהם חקלאות, מים, אנרגיה סולרית ובתחומים רבים נוספים.  לדברי ריבלין, "אנו מציינים 25 שנות יחסים דיפלומטיים, אך זו אינה שותפות מהפה אל החוץ, אלא הלכה למעשה, שותפות המשנה את חייהם של הישראלים וההודים במים שאנו שותים, במזון שאנו אוכלים, בטכנולוגיה בה אנו משתמשים, ותחומים נוספים בחיי היומיום של כולנו".

"לכבוד הוא לי לארח את ריבלין"

ראש ממשלת הודו הודה לנשיא ריבלין על ביקורו, ואמר: ״לכבוד הוא לי לארח את הנשיא ריבלין בביקורו הראשון בהודו. ביקורך כאן יהווה מינוף אדיר למאמצים לבנות עמודי תווך חדשים ונוספים בשותפות בינינו. בשנה הבאה נציין 25 שנות יחסים בין ישראל והודו. בהתקרבנו לאבן דרך זו אנו מחויבים לקדם יחד את היחסים באפיקים חדשים ולהתמודד בשותפות עם האתגרים באזורינו ובעולם כולו.  המחויבות שלנו רחבה ובעלת מימדים רבים. אנחנו שותפים בהגברת היצרנות והתייעלות החקלאות, קידום מחר ופיתוח, מדע וטכנולוגיה לרווחת החברות שלנו. יוזמות חדשנות, וחישול יחסי המסחר וקשרי ההשקעות, ועוד. ועידוד קשרי אדם לאדם, דרך תיירות ותרבות, וקידום חילופי סטודנטים שישמשו כגשר בקידום היחסים הבילטראליים שלנו".

להדק את היחסים
"להדק את היחסים"

מודי הוסיף וסיפר, "מוקדם יותר היום שוחחנו הנשיא ואני על מספר תחומים לקידום שיתוף הפעולה. אנו מודעים להתקדמות האדירה של ישראל בתחום החקלאות והמומחיות בהשקיה בשיטת הטפטוף ובניהול משק מים חכם. זיהינו את ניהול משק המים ושימור מים, ושיתוף מדע ומחקר ופיתוחם כתחומים בעדיפות עליונה לטיפול. הסכמנו, יחד, שהנתיב של הכלכלה ההודית פותח אפשרויות רבות ומבטיחות לחברות ישראליות. היוזמה הכלכלית והתכניות שלנו בדגש על היזמות, המחקר והפיתוח הטכנולוגי תואם היטב את העוצמה הישראלית והיכולת הישראלית. חברות ישראליות יכולות להרחיב את קשריהן העסקיים בהתאם ל'לייצר בהודו', הודו הדיגיטלית, מיומנות הודית, ומודל עיר חכמה בהודו".

בהמשך היום עתיד הנשיא ריבלין להיפגש עם בכירי ממשל נוספים, ובשעות הערב יערוך לכבודו נשיא הודו ארוחת ערב ממלכתית.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי