במוצאי שבת השליכה קבוצת צעירים ערבים מטח בקבוקי תבערה על ישיבת בית אורות בירושלים. במדינה ריבונית היתה שם באיזור תחנת משטרה שמבצעת פעולות שיטור פשוטות כמו פטרול בשכונה כדי לתפוס מדי פעם כמה נערים שמרססים גרפיטי על קיר וכמה בעלי כלבים שלא אספו אחרי הכלב שלהם, או כמו מתן דו"חות חנייה לפושעים שחונים בחניות נכים, אלא שבמדינת ישראל אין ברור מאליו, אין תחנת משטרה ואל כל מקום שאין בו אכיפה – ייכנסו נחשים ועקרבים.

הריבונות עומדת לה בין השורות בחיי היום-יום, מציצה מבין שלל בעיותנו במדינתנו הקטנה, מהבדואים בדרום אשר לאט לאט נוגסים בנגב ומנהלים שם פרוטקשן מוקפד עד עבירות הבנייה וגניבת הצאן בצפון, דרך השכונות הערביות אשר בירושלים, הריבונות שם מחכה שנתייחס אליה, מחכה לשווא.

אז מהי ריבונות? הסמכות העליונה באיזור גאוגרפי מסוים, עליה מתבססים חוקי מדינה ואכיפתם. כשמדברים על יו"ש נהוג להזכיר כל הזמן מושגים כמו סיפוח וחוק בינלאומי, אבל זה כבר שלב מתקדם מדי, רגע לפני שמספחים צריך לשאול – מה יועיל לנו סיפוח בלא ריבונות?

במדינת ישראל הריבונית אין ריבונות, מה כן יש במדינתנו הקטנה? יש אכיפה סלקטיבית ושרירותית של חוקים על החלשים שומרי החוק ומקיימי החובות ומנגד – צ'ופרים והקלות לכל בריון וטרוריסט. כך כל מרפסת נידחת בשיכוני רחובות הנידחים שנבנתה שלא כחוק תיסגר כמעט מיד על ידי הרשויות ואילו מרפסת כזאת בכפרי הצפון לא רק שלא תיסגר, אלא שגם הארמון הלא חוקי שבו נבנתה יישאר לעמוד איתן מעל כביש ואדי ערה. כך בדיוק יכול כל נער משועמם עם נטיות איסלאמיסטיות במזרח ירושלים להרים אבן ולרגום את הרכבת הקלה, או לזרוק בקת"ב על ישיבת בית אורות בלי לחשוש לכלום. הרי המדינה הזאת שלו והוא יעשה בה כבשלו – ואוכפי חוק וסדר אין.

אז בפעם הבאה שידברו איתכם על הבעיות השונות של מדינת ישראל, דעו שהבעיה העיקרית במדינת חלם שלנו היא שפשוט אין כאן ריבונות ואין מי שיחיל אותה כי ריבונות מחילים בכוח, באכיפה, ואם צריך באגרסיביות. ריבונות לא מחילים בבטונדות, לא בשמשות נגד אבנים כי פשוט אי אפשר לשים פלסתר על פצע שדורש חוסם עורק

רונאל עדני
רונאל עדני

ים.

20 News

20 News