13:20 24/11/2017
דף הבית > ספורט > ריאליטי המאמן הלאומי

ריאליטי המאמן הלאומי

אלישע לוי: "בחרתי שלא לאמן העונה כדי לאמן את נבחרת ישראל"

היום יגיע לסופו המרוץ לתפקיד מאמן הנבחרת הלאומית בכדורגל. משעות הבוקר מגיעים בזה אחר זה אלישע לוי, אלי אוחנה, גיא לוזון, רן בן שמעון וניר קלינגר לאולם הישיבות בהתאחדות לכדורגל על מנת לשכנע את חברי ועדת האיתור שהם ראויים למינוי הבכיר והנחשק ביותר בכדורגל הישראלי.

כל מועמד יקבל בין 30 ל-40 דקות בהן ינסה לשכנע ולהסביר לחברי הוועדה כיצד הוא מתכנן לעבוד ולקדם את נבחרת ישראל. המאמנים שמוכרים היטב לחברי הוועדה אומרים כי כל אחד מחברי ועדת האיתור גם יודע במי יתמוך והראיונות הם חלק מהמשחק. חלק מהמאמנים טענו כי הם מרגישים נבוכים להגיע לוועדה ולספר על עצמם כאשר כולם מכירים את כולם ויודעים את ההיסטוריה המקצועית שלהם.

אלישע לוי אמר הבוקר ביציאתו מהועדה: "אני מאמין שחברי הועדה יבחרו בי…אני מאד רוצה את המינוי…לא אימנתי העונה כדי להיות מאמן הנבחרת".

אלישע לוי ביציאתו בועדת האיתור. צילום: משה בוקר
אלישע לוי ביציאתו בועדת האיתור. צילום: משה בוקר

יו״ר ההתאחדות הצליח לשמור בסוד את זהות המאמן שבו יתמוך היום בצורה מעוררת הערכה. עיני הזהיר את חברי הוועדה שלא לדבר עם התקשורת ועם המועמדים. הוא שמר על דיסקרטיות אולם המהלכים של חברו הקרוב חיים רביבו נתנו את הרמז העבה במי יתמוך היום עיני. מבין כל חברי ועדת האיתור, עיני הוא היחיד שלא בא מעולם הכדורגל ואיננו מכיר את המאמנים מקרוב. עיני קיים בחודשים האחרונים פגישות רבות עם גורמים אותם הוא מעריך, הקשיב לכולם ושמר לעצמו את הקלפים. אך נראה כי הוא שואף לחיבור של אלי אוחנה ואלישע לוי.

תמיר גילת מ״מ של עיני יצביע בדיוק על פי ההנחיות של עיני. גילת אמר בשיחות סגורות כי גיא לוזון מאמן מצוין אולם הוא מעדיף מאמן אחר וציין כי אינו פוסל ת אלי אוחנה ואלישע לי אבל העדפתו לא רלוונטית מכיוון שגילת יצביע בדיוק על פי מה שעיני רוצה.

חיים רביבו כוכב העבר ופרשן בהווה הפך להיות האיש החזק במינוי מאמנים בנבחרות ישראל. רביבו הביא למינויו של אריק בנאדו למאמן הנבחרת הצעירה ולניר לוין למנהל הטכני של הנבחרות הצעירות. רביבו חושב שגיא לוזון הוא המועמד המתאים ביותר אולם הוא העביר את תמיכתו לאלישע לוי מכיוון שהבין מעיני כי אינו רוצה את לוזון. רביבו בוחן את האפשרות שאוחנה ימונה למנהל מקצועי של הנבחרות כולל הבוגרת ואלישע לי ימונה למאמן. אוחנה ולוי לא יפסלו את הרעיון הזה אם יועלה בפגישות איתם אולם הבעיה העיקרית היא נושא השכר. ההתאחדות מוגבלת בנוגע לשכר למאמן הנבחרת ורביבו ינסה לשכנע את עיני להגדיל את השכר כדי שאוחנה ולוי יהיו מרוצים. אם הרעיון שלו לא ייצא ועל רביבו עשוי לתמוך באלישע לוי.

רגע לפני שהוא עוזב את בני יהודה אחרי 13 שנים יהיה משה דמאיו חלק מבחירת המאמן הלאומי. לדמאיו יש עדיפות לשני מועמדים מבין החמישה, אלי אוחנה וגיא לוזון. שניהם עבדו אצלו במועדון ויש לו איתם היכרות מצוינת. דמאיו הבהיר כי הוא לא מתכוון ליישר קו עם עיני, גילת ורביבו והוא יתמוך במועמד שלו גם אם לא יהיה לו רוב. אם דמאיו יבין שיש ללוזון סיכוי הוא יתמוך בו אם לא הוא יתמוך באוחנה.

צבי רוזן כמו דמאיו מצדד בגיא לוזון או אלי אוחנה. כמו דמאיו גם רוזן יראה לאן מכוון עיני. אם יהיה ללוזון סיכוי רוזן יתמוך בו ואם לא גם הוא יתמוך  באוחנה הוא יתמוך בו. רוזן היה חבר בוועדת האיתור לבחירת המאמן בקמפיין הקודם אולם בגלל הפסטיבל התקשורתי שהיה סביב הנושא בו רוזן גם נטל חלק פעיל אבי לוזון, יו״ר ההתאחדות אז פירק את הוועדה ומינה את אלי גוטמן לקדנציה שנייה.

 המטרה: לחזור לדרג 3

לראשונה בתולדות נבחרת ישראל המשימה של המאמן הלאומי היא לא עלייה לטורניר גדול. בכל קמפיין המטרה היא לתפוס לפחות את המקום השני כדי לעלות למשחקי הפלייאוף. בקמפיין האחרון כשל המאמן הלאומי גוטמן גם כאשר היה פרס גדול שהמקום השלישי הוביל למשחקי הפלייאוף. המאמן החדש שייבחר היום יהיה משוחרר מהלחץ הגדול להוביל את ישראל לטורניר גדול. העובדה ששתי נבחרות מהטובות בעולם, ספרד ואיטליה, הוגרלו בבית הישראלי משאיר את נבחרת ישראל מחוץ למשחק. למרות ששתי אלופות העולם לשעבר ייאבקו על שני המקומי הראשונים, המשימה של המאמן החדש תהיה אחת- לסיים במקום השלישי את טורניר מוקדמות המונדיאל ב-2018 כדי שישראל תצבור נקודות ותחזור לדרג השלישי בו הייתה בשנים האחרונות.

נבחרת ישראל .מנמיכים צפיות. צילום: יונתן שינדל פלאש 90
נבחרת ישראל .מנמיכים צפיות. צילום: יונתן שינדל פלאש 90

המבחן הראשון בסרביה

המאמן החדש ייאלץ לקבל החלטות בנוגע לסגל שלו למשימה הראשונה, מחנה אימונים באוסטריה בסוף חודש מאי ובסיומו, משחק הכנה נגד נבחרת סרביה בעיר נובי סאד. הסגל הראשון יהיה בעצם הצהרת כוונות של המאמן, האם הוא מוותר על יוסי בניון ועוד כמה ותיקים והולך על צעירים, כיצד הוא מתמודד עם הלחצים מכיוונם של מכבי תל אביב והפועל באר שבע וכיצד הוא מתמודד עם הלחץ מצד התקשורת. למאמן החדש יהיו חמישה חודשים לבנות את הנבחרת החדשה, או הישנה לקראת משחק הפתיחה במוקדמות המונדיאל נגד נבחרת איטליה הגדולה שתגיע לישראל.

 

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שחקני בית"ר חוגגים. צילום:  עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים"

בית"ר ירושלים: ההכנסות מהעונה בדרך לשבירת שיא מועדון

הצעדים שעשה אלי אוחנה מאז חזר למועדון כמחזיק זכויות הניהול מוכיחים את עצמם. המועדון נהנה עד כה מעלייה של 30% בהכנסות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד