4:41 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אשת חיל > "היה בה משהו מאוד שקט ורגוע, הכל בחיוך ובנועם"
'לפני כולם' א' - ה'  - 21:00 

"היה בה משהו מאוד שקט ורגוע, הכל בחיוך ובנועם"

רחלי, אחותה של חיה הי"ד שנרצחה בטבח בחלמיש, בריאיון ל'לפני כולם' לרגל קריאת רחוב ע"ש אחותה בלוד: "קשה מאוד - כל יום, כל רגע, זה התמודדות"

"אנחנו מאוד מתרגשים", כך סיפרה הערב רחלי, אחותה של חיה סלומון הי"ד ל'לפני כולם' עם קריאת רחוב על שמה של אחותה בעיר לוד, בה היא שימשה כמורה בבית הספר 'נעם המאירי'.

 

"מחנכת מסורה". משעול חיה סלומון הי"ד
"מחנכת מסורה". משעול חיה סלומון הי"ד

"הייתה מאוד מסורה מאוד אכפתית מאוד חמה, התלמידות מאוד מאוד אהבו אותה, כל תלמידה ידעה שהיא תוכל לבוא למורה חיה והמורה חיה תעזור לה", סיפרה רחלי על אחותה. "היה בה משהו מאוד שקט ורגוע, הכל בחיוך ובנועם", הוסיפה.

"קשה מאוד כל יום כל רגע זה התמודדות, הולכים לעבודה מנסים להמשיך,  וזה כל הזמן יושב, כל הזמן עולה", סיפרה על ההתמודדות עם האבל הקשה.

"מחנכת מסורה. נרצחה עם אביה יוסף ואחיה אלעד בפיגוע בליל שבת", כך נכתב בשלט הרחוב הנושא את שמה של חיה סלומון הי"ד שנרצחה בפיגוע הטרגי בנווה צוף (חלמיש) בליל שבת בסופו של חודש יולי. המשעול נחנך סמוך לבית הספר הממלכתי-דתי 'נועם המאירי' בלוד, בית הספר בו חינכה את כיתות א' וב'.

הטקס הרשמי של קריאת המשעול על שמה יתקיים ביום שלישי הבא, בהשתתפות אישי ציבור ובני משפחתה.

 "תלמידותיה יהיו בנותיה לעד"

דווקא השנה נבחרה חיה למורה המצטיינת בבית הספר. בעלון הבית-הספרי הסבירו לפני כ-5 חודשים את הבחירה, בכך ש"חיה מחנכת שנים רבות כיתות א'-ב' ועושה עבודה מקצועית ומעמיקה עם תלמידותיה מתוך דאגה לקדם כל בת ובת והכל באהבה רבה". בסיום שנת הלימודים, החליט מחבל לקחת את חַיֶּיהָ כך סתם באמצע סעודת ליל שבת. יחד עם אָבִיהּ ואָחִיהָּ, יוסף ואלעד. ולתלמידות נשאר רק זיכרון.

מתוך עלון בי"ס 'נועם המאירי' בלוד. תמונה: מתוך עמוד הפייסבוק של ראש העיר
מתוך עלון בי"ס 'נועם המאירי' בלוד. תמונה: מתוך עמוד הפייסבוק של ראש העיר

 

ראש העיר לוד, יאיר רביבו, שהכיר את חיה הי"ד, העלה פוסט תנחומים עם התמונה מהעלון וגרר תגובות רבות של תלמידות לשעבר והוריהן. "תמיד היה לה חיוך על הפנים", כתבו התלמידות. "אישה מקסימה מורה עדינה עם לב זהב. אבידה גדולה".

"חיה סלומון ז"ל לא זכתה להתחתן ולהקים משפחה", כתבה אם לתלמידותיה לשעבר בפוסט אחר. "אך בקבוצות הוואצאפ השונות של הבנות שלנו רוני שהיא כבר בת 17 וטליה בת 15 הכאב עצום ,ללא מילים, על חיה המחנכת המיוחדת שדאגה לכל אחת ואחת כאילו הייתה אימן, עטפה אותן בכנפי רוח, בחיוך מתמיד, באהבת אמת. תלמידותיה יהיו בנותיה לעד". האם הוסיפה כי "חיה כשמה היא – הייתה תמיד מלאת חיים; מלאת ענווה. לצד הכאב הצובט, הכאב שמשתק וחובק יד ביד עם הפחד, חובתנו לעמוד זקופי קומה, להמשיך לחיות בארצנו, להיות אנשים מלאי אהבת חינם, לחיות! ולשמוח, לשמוח שזכינו להכיר אישיות כל כך גדולה-כמוך. חיה -במותך האכזר ציוות לנו את החיים".

"במותך האכזר ציוות לנו את החיים". תמונת חיה הי"ד על רצפת בית משפחת סלומון בנווה צוף. צילום: מדברים תקשורת
"במותך האכזר ציוות לנו את החיים". תמונת חיה הי"ד על רצפת בית משפחת סלומון בנווה צוף. צילום: מדברים תקשורת

 

"הלב מסרב להאמין. שנתיים לימדת באהבה את הבת שלי. תודה לך על כל הנתינה והאהבה, עלי לשמיים והעתירי גם משם טוב על תלמידותייך ועל כנסת ישראל. אנחנו כאן בוכים", כתב אב נוסף. אם אחרת, שביקשה להוסיף מילים טובות, הודתה לחיה הי"ד על "שנים של מסירות והשקעה בבנותינו הרכות".

מנהל בית הספר, אשר חדד, כתב: "מאוד קשה לדבר על חיה הי"ד בלשון עבר, כיון שתמיד חיה היתה כמי שכל חייה לפניה. מחנכת דגולה שאינה נחה לרגע. כל הזמן בעשייה חינוכית מתמדת עם תפיסה חינוכית מעוצבת. יכולת בינאישית גבוהה. אחריות ומסירות לעבודת החינוך ברף גבוה מאוד. יחד עם זאת, הכל בשקט ובצניעות לצד חיוך קטן המבטא את הכל. חיה היתה שותפה מלאה בתפקידים נוספים בביה"ס. חבל על דאבדין ולא משתכחין וה' ינחם את משפחת סלומון על האבידות המסולאות מפז. הי"ד".

יוסף אלעד וחיה סלומון הי"ד שנרצחו בפיגוע בחלמיש (נווה צוף) בליל שבת. צילום רפרודוקציה: TPS
יוסף אלעד וחיה סלומון הי"ד שנרצחו בפיגוע בחלמיש (נווה צוף) בליל שבת. צילום רפרודוקציה: TPS

 

אבל את מילות הפרידה החשובות ביותר כתבה חיה בעצמה לתלמידותיה, רק לפני מסר ימים, ביום קבלת התעודות בסוף שנת הלימודים. "תלמידה יקרה, בחלוקת תעודות, כשהמחצית נגמרת, אני תמיד נזכרת בתעודה אחרת. כמעט כמו בבית הספר… נותן אותה אבינו שבמרום, השוכן בכל מקום", כתבה. "אך במקום מקצועות ותוצאות מבחנים, הוא מחלק ציונים למקצועות הבאים: ידידות, סבלנות, הבנה, אהבה. טוב לב, אחריות, הכרת הטוב, ענווה. והיא חשובה, אותה התעודה, אפילו יותר מכל תעודה אחרת. ולא רק פעם בשנה או פעמיים, אלא בכל דקה שעוברת. כי הרבה פעמים, במרוצת החיים, שוכחים אנו ושוב שוכחים, שלהיות אדם עם מידות טובות, זהו המבחן האמיתי בחיים! בהצלחה, המורה חיה".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לפני כולם-קונגרס העולמי לחירשים1

הסברה יוצאת דופן: ייצוג ישראלי בקונגרס העולמי לחירשים

שירלי פינטו, חירשת מלידה ופעילה חברתית, ייצגה את ישראל בקונגרס הפדרציה העולמית של החירשים: "מרגש לראות כיצד הזהות החירשת מגשרת בין מחלוקות"