רוצחו של השר () הי"ד, המחבל מג'די אל-רימאווי, קיבל תעודה אקדמית תואר במעמד בטקס שהתקיים ברשות הפלסטינית, בחסות יו"ר הרשות ובכירים אחרים. כך דווח ב'ערוץ 7'. אשת המחבל: "ביטוי של כבוד לכל האסירים".

רוצחי השר רחבעם זאבי הי"ד. אל רימאוי משמאל. צילום: פלאש 90
רוצחי השר רחבעם זאבי הי"ד. אל רימאוי משמאל. צילום: פלאש 90

שנידון למאסר עולם ועוד שמונים שנות מאסר הוא אחד משלושה שקיבלו תארים אקדמיים בטקסים שהתקיימו באוניברסיטאות בשטחי הרשות. על פי מכון 'ממר"י' – אשתו של המחבל, פתחיה היא שקיבלה את התעודה בשמו. עוד לפי המכון רעיית המחבל צוטטה בביטאון 'אל חיאת אל ג'דידה', כאומרת: "שוחחנו עם מג'די בתוך הכלא, והוא היה מרוצה מהנהלת האוניברסיטה, אשר לא חוסכת שום מאמץ למען הצלחתה של תוכנית ההשכלה של האסירים".

רחבעם זאבי. פלאש 90
רחבעם זאבי, הי"ד. פלאש 90

 

בתכנית לתואר אוניברסיטאי ראשון שמפעילה אוניברסיטת אל קודס הפתוחה בבתי הכלא בישראל לומדים 484 מחבלים ב-3 בתי סוהר: קציעות, רמון וגלבוע. כך על פי נתוני ה- Palestinian Media Watch. בפרויקט, שהחל לפעול בחודש מרץ 2016, שותף גם משרד החינוך של הרשות הפלסטינית. הסטודנטים לומדים בשלושה חוגים עיקריים: שפה ערבית, חינוך אסלאמי ועבודה סוציאלית. שכר הלימוד משולם על ידי הרשות לענייני אסירים של אש"ף, אשר ממומן על ידי הקרן הלאומית הפלסטינית שהוכרזה לאחרונה כארגון טרור.

תנאי הקבלה לתכנית: לאסיר עצור שטרם נגזר דינו אסור להירשם. האסיר צריך להיות בעל תעודת בגרות המוכרת על ידי משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברמאללה עם ממוצע של 85 ומעלה. מותר לאסיר שמשך גזר דינו עולה על 3 שנים להירשם לתכנית, חוץ מסטודנטים של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה שיכולים להצטרף ללא קשר למשך גזר דינם.

לאסירים באופן כללי, ולאסירים ביטחוניים בפרט, מותר לקיים רק פעילויות המותרות להם על פי החוק וכללי שב"ס. בהתאם לכך, מאז 2011 אסור לאסירים ביטחוניים להשתתף בלימודי תואר. כזכור, לפני כשנתיים קיבל בית המשפט העליון את עמדת המדינה שלא לאפשר לימודי תואר לאסירים מחבלים.

בחודש אפריל הגיבו מטעם שירות בתי הסוהר על הענקת התעודות למחבלים, ואמרו כי "אין לימודים אקדמיים ואין חומרים שנכנסים לכלא. ככל הידוע לנו, מדובר בתארים פיקטיביים שניתנים ע"י הרשות הפלסטינים כטובת הנאה לאסירים מסיבות כאלה ואחרות".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.