3:55 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > מדע וטכנולוגיה > רופאי הדסה הצילו את ידו של "איש העץ"

רופאי הדסה הצילו את ידו של "איש העץ"

מקרה רפואי שטרם נראה במדינת ישראל הגיע לטיפול בבית החולים הדסה בירושלים. הרופאים הצילו את "יד העץ" של תושב עזה: "מקרה נדיר ביותר שאין לו תיעוד בספרי הרפואה"

מקרה רפואי נדיר וקשה ביותר שטרם נתקלו בו רופאים במדינת ישראל הגיע לטיפול מעזה בירושלים. ד"ר מיכאל צ'רנובסקי, אורתופד ומומחה כף יד ופלסטיקה מהדסה עין כרם, פגש את מוחמד תאלולי, תושב הרצועה, לאחר שהגיע למרפאתו להיוועצות. מוחמד כמעט אמר נואש לאחר שבכל מוסד רפואי נאמר לו כי מצבו לא מאפשר כל טיפול ואין סיכוי להפטר מהבעיה בידו.

כף ידו של מוחמד לפני הניתוח. צילום: דוברות הדסה
כף ידו של מוחמד לפני הניתוח. צילום: דוברות הדסה

"מדובר במקרה נדיר ביותר, שאין לו כלל תיעוד בספרי הרפואה", סיפר ד"ר צ'רנובסקי. "הופיע לפניי מטופל אשר על ידו גידולים רבים ומורכבים, שמילאו את היד כולה במשך למעלה מעשר שנים. מלבד הכאבים החזקים, הרי שהמחלה מסוכנת ביותר ויכולה להתפתח לסרטן ולא אפשרה לו כלל להשתמש ביד ולהניע אותה, הוא הפך למופנם ונחרד מכל צורך לחשוף אותה בפני אנשים. היד הייתה מכוסה כל הזמן וחייו היו מאוד קשים".

המצב הרפואי ממנו סבל מוחמד בן ה-42, מה שנקרא בפי ההמונים ״איש העץ״, הוא סיבוך של וירוס הפפילומה אשר הגוף אינו חזק דיו להתמודד עמו. "קיימים סוגים שונים של HPV, הלא הוא וירוס הפפילומה המביא לגידולים שונים בגוף", הסביר ד"ר צ'רנובסקי, "ולרוב בני האדם ישנה מערכת חיסונית שמסוגלת להתמודד עם אותו וירוס או שניתן לתמוך בה בתרופות. במקרה של מוחמד, מן המקרים הנדירים בעולם, המערכת החיסונית הלקויה לא מסוגלת לטפל בוירוס ומאפשרת לו להתפתח באופן מוגזם ובלתי נשלט".

ד"ר צ'רנוסבקי הודה שלא הכיר מקרים דומים למעט מקרה אחד מפורסם של תושב מדינת בנגלדש שנודע בתקשורת, אשר בעזרת 16 ניתוחים הוסרו כל הגידולים מידיו. "יש לי נסיון רב עם מקרים קשים וסבוכים", הוא הדגיש, "אבל בהחלט לא כאלה. אין בעולם תיעוד בספרות המקצועית של טיפול בכזה מצב. לכן, כשהגיע אלינו לטיפול ההחלטה על ביצוע הניתוח לא התקבלה בקלות, כי אמנם היה רעיון של איך לנתח אבל לא כזה שכבר בוצע בעבר".

הצוות המנתח אשר כלל את ד"ר שי לוריא מהדסה, אורתופד מומחה כף יד אף הוא, התכונן רבות לניתוח ולמהלכו המורכב. "למדנו רבות את הנושא עד כמה שניתן כדי להבין מהו הטיפול הכי יעיל עבורו", סיפר ד"ר לוריא. "הרעיון הוא ליצור תוכנית שתצמצם את האפשרות של הגידולים לחזור ולגדול בפראות שכזו. עוד היה חשוב להיערך עם צוות של רופאי העור בהדסה וצוות חדרי הניתוח, להתארגן באופן מיוחד בחדר הניתוח כי מדובר במחלה מדבקת ביותר, לכן עבדנו עם מיגון כפול ומסיכות מיוחדות למניעת הדבקה בוירוס, כי במהלך הניתוח ייתכן שדרכי הנשימה של המטפלים יחשפו לוירוס הקשה".

ד"ר צ'רנובסקי הוסיף, כי במהלך הניתוח נצרבים הגידולים, מה שגורם לעשן המתפזר בחדר הניתוח המסכן את הצוות. "ניתחנו באופן שונה שלא כולל צריבה, עבדנו באופן מאוד מדוד וזהיר. במהלך הניתוח הוסרו הגידולים מכף היד, כאשר הביצוע היה עד לרמה המקסימלית מבחינתנו כמנתחים. במקומות בהם הורדת הגידולים לא השאירה עור על ידו, השתמשנו בעור שלו עצמו כדי לכסות בשתל. כעת אנו משלימים את הטיפול בתרופות המונעות מן הגידולים לחזור. בנוסף מקבל מוחמד מד"ר ורד מולכו, מומחית ברפואת עור בהדסה, חיסון מיוחד שתפקידו לתקוף את הוירוס מתוך הגוף, ואנו צופים לו בהמשך עוד ניתוחים, אבל אגרסיביים פחות".

 ד׳ר מיכאל צ׳רנובסקי  בודק את מוחמד לאחר הניתוח. צילום: דוברות הדסה
ד׳ר מיכאל צ׳רנובסקי בודק את מוחמד לאחר הניתוח. צילום: דוברות הדסה

הצוות הרפואי סיכם כי מוחמד עבר את ההליך בהצלחה. "כעת, מצבו כמה ימים לאחר הניתוח משביע רצון ונראה שבחרנו עבורו את הניתוח ואת הטיפול המשלים הנכונים. אנו אופטימיים. מיד שנראתה כל כך קשה, עכשיו ידו נראית פשוט כמו יד שעליה כווייה גדולה, אנו עוקבים אחר ההחלמה בהקפדה רבה והוא כבר התחיל ריפוי בעיסוק שיסייע לו לחזור ולהשתמש ביד שבה לא השתמש שנים רבות", סיכם צ'רנובסקי.

"אני סובל מהמחלה הזו כבר כמעט 10 שנים", סיפר מוחמד החבוש בידו, "ניסינו למצוא טיפול במצרים, אבל לא היה מה לעשות שם, ניסיתי את מזלי גם בשכם ובבית החולים מוקאסד וגם שם לא נמצא טיפול יעיל. בסופו של דבר הרשות הפלסטינית עשתה תאום ושלחו אותי להדסה. אחרי שנים בהן ישבתי מבויש בבית ולא יכולתי גם לעבוד בגלל המגבלה ופחדתי מסרטן, המומחים כאן בהדסה היו היחידים שנתנו לי תקווה להחלמה. היחס כאן הוא מצוין ואפשר להגיד שהכל טוב היום, הצוות ממש נחמד ומסייע הרבה. אני מאוד מקווה שהחיים הקודמים שלי נמצאים כבר מאחורי ומחכה לראות את המשפחה, את אשתי ו-6 הילדים שלי".

לירן לוי

לירן לוי

כתב משפט ופלילים באתר ערוץ 20 ובתכנית "לפני כולם"
לירן לוי
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

iphone x

"לילה לבן" לרגל השקת iPhone X

רשת iStore תקיים בסניפיה, החל מחצות הלילה שבין ה-22-23 בנובמבר (בין רביעי לחמישי) הפנינג מכירות לילי לרגל השקתו הרשמית של המכשיר המדובר בעולם, ה- iPhone X