כ-20 רופאים מטעם ארגון 'רופאים לזכויות אדם' ו'הוועד נגד עינויים' במכתב להנהלת הדסה: בדרישה "לשמור על חייו ולמנוע עינויים" בנוסף קוראים בארגוני השמאל הקיצוני לצוותי רפואה "להתנגד באופן פעיל לעינויים". הם טוענים כי מחויבותו של בית החולים לפעול לשמירה על חייו ובריאותו של ערביד ולפעול בהתאם לכללי האתיקה הרפואית בכל הקשור לשמירה על מטופליהם מעינויים או מיחס אכזרי לא אנושי או משפיל, כפי שנוסחו ב"הצהרת טוקיו" ואומצו על ידי ההסתדרות הרפואית בישראל.

"על הצוות הרפואי למנוע באופן אקטיבי את החזרתו לחקירה שבה על פי הפרסומים בתקשורת אושר שימוש ב'אמצעים מיוחדים', אמצעים המהווים עינויים וככל הנראה הובילו מלכתחילה לאשפוזו של סאמר ערביד במצב מסכן חיים", נכתב בפניית הרופאים. בנוסף, דורשים למנוע כל שימוש במרחב בית החולים לצורכי חקירה.

ברשימת החותמים על הפנייה להנהלת "הדסה" ניתן למצוא כפי שרואים במכתב גם רופאים בכירים המועסקים בבית החולים הירושלמי ומבתי חולים נוספים בישראל, ביניהם: פרופ' רפי ולדן, שהינו גם חתנו של נשיא המדינה הקודם שמעון פרס, פרופ' בלה קאופמן, פורפ' מיכה אלדר, ד"ר מושירה אבו דיא, ד"ר שאול דולברג, ד"ר רותי סטלניקוביץ' וד"ר בטינה בירמנס.

ארגון זכויות האדם 'בצלמו' פנה בתגובה, במכתב בהול, ליועמ"ש לפתוח כנגדם בחקירה בחשד לשיבוש הליכי חקירה. במכתב של מנכ"ל הארגון שי גליק נכתב: "הקריאה למנוע באופן אקטיבי את החקירה ולמנוע מכוחות הביטחון לחקור את המחבל באיזור בית החולים הינה שיבוש הליכי חקירה בצורה הכי בסיסית. כזכור החוק קובע שהינה עבירה פלילית במקרה של העושה דבר בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי או להביא לידי עיוות דין בין בסיכול הזמנתו של עד, או בהעלמת ראיות או בכל דרך אחרת , דינו מאסר שלש שנים. הליך שיפוטי לרבות חקירה פלילית והוצאה לפועל של הוראת בית המשפט".

במכתב מציין מנכ"ל הארגון שכל זה בשיבוש חקירה רגילה: "מדובר כאן בחקירת רצח מורכבת וחיי אנשים נוספים מונחים על הפרק. לא ניתן להתעלם מעבירה זאת ומביזיון בית המשפט". בנוסף קרא גליק ליועמ"ש להקפיא מידית את הטבת המס השנתית לארגון רופאים לזכויות אדם, הטבה היכולה להגיע למאות אלפי שקלים בשנה. בנוסף פנה ארגון בצלמו להסתדרות הרפואית בדרישה לשלול לרופאים אלו את רישיון רפואה. במכתב נכתב: "שבועת הרופאים הינה להגן ולהציל חי אדם. אין כל ספק שמעשה זה מהווה הפרה של הגנה על חיי אדם וחציית קו אדום של פגיעה בחיי אדם. רופא שקורא לפגוע בחיי אדם חייב להישלל לו מידית רישיון הרופא". בהסתדרות הרפואית אישרו את קבלת התלונה.

מהנהלת בית החולים הדסה נמסר בתגובה: "'הדסה' מטפלת במחבל החשוד ברצח כפי שכל מוסד רפואי ציבורי ישראלי חייב לעשות בנסיבות אלו. רופאי 'הדסה' הצילו את חיי המטופל ושיפרו מצבו כך שיצא מסכנת אובדן חיים. כל השאלות האחרות של המדיה ושל ארגוני זכויות אדם יענו על ידי הרשות האחראית עליו בעת הזאת".

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.