במהלך תקיפה שיוחסה לישראל על פי מקורות זרים, צבא אסד יירט בשוגג מטוס מודיעין רוסי. בתגובה, פרסמה רוסיה הודעת גינוי בה האשימה את ישראל כי עשתה שימוש במטוס הרוסי כמחסה לגיחה על מנת להסוות את מקור הטילים.

"15 חיילים נהרגו עקב פעולתה חסרת האחריות של ישראל", נכתב בנוסף בהודעת הגינוי מטעם משרד ההגנה הרוסי. עוד נמסר כי רוסיה שומרת לעצמה את הזכות להגיב בהתאם ל"פעולותיה העוינות של ישראל". הרוסים אף תקפו את פעולות ישראל וכינו אותן "פרובוקציה מכוונת".

התקיפה בלטקיה

 

בתוך כך, שגריר ישראל במוסקבה זומן לשיחת נזיפה "בשל המצב שנוצר", ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו שוחח היום (שלישי) עם שר הביטחון אביגדור ליברמן והודיע לו כי רוסיה רואה בישראל אשמה בהפלת המטוס הרוסי על ידי מערכות ההגנה הסוריות.

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: מארק ישראל סלם

 

“מעשי הצבא הישראלי אינם עומדים בקנה אחד עם רוח של שיתוף הפעולה הישראלי רוסי. אנו שומרים על זכותנו להגיב", כך פורסם בכלי תקשורת רוסים. בלשכת שר הביטחון אישרו את קיום השיחה אולפ סירבו למסור פרטים נוספים.

ח"כ יואב קיש (ליכוד) היה הראשון מבין חברי הקואליציה להתבטא בנושא ולדחות את טענות הרוסים. בחשבון הטוויטר שלו הוא כתב: "יש להתנגד לניסיון ההגדרה הרוסית שישראל אחראית להפלת המטוס הרוסי. הגורם היחידי האחראי הוא מי שלחץ על כפתור שיגור הטיל שהפיל את המטוס".

מוקדם יותר דווח ברשת RT, כי פקחי הטיסה הרוסים איבדו קשר עם מטוס IL-20 ועם 14 אנשי הצוות שהיו עליו. לטענת הרוסים, ישראל תקפה באמצעות ארבעה מטוסי F-16. עוד צויין כי הרוסים זיהו שיגור טילים "מפריגטה צרפתית בים התיכון".

גורם צבאי סורי אמר כי "מערכות ההגנה האווירית של סוריה התנגדו למתקפת טילים עוינים שהגיעו מהים לעבר העיר לטקיה. כמה מהם יורטו טרם הגיעו ליעדם". עפ"י דיווחים זרים, מתקפת המל"טים והטילים פגעה במוסד טכנולוגי, בתחנת הכח בסקובין ובבסיס איראני. ארגון זכויות אדם סורי טען כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה.

פקיד אמריקני אמר לרשת CNN כי ארה"ב סוברת שמשטר אסד יירט את המטוס הרוסי בטעות במהלך ניסיון להדוף את התקיפה שיוחסה לישראל. גורם נוסף עמד על כך שישראל עומדת מאחורי המתקפה. ארה"ב הכחישה קשר לירי.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי