דחתה את תביעת ישראל למרחק ביטחון של כוחות איראנים מגבול ישראל-סוריה, כך פורסם ב"הארץ". בעוד ישראל דרשה מרחק ביטחון של כ-60 קילומטרים מנוכחות איראנית בסוריה מהגבול ברמת הגולן, הרוסים התחייבו כי האיראנים לא יוכלו להתקרב רק סמוך לקו הגבול ממש. מרחק של חמישה קילומטרים מקווי סיום הלחימה בסוריה. קודם לכן הפנו האמריקנים כתף קרה לבקשה הישראלית.

כזכור, לצד המאבק בטרור הפנימי, גורמים מדיניים בכירים הזהירו מכוונות ההתפשטות של איראן על חלקים נרחבים מסוריה, הכוללת גם שליטה איראנית על אזורים הסמוכים לגבול עם ישראל באוויר ובים וגם שליטה כלכלית. לדברי הגורמים, ישראל מודעת לכוונות ההתפשטות של בסוריה. בכלל זה מציינים גורמים מדיניים כי מעוניינת לא רק לשלוח יועצים לסוריה, אלא גם צבא איראני הכולל בסיס ימי ואווירי.

בעקבות כך הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו דאגה בשיחותיו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מפני התבססות איראנית בסוריה.  "איראן מנסה להתבסס בסוריה מעבר לתשתית טרור. היא מנסה להעביר צבא לסוריה, לעשות 'לבנוניזציה' של "., אמר רה"מ. "אמרתי לפוטין כי יש סיכוי למנוע מלחמה עתידית עם איראן, אם תצא מסוריה. הכוונה של איראן להשתמש באחיזה באזור נגד ישראל אינה מוסתרת. אנחנו לא נישאר אדישים לכך", הבהיר נתניהו. בישראל הגדירו את הפגישה עם הנשיא הרוסי כטובה ומועילה.

ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בפגישתם בסוצ'י. צילום: לע"מ
ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בפגישתם בסוצ'י. צילום: לע"מ

מפקד הכוחות המזוינים של איראן, מוחמד חוסיין בקרי, אמר בתגובה כי אויבי איראן "ישלמו מחיר כבד" אם יתקפו את ארצו. בין היתר, אמר בקרי כי כל צעד צבאי נגד איראן יחרוג מגבולותיה, כשהוא רומז לנוכחות האיראנית בסוריה, לבנון, תימן, עיראק ומדינות מוסלמיות נוספות.

בפגישת נתניהו עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, אמר רה"מ כי איראן וחיזבאללה מפרים את החוק הבינלאומי בכך שהם מסתתרים מאחורי אזרחים ויורים על אזרחים: "איראן וחיזבאללה מודיעות מראש שהן מתכננות שתי חזיתות מלחמה נגד ישראל". לדבריו של רה"מ, "זו זכותנו לא לאפשר לעניבת החנק להתהדק סביב ישראל". נציין כי ישראל הצביעה על הפרות מצד חיזבאללה בגבול ישראל לבנון לאחר שצה"ל זיהה שם עמדות תצפית במסווה של ארגון ירוק.

בתגובה לתקיפת מתקן לפיתוח וייצור טילים בסוריה בשבוע שעבר שיוחסה לישראל אמר אלוף במילואים גיורא איילנד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, בראיון ל'לפני כולם', כי מדובר ב"עליית מדרגה מצד ישראל". איילנד הוסיף כי " של אתר סורי ששייך אולי לתעשיית הנשק הכי יוקרתית של סוריה – שונה מתקיפות השיירות הקודמות. התקיפה הזאת אומרת שישראל תמשיך ותפעל ותתקוף בסוריה הרגע שהאינטרס שלה יחייב אותה לעשות זאת".

מתוך 'לפני כולם', א'-ה' ב-21:00

עם זאת, אומר איילנד כי התקיפות לא ימנעו מאיראן לחזק את אחיזתה בסוריה. "עד עכשיו הוכח שהחישובים הישראליים היו נכונים, ולמרות שכל תקיפה לוקחת את הסיכון שהצד השני יגיב, עד עכשיו הצד השני החליט שלא להגיב, מסיבות ששמורות עימו. ברגע שתוקפים מטרה שהיא קצת יותר איכותית, ועכשיו, כשהמצב של אסד יותר טוב היום ממה שהיה לפני חודשים או שנים, וגם חוזר לאיתנו – אז מידת הנכונות של וסוריה לפגוע בנו עלולה לעלות, ואני מקווה שזה לא יהיה כתוצאה מהתקיפה הזאת".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.