ארכאולוגים ברומא מצאו שרידי בית-עלמין יהודי מתקופת ימי הביניים. לפי מומחים מצבם של השרידים מעיד על הרדיפה ממנה סבלה הקהילה היהודית באותה התקופה.

טבעת זהב שנמצא על אצבע שלד אישה בחפירות. צילום: רשות הארכיאולוגיה ברומא
טבעת זהב שנמצא על אצבע שלד אישה בחפירות. צילום: רשות הארכיאולוגיה ברומא

החפירות שהתבצעו באזור רובע הטרסטברה ברומא נמשכו כשש שנים ובמסגרתן נמצאו 38 שלדים אשר נשתמרו במצב טוב. החוקרים השתכנעו כי מדובר בבית קברות יהודי כאשר זיהו כיתוב של המילה “כאן” בעברית על שביב אבן במתחם החפירות. הארכיאולוגים סבורים כי הכיתוב שנמצא, כמו גם היעדרן של מצבות מבית-הקברות, תואם את הידע הנמצא כיום בידי החוקרים לגבי הרדיפות מהם סבלו היהודים ברומא בימי-הביניים המאחרים ובראשית העידן המודרני.

שרידים מן התקופה הרומית שנמצאו מתחת לבית הקברות. קרדיט: הרשות הארכאולוגית ברומא
שרידים מן התקופה הרומית שנמצאו מתחת לבית הקברות. קרדיט: הרשות הארכאולוגית ברומא

בשנת 1625 הורה האפיפיור אורבנוס השמיני על קבורת יהודים תחת מצבות לא מסומנות בלבד, כמו גם על הסרתן או הריסתן של כל המצבות בבתי הקברות היהודים שכבר היו קיימים באוזר. באותה התקופה היו נתונים היהודים ברומא לרדיפת הכנסייה, צוו ללבוש סימני היכר מיוחדים על בגדיהם וחויבו להשתתף בטקסים אשר מטרתם להמיר את דתם לנצרות.

נוסף על כך, בדיקת השלדים במעבדה העלתה כי נכרו בהם סימני רעב ותזונה לקויה, במיוחד חסך בפרוטאין, זו לדעת הארכאולוגים יכולה להוות עדות נוספת  למצבם הקשה של היהודים באותה עת.

מצוות הארכאולוגים נמסר כי הם נמצאים בקשר מול הקהילה היהודית ברומא על מנת לארגן את קבורתם מחדש של השלדים וכי ננקטים כעת ניסיונות להפוך את בית הקברות אשר ממוקם במתחם בניין בשיפוצים, לנגיש למבקרים.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.