תוקפת את טראמפ: נשיא איראן התייצב מול מצלמות הטלוויזיה והשיב להכרזת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לפיה ארצות הברית תפרוש מהסכם הגרעין: “”ארצות הברית הוכיחה שאינה עומדת במילה שלה”, אמר והאשים כי “הם נוקטים בגישה עויינת כלפי איראן”.

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

רוחאני איים כי אם ייכשל המשא ומתן עם שאר המדינות שחתמו על – איראן תעשיר אורניום יותר מבעבר כבר בשבועות הקרובים. בנוסף, רוחאני סיפר כי הנחה את שר החוץ מוחמד ג’ווארד זריף להמשיך לשוחח עם מדינות אחרות על , לאחר פרישת ארה”ב מההסכם: “טהראן נשארת בהסכם – גם בלי וושינגטון”.

דווקא בסעודיה הביעו תמיכה בטראמפ, ואמרו כי “איראן ניצלה את ההכנסות הכספיות מהסכם הגרעין לטובת הגברת התוקפנות באיזור”.

בעולם המערבי הביעו דאגה מהחלטת טראמפ. נשיא צרפת עמנואל מקרון, שנאבק בניסיון לשנות את דעתו של טראמפ מבעוד מועד הודיע כי יפעל יחד עם גרמניה ובריטניה ליצירת מסגרת חדשה שתביא ליציבות במזרח התיכון. לפי מקרון, במסגרת החדשה יכללו היבטים הקשורים לתוכנית הגרעין וגם לתוכנית הטילים של איראן.

מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, אמר כי הוא מודאג מאוד מהחלטת הנשיא האמריקני לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. גוטרש קרא לכל שאר הצדדים המעורבים בהסכם הגרעין לקיים את ההתחייבויות שלהם בצורה מלאה.

פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, אמרה כי האיחוד מצפה משאר מדינות העולם להמשיך בהסכם הגרעין עם איראן. זאת לאחר שהנשיא האמריקני דונלד טראמפ הודיע על פרישה מההסכם. מוגריני אמרה כי העסקה עם איראן עובדת ומספקת וכי טהרן אינה מפתחת נשק גרעיני.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.