נשיא איראן חסן רוחאני. צילום:רויטרס
נשיא איראן חסן רוחאני. צילום:רויטרס

ביום שבו עם ישראל מתחיל לחגוג את החג המציין את שחרור ירושלים מידיי אנטיוכוס, נשיא איראן, חסן רוחאני, מכריז עליה מלחמה.

במהלך תדרוך כתבים גינה רוחאני את ההכרזה "הלא נכונה והבלתי חוקית" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל והודיע כי ארצו תתמוך במאבק הפלסטינים בישראל, עד שהם "יחזרו למולדתם ויממשו את זכויותיהם".

על ירושלים, השייכת לטענתו לכל העולם המוסלמי, אמר כי "אל קודס תהיה לבסוף בירתה של פלסטין". "המסר שלנו הוא שהסוגיה הפלסטינית היא הנושא החשוב ביותר למוסלמים ולעולם המוסלמי", הוסיף רוחאני, "המוסלמים חייבים לגנות את המהלך בכל הגופים הבינלאומיים בדגש על האו"ם".

עוד טען כי הכרזת טראמפ יוצרת מתיחות חדשה במזה"ת: "אם המוסלמים ישמרו על אחדותם והגינותם זה יהיה ניצחון גדול למוסלמים ולאזור".

מחר ישתתף הנשיא האיראני בכנס חירום של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי (OIC) באיסטנבול טורקיה. כזכור, אמש הסית נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן בכנס מפלגתי ואמר: "אלה שחושבים את עצמם כבעלי הבית של ירושלים, יודעים שמחר הם גם לא יוכלו למצוא עץ להסתתר מאחוריו".

בימים האחרונים התבטא ארדואן בחריפות נגד הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי ארצו מכירה בירושלים כבירת ישראל. "לא ננטוש את ירושלים לרחמיה של מדינה שהורגת ילדים", הוסיף ארדואן שלדבריו  ארה"ב "הפכה לשותפה לשפיכות דמים בהחלטתה להכיר בירושלים".

דברי ארדואן נאמרו על רקע הפגנות המוניות שנערכו במדינה לאחר ההצהרה. בתחילת השבוע הכריז כי יפעל למען שינוי ההחלטה האמריקנית "בכל האמצעים" וציין "לא ננטוש את ירושלים לחסדי מדינה שרוצחת ילדים".

בתגובה לדברים אמר רה"מ בנימין נתניהו במהלך ביקורו בארמון האליזה בצרפת "אני לא רגיל לקבל הרצאות על מורל ממנהיג שמסייע לאיראן ולטרור, כולל בעזה, ולהרג אזרחים חפים מפשע ומפציץ אזרחים כורדים. הוא לא יטיף לנו מוסר".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20