יש אחד בעיתון 'הארץ', חמי שלו, פרשן לענייני אמריקה וכשמתחשק לו גם לענייני ישראל. סך הכל בחור חביב, היה פעם עיתונאי ועורך בכיר בישראל היום.

רק מה? יש לו בעיה שפעם-אחר-פעם משאלות הלב שלו משתלטות על בוחן המציאות שלו, וגורמות לו להטעות את קוראי 'הארץ' בתעמולה בתחפושת פרשנות. למשל, הפרשנות שלו לפגישה בין נתניהו לפוטין שנערכה בשבוע שעבר במוסקבה.

שלו, מתעב מוצהר של נתניהו, כתב שנתניהו חטף במוסקבה מפוטין כתף קרה. "כתף קרה?" בואו נראה מה היה במוסקבה, זה שודר בשידור ישיר בטלוויזיה הרוסית, ותחליטו לבד אם זה קר או חם: שני המנהיגים, נתניהו ופוטין, מדברים בשבח הקשר הישיר ביניהם, היחסים המצוינים בין המדינות, מחזור הסחורות הגדל, התיירות ההדדית המתפתחת. אפילו על ההשפעה הטובה של העולים מרוסיה על התרבות והחברה בישראל.

נתניהו אומר שישראל תמשיך לפעול נגד אירן בסוריה, מודה לפוטין על ידידותו ועל הקשר הקרוב, פוטין מהנהן בהסכמה. אה, היתה גם הזמנה רשמית לפוטין לבוא לביקור בירושלים כאורח כבוד, לה הגיב פוטין כך: "תודה, אני אגיע".

אולי תגידו, כן, הם נחמדים ומחליפים רק מסרים חיוביים, אבל בשפה דיפלומטית זה נחשב בעצם לכתף קרה? אבל אנחנו הרי זוכרים היטב שכשהרוסים רוצים להראות כתף קרה, הם יודעים מצוין לעשות את זה.

למשל, אחרי משבר הפלת המטוס הרוסי בידי הסורים. חודשים סירבו לתאם פגישה בכלל, אמרו לתקשורת שוב ושוב שישראל חסרת אחריות והיא אשמה בהפלת המטוס. זאת כתף קרה.

ומה שהיה במוסקבה היה, נסכים על זה, קצת יותר חם? זה חמי שלו. רוצה לראות את נתניהו מקבל כתף קרה, רואה כמו כולנו כתף דווקא חמימה ונעימה, ובכל זאת קובע – כתף קרה לנתניהו מפוטין.

שאלתי אותו איך? על סמך מה קבעת שזו היתה כתף קרה? בחר לא להגיב. ברור, מה כבר יכול היה לומר?