דף הבית > אקטואליה וחדשות > רה"מ על פינוי עמונה: "קיימנו את דרישת החוק"

רה"מ על פינוי עמונה: "קיימנו את דרישת החוק"

עם תום פינוי היישוב עמונה, הצר ראש הממשלה נתניהו על כאבם של המפונים והבטיח: "נקים ישוב חדש על אדמות מדינה"

דברי רה"מ באריאל. צילום: דוברות עיריית אריאל

עם ההכרזה על תום מבצע 'גן נעול' לפינוי היישוב עמונה, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאירועי היומיים האחרונים, במהלך אזכרה שנערכה לזכרו של ראש העיר אריאל לשעבר רון נחמן, ואמר: "אנחנו יודעים ימים קשים. עשינו כל מאמץ כדי לא להגיע לרגע הזה, אך בסופו של דבר קיימנו את דרישת החוק כי אנחנו מדינת חוק. אני וכולכם שותפים לכאב הגדול של משפחות שנאלצו לעזוב את בתיהם, בעצם נאלצו לנטוש את מפעל חייהם וכולנו מבינים מה גדול הכאב".

"לכן", מבטיח ראש הממשלה, "אנחנו נקים ישוב חדש על אדמות מדינה. כבר אתמול הקמתי צוות שיאתר את מיקום הישוב ויחל בהכשרתו ואנו נפעל כדי שזה יקרה בהקדם האפשרי".

 

רה"מ נתניהו באריאל, היום. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
רה"מ נתניהו באריאל, היום. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

יו"ר מטה עמונה לנתניהו: "לא מאמינים לך"

יו"ר מטה המאבק של עמונה, אביחי בוארון, הצר על אלימות הנערים שהתבצרו בבית הכנסת ואמר כי "אסור שהמערכה הזו תיצבע בצבע של הנערים הסופר-קיצוניים האלו". בתגובה לדברי נתניהו אמר אמר בוארון: "ראש הממשלה, אנחנו לא מאמינים לך, עד שנראה את הבתים החדשים עומדים על תילם".

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן (הליכוד) גינה את המתבצרים במהלך העימותים בבית הכנסת ואמר כי "הם חוליגנים הראויים לכל גנאי, הם מבזים את היהדות ואין להם שום כבוד לדת, בית כנסת ורבנים. אני מצפה מהמשטרה לפעול בנחרצות לפנותם". באשר לטענות על אלימות שוטרים כנגד המתבצרים, אמר ארדן כי "כל כוחות המשטרה בקו הקדמי נשאו מצלמות גוף בתוספת תיעוד מבצעי ולכן כל טענה תוכל להיבדק ואני מציע לכולם להרגיע את המצב ולא לצאת בהאשמות שווא".

תיעוד העימותים בין כוחות המשטרה למתבצרים במהלך פינוי בית הכנסת

חברי הכנסת מ'הבית היהודי' מגנים את האלימות: "חילול השם"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הצטרף לגינויים ותוך כדי העימותים קרא למתבצרים לעצור את האלימות: "פגיעה בשוטרים היא קו אדום. נשארנו רחוקים מאוד ממנו במהלך כל הפינוי הכואב הזה. חבל שמיעוט קטן בסוף עושה את זה ופוגע במאבק הצודק וההכרחי הזה".

"הרס היישוב עמונה הוא ללא ספק חילול השם וחייב מחאה וזעקה", אמר ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), והוסיף כי "יחד עם זאת הרמת יד על חייל או שוטר וההתנהלות של חלק מהאנשים בבית הכנסת באלימות כלפי אחינו השוטרים וביחס לקדושת בית הכנסת היא חילול השם. אני מצר מאד על כך שהגענו גם לפינה זו והיא ראוייה לטיפול".

ח"כ יוגב המשיך ואמר כי "מי שכותב על קירות מוות לציונים ומצייר צלב קרס בבית כנסת מוציא את עצמו מכלל ישראל. זו חרפה שצריך לחקור אותה ולמצות עם הפושע את הדין".

מפונים מבית הכנסת. צילום: הלל מאיר, TPS
מפונים מבית הכנסת. צילום: הלל מאיר, TPS

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, הגיב גם הוא לאלימות בעת פינוי בית הכנסת ואמר כי "ישנו קו מקשר בין הפורעים האלימים שראינו בשעות האחרונות בעמונה, לבין המחתרת שביצעה את הטבח בדומא. קבוצה פורעת חוק שאין בינה ובין תושבי עמונה ומתיישבים שומרי חוק דבר. כבר אמרתי שהפינוי כואב, אך אין להתיר אלימות מכל סוג שהוא, בוודאי לא כנגד שוטרים שהם הבנים של כולנו. נתלכד כולנו ברגע הזה להגן על הדמוקרטיה ושלטון החוק".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

בצל ההסלמה: הקבינט מתכנס לדיון ביטחוני

שרי הקבינט מכונסים כעת לדיון בהסלמה בדרום. ראשי מערכת הביטחון צפויים לסקור את המצב בגבול עזה ולהמליץ על הפעילות הצבאית הנדרשת. מוקדם יותר, נטשה המשלחת המצרית את השיחות עם חמאס