רה"מ ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשאו דברים היום (א') בטקס האזכרה לזאב ז'בוטינסקי ז"ל, במלאת 77 שנים לפטירתו, ובמלאת 66 שנים לפטירתה של יוהנה ז'בוטינסקי.

רה"מ באזכרה הערב. צילום: לע"מ

רה"מ התייחס לפיגוע הרצחני בחלמיש ואמר: "אנחנו בירושלים, וְלִבֶּנוּ בהלווייתם של בני משפחת סלומון במודיעין. ראינו בליל שבת מחזה קורע-לב של אכזרי, פרי שנאה תהומית חסרת-רסן ליהודים. זה מאה שנים שאנו מתמודדים עם הטרור הרצחני – ויכולים לו. הכאב עמוק, אבל שורשינו בארץ עמוקים לא פחות. הטרור לעולם לא ניצח אותנו. הטרור לעולם לא ינצח אותנו. נמשיך לחזק את מדינתנו, נמשיך לבנות את ארצנו".

רה"מ בנימין נתניהו באזכרה לזאב זבוטינסקי. צילום: לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו באזכרה לזאב זבוטינסקי. צילום: לע"מ

גם הנשיא התייחס בפתח דבריולטבח בליל שבת: "ברגעים אלה, מובאים למנוחות הנאהבים והנעימים, בני משפחת סולמון, יוסי, אלעד וחיה זכרם לברכה. יוסי, אלעד וחיה שציינו את בואו של ילד נוסף למשפחה ונרצחו באכזריות ליד שולחן השבת. לבנו, לב העם בישראל, יחד עם משפחת סולמון ועם בית חלמיש כולו בשעות קשות אלו".

"ברגעים כאלה של אבל וטלטלה, הלב מחשב להישבר, אך לנציגי הציבור ולנבחריו, אין את האפשרות לידום בעת הזו. את מעשי הטרור, את האלימות, בהר המקודש ליהודים ולערבים ומחוצה לו, יש לגנות בתקיפות ויש לבלום", הוסיף הנשיא. "ברצוני לשלוח את תנחומיי ואת תנחומי העם בישראל כולו למשפחות הנרצחים ולחזק את ידי כוחות הביטחון כולם, צה"ל, שב"כ והמשטרה, העושים לילות כימים במלאכת הגנת העם והארץ".

נשיא המדינה נושא דברים באזכרה לזאב ז'בוטינסקי. צילום: לע"N
נושא דברים באזכרה לזאב ז'בוטינסקי. צילום: פלאש 90

בהמשך דבריו ציטט הנשיא מהרשימה "שלוש אומנויות", אותה פרסם ז'בוטינסקי ב-1930, העוסקת בדיון "מהי אומנות ומהו מרום האומנות", בהתאם למסורת לא לשאת דברים על קברו של ז'בוטינסקי, אלא לתת לכתביו לדבר בעד עצמם.

"אמנות קורא אני רק לאמנות המשורר. הציור נותן צבעים, הנגינה נותנת צלילים, הפיסול – צורות, האדריכלות – צירופים של צורות. אבל, אמנותו של המשורר נותנת את כל אלה יחדיו ועוד הרבה יותר. מוכן אני לתן עולם ומלואו כדי להיוולד משורר. אסכים להיות חירש ועיוור, לקפח שתי רגליי ואת יד ימיני. כל ימי אשב לי באפלה, בדממה, ואצור חרוזים… מכתיב אהיה את חרוזי לבני-אדם ואהיה מאושר. לא אוכל למסור את כל זה במלים הראויות, אבל מרגיש אני: מרום האמנות היא אמנותו של המשורר", ציטט ריבלין.

הנשיא סיים לצטט מכתבי ז'בוטינסקי ז"ל והוסיף: "יהי זכרו של מורנו , מדינאי, נואם ומשורר, ברוך ונצור בלבנו לעד, וחרוזיו עוד יוסיפו לחיות חיי נצח".

נשיא המדינה ראובן ריבלין, רה"מ בנימין נתניהו ונשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור באזכרה לזאב ז'בוטינסקי, הערב. צילום: פלאש 90
נשיא המדינה , רה"מ בנימין נתניהו ונשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור באזכרה לזאב ז'בוטינסקי, הערב. צילום: פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא