ראש הממשלה התנצל הבוקר (א') במהלך בפני ההורים השכולים על אירועי שבוע שעבר בכנסת אז התלהטו הרוחות בוויכוח בין חברי הכנסת להורים השכולים.

"אני מבקש לומר כמה מלים למשפחות השכולות: עם ישראל כולו מאוחד סביבכן, אתן שאיבדתן את היקר מכל למען ביטחון ישראל. אנו יודעים, אני יודע, שתקומת ישראל כרוכה במחיר כבד מנשוא וכולנו עמכן בכאבכן העמוק. כראש ממשלה וכבן למשפחת השכול, שמעתי את הדברים שנאמרו בשבוע שעבר בכנסת בלהט הוויכוח. אני מצר על כך שהדברים נאמרו, היה צורך להתנצל על כך מידית וטוב שהדבר נעשה" כך .

נתניהו דיבר גם על מימון המחבלים ברשות הפלסטינית: "בסוף השבוע הבהרתי שהרשות הפלסטינית צריכה להפסיק לממן מחבלים שיושבים בכלא ולהפסיק לממן משפחות של מחבלים שנהרגו במהלך ביצוע פשעיהם. זה מבחן פשוט וחד לרצונם של הפלסטינים בשלום. אי אפשר להיות בעד שלום עם ישראל, ובמקביל להאדיר ולממן רוצחי ישראלים ורוצחי חפים מפשע אחרים. באשר לשביתת האסירים הביטחוניים, שכוללים רבים מאותם רוצחים, אנחנו מובילים מדיניות נחושה ואחראית, על פי הנורמות הבינלאומיות ולא על פי תכתיבי מחבלים".

ראש הממשלה התראיין ל"" והכריז: "המבחן לשלום עם הפלסטינים – הפסקת התשלום לטרוריסטים", כך פורסם ב"ynet". נתניהו התראיין לתכנית של שון שהגיע לארץ לסקר את ביקורו של מזכיר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, בישראל.

על רקע הפגישה הצפויה בין הנשיא ליו"ר הרשות הפלסטינית , אמר נתניהו: "ברשות הפלסטינית משלמים על בסיס שנתי מאות מיליוני דולרים לטרוריסטים ומשפחותיהם שרצחו ישראלים ואמריקנים, זה לא נתפס ולא מקובל. אחרי עשור זה יכול להיות יותר ממיליארד דולר שנותנים לטרוריסטים. זה משוגע – הם משלמים לטרוריסטים לא על סמך מחיה, אלא על סמך הריגה, ככל שאתה יותר הורג אתה מקבל יותר. אנחנו מבטיחים חופש תנועה מלא לכל הדתות למקומות הקדושים, וחופש דת לכולם ברוח כבוד לכל הדתות. איך אתם יכולים לשלם לטרוריסטים?".

פגישת רה"מ בנימין נתניהו ושר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס, היום. צילום: לע"מ
פגישת רה"מ בנימין נתניהו ושר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס, היום. צילום: לע"מ

 

"הדרך היחידה לשינוי היא לחץ עליהם להשתנות", הבהיר נתניהו, "העולם צריך להגיד להם להשתנות ולשנות את דוקטרינת המוות. הראשון שיקבל בברכה את השינוי זה אני. אני מכיר את מחיר המלחמה, אין מי שיותר רוצה שלום מישראל. אנחנו מלמדים את הילדים שלנו שלום. מה שאנחנו אומרים בפנים אנחנו אומרים בחוץ", והוסיף כי אחת הבעיות היא הדו פרצופיות של אבו מאזן, כמו של כל המנהיגים בחברות שאינן חופשיות, שלעמו אומר שהוא אינו מעוניין במדינה לצד ישראל – אלא במדינה במקום ישראל, בעוד באזני מנהיגי העולם המערבי הוא מדבר על שלום.

בנושא הסכם הגרעין עם אמר: "ברור שהעסקה עם סוללת את הדרך לנשק גרעיני, משהו שלעולם לא נקבל ולא ניתן לזה לקרות. גם מדינות אחרות באזור מתנגדות לזה. אני חושב שיש הכרה בזה היום בוושינגטון. אני רוצה לתת קרדיט לאובמה על דברים רבים אך היו לנו חילוקי דעות והגדול שבהם היה . אני חושב שזה סולל את הדרך לאיראן ולכלכלה האיראנית לכלכל את התכנית הגרעינית ולהגדיל את הסכסוכים באזור".

"הבעיה שלי עם העסקה היא לא שהם יפרו אותה, אלא שאם הם לא יפרו הם ילכו בתום העשור לפצצה עם הרבה כסף" הסביר נתניהו את חששו. "העסקה נחתמה, הכלכלה שלהם משתפרת, הם מקבלים מאות מיליונים. הם נלחמים בסעודיה בתימן ומנסים להקים בסיס במזרח התיכון, אתה יכול לדמיין בסיס איראני בים התיכון? אמרתי לפוטין שזה לא רעיון טוב".

דוחה את רעיון האי המלאכותי. ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון על דו"ח מבקר המדינה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא