לאחר סיום פגישת ראש הממשלה נתניהו והנשיא , התייחס ראש הממשלה לנושאים שעלו בפגישה ואמר בתדרוך לכתבים כי "יש רצון אמריקני לתקן את ההסכם" וכי הציע דרך "לעשות את זה".

"יש לתקן את סעיף התפוגה", אמר נתניהו לכתבים. "אני מעדיף שהסכם הגרעין לא יכלול את הדברים שמסכנים אותנו. הסכנה היא שאירן תהיה עם עשרות או אפילו מאות פצצות אטום וזה מה שנמצא לנגד עיניי. פירטתי בפני טראמפ את האינטרסים הביטחוניים והלאומיים שלנו מול איראן ומול הפלסטינים. טראמפ מקווה שתהיה התקדמות בנושא המשא ומתן המדיני. האווירה הייתה חיובית מאוד ואוהדת".

רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בפתח פגישתם בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בפתח פגישתם בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

"מאז שהנשיא טראמפ העלה לסדר היום את סוגיית השינויים בהסכם הגרעין אנחנו רואים שגם מעצמות אחרות החלו לדון בזה ולכן מה שחשוב באמת זאת העמדה האמריקנית", הוסיף נתניהו.

עוד סיפר ראש הממשלה כי הזכיר את עניין השבויים ונעדרים בפגישתו השלישית עם הנשיא האמריקני. "הזכרתי את נושא ואורון שאול", אמר. ראש הממשלה העיד בפני הכתבים כי "אני הולך ברחובות ניו יורק ותיירים מדרום אמריקה קוראים לעברי. הביקור שלי שם היה ביג דיל בעיניהם".

במהלך פגישתם, פנה רה"מ נתניהו לנשיא טראמפ ואמר "אדוני הנשיא, נפלא לראותך שוב. אני רוצה לומר שתחת מנהיגותך, הברית בין אמריקה וישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר, מעולם לא הייתה עמוקה יותר. זה בא לידי ביטוי גם בדרכים שאנשים יכולים לראות וגם בדרכים שהם לא יכולים לראות, אז אני רוצה להודות לך על כך. באותה מידה, אני מצפה לדון איתך במה שאתה מכנה בצדק " הנורא" עם איראן ובאופן שבו ניתן לבלום את תוקפנותה ההולכת וגדלה של איראן באזור, בייחוד בסוריה".

ראש הממשלה המשיך ואמר: "כפי שאמרת, אנו נדון בדרכים בהן נוכל לממש את ההזדמנויות לשלום בין ישראל לפלסטינים ובין ישראל והעולם הערבי. אני חושב שהדברים הללו הולכים יחד, ואנו מצפים לדון באופן שנוכל לקדם את שניהם.

"לבסוף, אנו עומדים לשאת דברים מחר באו"ם, ואני רוצה לומר שתחת הנהגתו של הנשיא טראמפ, עמדתה של אמריקה כלפי ישראל באו"ם היא חד משמעית, חזקה, ברורה וחדורת אמונה, ואני רוצה להודות לך, בשם עם ישראל ובשם ידידיה הרבים של ישראל ברחבי העולם, תודה אדוני הנשיא.

"וכמובן, כפי שאתה יודע היטב, השבוע חל ראש השנה היהודי, אז אני רוצה לאחל לך, לקהילה היהודית האמריקאית, ליהודים בכל מקום ולאנשים בכל מקום, שנה טובה, שנה של אושר ובריאות. תודה, אדוני הנשיא", חתם.

בתוך כך, נתניהו צפוי להיפגש הלילה (שעון ישראל) לראשונה בפומבי עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי בניו יורק בנסיון להביא לחידוש תהליך השלום. א-סיסי מגיע לפגישה עם נתניהו לאחר שנפגש הבוקר עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס). בפגישה ישתתפו גם שר החוץ המצרי סאמח שוכרי וראש המודיעין המצרי חאלד פאוזי.

רה"מ נתניהו יצא לרחובות ניו יורק ושוחח עם העוברים ושבים. צילום: שמעון ריקלין

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.