אחרי מסכת לחצים, כינס היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו את ועדת השרים לענייני קידומם ושילובם של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי והודיע כי החליט לאשר הבאתם ארצה של כ-1,000 אזרחי אתיופיה נוספים שלהם ילדים (ישירים/חורגים) החיים בארץ. זאת למרות הבהרת הרבנות הראשית כי לא תסכים לגייר את אלפי המעוניינים להתאזרח בישראל, שכן זיקתם לזרע ישראל לא הוכחה וגיור על תנאי אינו תופס, וכן למרות שמשרד הפנים לא אישר את זכאותם.

נתינים מאתיופיה שהובאו ארצה במימון שגרירות הכנסייה הבינלאומית בירושלים, יוני 2017. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"זאת הישיבה ה-11 של ועדת השרים הזאת. הבטחתי בישיבה הקודמת להביא המלצה בעניין הפלאשמורה, ולאחר שקיימתי התייעצויות עם חברי הכנסת אמסלם ונגוסה, אני שמח לבשר לכם שהחלטתי שיש להביא לישראל כ-1,000 מבני הקהילה שילדיהם כבר נמצאים בארץ", הכריז רה"מ נתניהו בפתח הישיבה. כזכור, חברי הכנסת אברהם נגוסה ודודי אמסלם (הליכוד), פועלים מזה עשור להבאת נתינים (כהגדרתם בהחלטת הממשלה) נוספים שיהדותם על פי ההלכה לא הוכחה ורבים מהם ממשיכים לחיות בארץ כנוצרים.

נתניהו הודה כי הוא מודע ללולאה האינסופית שתוביל לדרישה להבאת אלפי אזרחים נוספים בעקבותיהם, שכן מדובר בקבוצות אנשים בקשרי משפחה שונים ומרובים וההפרדה ביניהם רק תגביר את הלחצים להבאת קרובים נוספים. "ההחלטה הזאת היא החלטה לא פשוטה בגלל השלכות אחרות שיש לנו של יוצאי קהילת אתיופיה, אבל אני נחוש לעשות זאת ואני אוסיף שזה מגיע בעקבות 1,300 מבני קהילת הפלאשמורה שהעלינו כבר לארץ".

תמיד יישארו באתיופיה קרובי משפחה של תושבי ישראל
הממתינים מחכים לתחילת עריכת סדר פסח במחנה בגונדר, אתיופיה 2016. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

רה"מ ביקש משר הפנים אריה דרעי, שלא נכח בישיבה, להביא הצעת החלטה לממשלה. "זה המשך הכיוון של הטיפול החשוב שאנחנו נותנים לקהילה היקרה הזו, שהיא חלק מעמנו וחלק ממדינתנו", טען נתניהו, למרות שבחודש יוני השנה הביא לפיזור הוועדה שהייתה אמורה להכריע בעניין.

"החלטה לא פשוטה עם השלכות". דרעי ונתניהו. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

 

"יריקה בפרצופה של העדה האתיופית"

'מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה', המנהל קמפיין להבאת אלפי אזרחים נוספים מטעמים הומניטריים לדבריהם, לא הביעו סיפוק מהצד שעשה נתניהו לכיוונם. "ההחלטה של רה"מ להעלות כ-1,000 מקהילת הממתינים לעלייה שיש להם ילדים בארץ, היא יריקה בפרצופה של העדה האתיופית והתעלמות קשה מהחלטה שהתקבלה לפני כמעט 3 שנים, להעלות את כל שארית יהודי אתיופיה, המונה כיום כ-8,000 איש", הגיבו בזעם.

במטה לא חסכו בהפחדות על מקרי מוות של אזרחים באתיופיה שנגרמים לכאורה מדחיית בקשות זכאותם ע"י משרד הפנים. "דחיית הנושא פעם אחרי פעם, גורמת למוות מיותר של ממתינים, סבל לא אנושי למשפחות אשר חלקן נמצאות בארץ, וחלקן עדיין ממתינות לעלות ארצה", טענו. "בבית הקברות באתיופיה, שנתון להתקפות ונדליסטיות מידי התושבים הנוצרים, כמעט ואין מקום כבר לקבור את המתים".

עוד הבטיחו: "כל עוד הממשלה תמשיך להפר את החלטתה ותמשיך לקרוע את משפחות יוצאי אתיופיה לשניים, נמשיך להיאבק ולהפגין נגד מדיניות גזענית ומפלה שלא קיימת בקרב אוכלוסיות אחרות."
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20