נוחת בסוצ’י לקראת המפגש עם . צילום: לע”מ

תמה פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ולדימיר פוטין. בתחילת המפגש בין שני המנהיגים, העניק פוטין בשם מדינתו את התנ”ך הראשון בו היה פירוש רש”י.

אלקין ונתניהו בוחנים את התנ"ך. צילום: ערוץ 20
אלקין ונתניהו בוחנים את התנ”ך. צילום: ערוץ 20

בתוך כך, הסוגייה המרכזית שנדונה בין השניים היא חדירת למרחב הסורי. גורמים במשלחת הישראלית לרסיה אמרו היום כי בניגוד לדברי השגריר הרוסי בישראל שכל הכוחות הזרים יצטרכו לצאת מסוריה בסוף הלחימה, המשלחת הישראלית מראה לנשיא פוטין הוכחות להתבססות והרחבת הנוכחות האיראנית בסוריה, בצורה שעלולה להפר את שיווי המשקל האסטרטגי שהיה עד כה.

ראש הסגל של נתניהו, יואב הורביץ מחזיק את התנ"ך. צילום: ערוץ 20
ראש הסגל של נתניהו, יואב הורביץ מחזיק את התנ”ך. צילום: ערוץ 20

“אדוני הנשיא, אנחנו מנצחים כולנו במאמץ בינלאומי אדיר את דאעש וזה דבר מבורך, אבל מה שלא מבורך הוא שבמקומות שדאעש יוצא – איראן נכנסת”, הדגיש ראש הממשלה. “אנחנו לא שוכחים לרגע שאיראן מוסיפה לאיים כל יום בהשמדת ישראל, היא מחמשת ארגוני טרור והיא מחוללת טרור בעצמה, היא מפתחת טילים בין-יבשתיים עם כוונה לחמש אותם בנשק גרעיני, ומכל הסיבות הללו ישראל מתנגדת להמשך התבססותה של איראן בסוריה. אנחנו נדאג להגן על עצמנו בכל אמצעי נגד האיום הזה ובכלל”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפגישתם בסוצ'י, אוגוסט 2017. צילום: לע"מ
נתניהו ופוטין, היום. צילום: לע”מ

“אנחנו ואני אף פעם לא שוכחים את התפקיד ההיסטורי שמילאו רוסיה והצבא האדום בניצחון על הנאצים”, אמר נתניהו. “אנחנו אומרים את זה בכל מקום, לאחרונה זה נאמר שוב בכנסת”, הוסיף.

ראש הממשלה התייחס בדבריו גם לתהליכים אסטרטגיים אחרונים במזרח התיכון, “בשנים האחרונות אנחנו נפגשים כדי לדון לא רק על היחסים הבילטרליים בינינו, אנחנו תמיד עובדים על זה, אבל גם על המצב המתהווה במזרח התיכון, והמצב הזה משתנה עכשיו במהירות. איראן עושה מאמץ מואץ להתבסס צבאית בסוריה. זה מהווה סכנה לישראל, למזרח התיכון ולהערכתי לעולם כולו. איראן כבר בתהליכי השתלטות מתקדמים על עיראק ועל תימן, ולמעשה היא כבר שולטת בלבנון”.

נתניהו הודה לנשיא רוסיה פוטין בפתח פגישתם בעיר סוצ’י: “אדוני הנשיא, אני רוצה להודות לך על מפגשינו היום, כי הם חשובים לישראל ולרוסיה. בהזדמנות הזאת אני רוצה להודות לך על הסכם הפנסיות בינינו, זה מועיל לאזרחים בשתי המדינות וגם על ההחלטה האישית שלך לסייע לווטרנים שלנו, של הצבא האדום, במלחמת העולם השנייה”.

“איראן מוסיפה לאיים כל יום בהשמדת ישראל”

זוהי פגישתם השישית של המנהיגים בשנתיים האחרונות. אתמול אמר נתניהו כי בכוונתו לדון עם פוטין על “תוקפנותה של איראן שלא פחתה כהוא זה אחרי הסכם הגרעין, אבל זה גם מציב בעיה לא רק לישראל, אלא לכל מדינות המזרח התיכון ולעולם כולו”.

אתמול קיים ראש הממשלה התייעצות ביטחונית לקראת הפגישה עם ראש המוסד יוסי כהן, ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן-שבת ומזכירו הצבאי אליעזר טולדנו.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה פוטין, בפגישתם בסוצ'י, אווגוסט 2017. צילום: לע"מ
2017. צילום: לע”מ

כזכור, שניים מהנוכחים בהתייעצות נוטלים גם הם חלק בפגישה עם פוטין, ראש המוסד כהן, ראש המל”ל בן שבת וחבר הקבינט השר .

הפגישה נערכת על רקע ובמהלכה יביע ראש הממשלה את חששה של ישראל מהתבססות איראנית קרקעית בסוריה. בירושלים מוטרדים שהפסקת האש תנוצל על ידי איראן להשתלט על שטחים במדינה, מהלך שראש הממשלה הגדיר כקו אדום.

להורדת האפליקציה של ערוץ 20: https://l.20il.co.il/app20web

הקליקו לכתבות אקטואליה נוספות

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.