שנה וחצי לפני חגיגות ה-70 להקמת המדינה, וראשי השלטון בישראל כבר החלו בדחיפות מרפקים על התקציבים. בשלב הראשוני, הממשלה החליטה להקים מנהלת שתנהל את האירועים, עלות המנהלת צפויה להגיע ל-5 מיליון שיוקצו ממשרד התרבות.

מירי רגב, שרת התרבות, הטקסים והסמלים, פנתה למשרד האוצר בבקשה שיעגן בחוק את מימון האירועים. במשרד האוצר סירבו לבקשתה של רגב והסבירו כי תקציב המדינה בנוי מסדר עדיפויות, בפרט לאחר הקיצוצים שנעשו לאחרונה. השרה רגב הביעה מורת מרוח מתשובת משרד האוצר.

רגב ומטבע "לחירות ציון". צילום: מירי שמעונוביץ', לע"מ
שרת התרבות מירי רגב. צילום: מירי שמעונוביץ', לע"מ

בנימין נתניהו, ראש הממשלה, צידד בעמדתה של השרה רגב. ראש הממשלה אמר לשרה רגב: "עזבי את כחלון, נגייס את הכסף". רגב שאלה אותו: "אתה תהיה ערב? אתה תהיה הפרזנטור?", נתניהו השיב בחיוב.

הממשלה אישרה נוהל לגיוס תרומות לחגיגות שגובש על ידי היועצים המשפטיים של משרד ראש הממשלה, משרד המשפטים ומשרד התרבות והספורט. מירי רגב הטיחה האשמות במשרד האוצר וטענה כי זה בושה שהמדינה "תקבץ נדבות". בתגובה, נתניהו השיב שמשכן הכנסת ומבני בית המשפט העליון נבנו ע"י תרומות מחו"ל.

מירי רגב סיכמה: "אני מודה לראש הממשלה שהתערב במחלוקת שהייתה ביני ובין האוצר וקיבל על עצמו את גיוס התרומות לאירועי ה־70 למדינת ישראל. אני כמובן חושבת שהאירועים צריכים להיות ממומנים על ידי תקציב המדינה בצורה ראויה ומכובדת. מדינה צריכה להוקיר ולחגוג את ציוני הדרך שלה כראוי, בוודאי את יום עצמאותה”.

 

אלעד שור

אלעד שור