"ראש הממשלה נתניהו לא ביקש ממני להאזין לראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, ולרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. הופתעתי מהפרסום. אלה דברי הבל", אמר הבוקר (ו') ראש השב"כ לשעבר יורם כהן בשיחות סגורות ובכך גיבה את הכחשתו של רה"מ נתניהו לפרסום אמש (ה') בתוכנית 'עובדה'. כך דווח בחדשות עשר.

בכך, כהן מצטרף להכחשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפרסם הבוקר ברשתות החברתיות את תגובתו לדבריו של פרדו:  "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים!"


אמש שודר ב'עובדה' ראיון של אילנה דיין עם ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, אשר במהלכו עומת עם דיווח לפיו ראש הממשלה "נתניהו ביקש להאזין לראש המוסד ולרמטכ"ל". לפי הדיווח, רה"מ בנימין נתניהו ביקש מראש השב"כ לשעבר יורם כהן לבצע האזנות לפרדו ולרמטכ"ל דאז בני גנץ, לאחר שחשש מדליפת מידע ביטחוני לגורמים זרים.

"אני מעולם לא ביקשתי לשים האזנה על מישהו מעובדי המוסד. מעולם. זה לא חלף אפילו בדעתי. בעיניי זה מחוץ לכללי המשחק".

"לשים האזנה זה חוסר האמון הכי גדול שיכול להיות", אמר בראיון פרדו, שאף השתתף במהלך שירותו הצבאי במבצע יונתן, המבצע באוגנדה ממנו אחיו של רה"מ, יוני נתניהו, לא שב. פרדו שימש אז כקשרו האישי. אולם פרדו לא אישר שהוראה כזו ניתנה מפיו של רה"מ, שכן ככל הנראה לא ידע על כך.

ראש הממשלה נתניהו עם ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, ינואר 2015. צילום ערוך: קובי גדעון

ראש השב"כ לשעבר כהן אף הוסיף כי "השמועה הזו רצה בין עיתונאים בכירים תקופה ארוכה, לכולם הסיפור הוכחש. לא ברור למה הפעם לא פנו לתגובה".

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן. צילום: פלאש 90

 

יו"ר ועדת חוץ וביטחון וראש השב"כ לשעבר ח"כ אבי דיכטר התייחס אף הוא הבוקר לדברים ואמר: "אני יודע שזה שקר, גם תמיר יודע שזה שקר, ומעל הכל אין חיה כזו שראש ממשלה מבקש מראש שב"כ להאזין לאדם מסוים. אין יצור כזה, מפני שכל האזנה נתונה לפיקוח של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה באופן ישיר".

במפלגת העבודה כבר הספיקו הבוקר לפנות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולמבקר המדינה יוסף שפירא בבקשה לבדוק האם אכן רה"מ ניסה לבצע האזנות לשניים והאם בוצעו או יבוצעו כאלה לבכירים אחרים במערכת הביטחונית או הפוליטית.

כזכור, בתוכנית 'עובדה' אף פורסם במאי 2016 כי קודמו של פרדו בתפקיד, מאיר דגן, הדליף מידע ביטחוני לראש ה-CIA ליאון פאנטה, לימים שר ההגנה של ארה"ב, זאת בניסיון לסכל תוכנית לתקיפה ישראלית באיראן. תוכנית אותה הובילו רה"מ נתניהו ושר הביטחון דאז אהוד ברק.

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן. צילום: פלאש 90

 

“היה רגע שבו הוא חשב שההחלטה כבר נעשתה ושזה עומד לקרות. הוא דאג מאוד שמישהו ילחץ על הכפתור הלא נכון”, סיפר פאנטה למצלמה על חששות דגן ב-2010 שהביאו אותו לדווח לאמריקאים על האופן בו תופסים בישראל את התערבות ארה"ב בתקיפה המתוכננת.

בתגובה רשמית יותר שנמסרה אתמול מלשכת ראש הממשלה, נאמר כי "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מופרכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסמכים".אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20