במהלך אירוע במגדל העמק, התבטא בעניין החזקת ישראל בגופות מחבלי הג'יהאד האיסלאמי שנהרגו בהשמדת מנהרת הטרור בשבוע שעבר ואמר כי "לממשלה יש שתי משימות גדולות – הראשונה להגן על הארץ והשנייה לבנות את הארץ. אנו עושים את שני הדברים גם יחד. להגן על הארץ, עם כלל פשוט – מי שמנסה לתקוף אותנו אנו תוקפים אותו, והשני – אנחנו לא נותנים מתנות חינם. נחזיר את בנינו הביתה, ואין מתנות חינם".

"נחזיר את הבנים". רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
"נחזיר את הבנים". רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

במקביל, לפני זמן קצר הוגשה עתירת לבג"ץ בדרישה למנוע מהממשלה השבת גופות אנשי חמאס. הקליניקות המשפטיות של המרכז האקדמי 'שערי מדע ומשפט' עתרו היום (ב') בשם לבג"ץ כדי לדרוש מהממשלה שלא תשיב את גופות אנשי חמאס ותפעל ליישום החלטות הקבינט.

משפחות החטופים עתרו הבוקר לבג"ץ באמצעות הפרופ' אביעד הכהן, נשיא המרכז, ד"ר חגי ויניצקי ועו"ד משה יפה מטעם הקליניקות המשפטיות. עיקר הטענות בעתירה הן, מדוע הממשלה לא פועלת לפי החלטות הקבינט, בנוסף מדוע הממשלה אינה נוקטת יד קשה כלפיי תנאי כליאת אסירי חמאס, וצמצום משמעותי של ביקורי האסירים מצד משפחותיהם והיקף הכניסות "לצרכים הומניטריים" של תושבי רצועת עזה לישראל.

משפחת גולדין במסיבת העיתונאים, היום.צילום: פלאש 90
משפחת גולדין מודיעה על כוונתה לעתור לבג"ץ במסיבת העיתונאים אתמול.צילום: פלאש 90

 

"רה"מ מנווט את העניין באחריות"

שר השיכון יואב גלנט הצטרף לדבריו של ראש הממשלה ואמר באותו האירוע במגדל העמק, כי "מי שמסתכל על התמונה, אפילו בשבוע האחרון במדינת ישראל ורואה את מה שקורה בגבול רצועת עזה או בצפון, בסוריה, בגבול החרמון, מבין שאנחנו נמצאים בפני אתגרים משמעותיים". לדבריו, "בד"כ, ואני למדתי מנסיוני גם בים וגם ביבשה, כאשר אתה עומד מתחת לשמש, אבל מסביב יורד גשם בכל המקומות, כדאי שתצטייד במטריה ובמעיל גשם, כי בסוף זה מגיע אליך".

השר גלנט הודה לראש הממשלה על כך "שהוא מנווט את העניין הזה בצורה בלתי רגילה, באחריות, במסירות ובעיקר בשכל ישר".

שר השיכון יואב גלנט. צילום: פלאש 90
"רה"מ מנווט את העניין באחריות". שר השיכון יואב גלנט. צילום: פלאש 90

"גופות השהידים לא יישארו זמן רב בידי ישראל"

אחרי שישראל הודיעה כי היא מחזיקה בחמש גופות מחבלים מהג'יהאד האסלאמי, ארגון הטרור הציג איום משלו. "גופות חמש השהידים לא יישארו זמן רב בידי ישראל", הודיע ארגון הטרור. "אנו יודעים כיצד להשיב את גופות אנשינו. המערכה פתוחה ולא קרובה לסיום".

תמונות חמש המחבלים שמוחזקים בידי ישראל
תמונות חמש המחבלים שמוחזקים בידי ישראל

הודעה זו הגיעה, כאמור, לאחר שדובר צה"ל דיווח כי בידי ישראל חמש גופות המחבלים שנמצאו תחת הריסות מנהרת הטרור שהתגלתה בשבוע שעבר, זאת במסגרת עבודות לחשיפת מנהרת טרור ואיתור גופות מחבלים. עוד נמסר כי במהלך הימים האחרונים ביצעו כוחות פיקוד הדרום ואוגדת עזה פעולות משלימות לחשיפה ולסיכול מנהרת הטרור שנוטרלה ב-30 באוקטובר 2017 בשטח ישראל. במהלך העבודות אותרו בשטח ישראל חמש גופות מחבלים.
ביום שישי דחו ארגוני הטרור את דרישת מתאם פעולות הממשלה בשטחים להתקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים בעזה בתמורה למתן אפשרות לחיפוש גופות המחבלים בשטח ישראל: ‏"זו משוואה לא ראויה. לא נשאירם מאחור ולא נשקוט, נעשה הכל להשיבם".

"תהיה צוק איתן מול חמאס"

כזכור, ביום רביעי שעבר העביר ארגון הצלב האדום העביר לישראל את בקשת חמאס לאפשר לגורמים פלסטינים לחלץ את גופות המחבלים. משפחות החללים הנעדרים הדר גולדין הי"ד ואורן שאול הי"ד קראו לממשלה שלא להיענות לבקשה. "כל מחווה הומניטרית ישראלית כלפי חמאס חייבת להיות מותנית בהשבת הבנים הביתה", אמרו המשפחות.

הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90
הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90

 

ארגון השמאל הקיצוני 'עדאלה' עתר בתגובה לבג"ץ בדרישה להורות לצה"ל "לאפשר ללא דיחוי את כניסתם של צוותי החילוץ וההצלה הפלסטינים בעזה ל'אזור החיץ' בעזה לצורך איתורם וחילוצם של לכודים". העתירה הוגשה גם בשם אביו של אחד הנעדרים, חסן עבד אלגליל סבאחי. אולם היום משך הארגון את עתירתו, לאחר שדובר צה"ל הודיע כי הגופות חולצו ומוחזקות בידי ישראל.

בתגובת 'עדאלה' למשיבים היום, הסביר הארגון כי "על אף שהפניות של העותרים אל המשיבים וכן הגשת העתירה הדחופה נעשו במועדים אקטואליים ורלבנטים לסעד שהתבקש, המשיבים טוענים כעת כי לאור הנסיבות החדשות – שלדעת העותרים הן מעידות כי פעולותיו אלה של הצבא הינן בניגוד מוחלט להוראות הדין הבינלאומי- סעד העתירה נהפך ללא רלבנטי".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.