בנימין נתניהו נפגש לפני זמן קצר עם מזכ"ל האו"ם , שהגיע לביקור ראשון, בן ארבעה ימים בישראל. בפגישה העלה רה"מ בפני המזכ"ל את סוגיית התעצמות והתבססות איראן בסוריה ואת כוונת איראן לבנות מפעלים לייצור טילים מדויקים בסוריה ובלבנון. נתניהו אמר לגוטרש כי איראן וחיזבאללה מפרים את החוק הבינלאומי בכך שהם מסתתרים מאחורי אזרחים ויורים על אזרחים: "איראן וחיזבאללה מודיעות מראש שהן מתכננות שתי חזיתות מלחמה נגד ". לדבריו של רה"מ, "זו זכותנו לא לאפשר לעניבת החנק להתהדק סביב ".

פגישת רה"מ עם מזכ"ל האו"ם. צילום: לע"מ

רה"מ נתניהו העלה בשיחתו עם גוטרש גם את סוגיית הבנייה הערבית הבלתי-חוקית בארמון הנציב ובפאתי ירושלים, שמבוצעת בחסות האו"ם, ואמר כי על הארגון לכבד את כללי הבנייה ואת החוק בישראל. מלשכת רה"מ נמסר כי ישראל והאו"ם ינסו להגיע לפתרון מוסכם בסוגיה, פתרון שיכבד את החוק בישראל.

קודם לכן, נפגש מזכ"ל האו"ם עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. השניים נשאו הצהרות משותפות לתקשורת, ולאחר מכן קיימו עבודה. בפתח דבריו ביקש הנשיא לאחל הצלחה למזכ"ל, בשם העם בישראל, בתפקידו החדש והחשוב. "אנחנו מעריכים את כל שהאו"ם עושה במאבק ברעב עולמי, בשיפור הגישה למים נקיים ובהעלאת המודעות לפגיעה באקלים ולאתגרים הסביבתיים", אמר הנשיא והוסיף: "ואולם, בעודנו עומדים בירושלים, בירתה העתיקה והנצחית של האומה היהודית, ברצוני להזכיר לנו שיעור חשוב. האו"ם נוסד תוך הבנת חשיבותן של מדינות לאום. האו"ם מאפשר למדינות הלאום לעבוד יחד כשוות, לטובת האנושות כולה. אף אחד לא מבין זאת טוב יותר מאתנו, הישראלים".

נשיא המדינה ראובן ריבלין ומזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. צילום: מארק ניימן, לע"מ
נשיא המדינה ראובן ריבלין ומזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. צילום: מארק ניימן, לע"מ

 

אחה"צ ישתתפו רה"מ נתניהו והמזכ"ל גוטרש באירוע חדשנות ישראלית במוזיאון ישראל בירושלים. בהמשך צפוי גוטרש להיפגש עם משפחת החייל הנעדר בעזה, אורון שאול, וכן עם משפחתו של האזרח הישראלי שמוחזק ברצועה, אברה מנגיסטו, כך הודיעה היום סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי.

מחר יגיע המזכ"ל לרשות הפלסטינית וייפגש ברמאללה עם יו"ר הרשות אבו מאזן (מחמוד עבאס) ועם נציגים נוספים בהנהגה הפלסטינית. ביום רביעי יטוס מעל שמי הארץ בסיור מוסק, יסייר בעוטף עזה, יבקר ברצועת עזה ובהמשך היום יישא נאום בבית התפוצות.

בישראל מקווים שיצליחו להסביר למזכ"ל, שנכנס לתפקידו השנה, את מורכבות הקונפליקט הישראלי-פלסטיני ולהראות את פניה היפות של ישראל, שלא תמיד ידועות לראשי האו"ם.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.