רה"מ בפתח , היום. צילום: אוהד צוויגנברג, לע"מ

 

רה"מ בנימין נתניהו אמר היום (א') לראשי מפלגות הקואליציה כי אין בכוונתו ללכת בקרוב לבחירות: "אני רוצה ללכת עם הקואליציה הזאת כמעט עד סוף הקדנציה. זאת מצויינת".

נתניהו הוסיף כי השר יריב לוין גיבש הבנות בחוק מדינת הלאום עם רוב מרכיבי הקואליציה וכי הקצוות שנותרו פתוחים בנושא ייסגרו לקראת ההצבעה ביום שני הבא. "החוק הזה חשוב לנו, כמו שיש חוקים שחשובים לכם. אני מכבד את זה ותכבדו גם אתם כי החוק הזה חשוב לנו מאוד".

מוקדם יותר, בפתח ישיבת הממשלה התייחס רה"מ לפגישתו הקרובה עם נשיא רוסיה בעניין וסוריה, ויום השנה ה-78 לפטירתו של . "השבוע אמריא למוסקבה, לפגישה חשובה עם נשיא ולדימיר . אנחנו נפגשים מעת לעת כדי להבטיח את התיאום הביטחוני וכמובן לדון בהתפתחויות באזור. בפגישה אבהיר שוב שני עקרונות יסודיים במדיניות ישראל: ראשית, לא נסבול התבססות צבאית של איראן וגרורותיה בשטח כלשהו של – לא שטח קרוב לגבול ולא שטח רחוק ממנו".

"שנית, אנחנו נדרוש מסוריה, וגם מצבא סוריה, שישמרו באופן קפדני על הסכם ההפרדה מ-1974", אמר נתניהו והבהיר כי הוא עומד בקשר בנושאים הביטחוניים גם מול ארה"ב: "הקשרים הללו עם שתי המעצמות הגדולות הם חשובים מאוד לביטחון ישראל בכל עת ובייחוד בעת הזאת".

בעניין החוק הפולני אמר רה"מ כי "מטרת המגעים עם ממשלת פולין הייתה לבטל את הסעיפים הפליליים בחוק הפולני שהטילו מורא על מחקר ושיח חופשי ביחס לשואה. אני מודה לצוות של יוסף צ'חנובר ויעקב נגל שהצליחו להסיר את הסעיפים הפליליים מהחוק הפולני". הוא הוסיף כי "ההצהרה שפורסמה בעקבות שינוי החוק לוותה על ידי היסטוריונית בכירה. אולם, לאחר פרסומה הושמעו הערות שונות. שמעתי בקשב רב את הערות ההיסטוריונים, כולל לגבי כמה דברים שלא נכללו בהצהרה. אני מכבד את זה, ואביא את זה לידי ביטוי".

יום השה לפטירתו של זאב ז'בוטינסקי ז"ל. רה"מ בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, היום. צילום: אוהד צוויגנברג, לע"מ

 

"אנחנו מציינים השנה 78 שנים לפטירתו של זאב ז'בוטינסקי. אני חושב שבראייה היסטורית, בפרספקטיבה היסטורית אפשר להבין את גודל תרומתו למפעל הציוני", סיפר נתניהו. "קודם כל, לפני כל דבר אחר בהקמת כוח לוחם יהודי אחרי דורות שלא היה לנו את הכוח בעצם להחזיק בחרב ולהגן על עצמנו. העשייה הגדולה שלו בהקמת הגדודים הלוחמים בצבא בריטניה במלחמת העולם הראשונה, בעצם הניחה את היסודות החשובים להקמתו של צבא ההגנה לישראל".

"הייתי לאחרונה בביקור מאוד מרגש במוזיאון של הגדודים העבריים, ורואים שם בעצם את כל היסודות ואת כל האנשים שהם בעצמם, או אחר כך בניהם ובנותיהם שיחקו תפקיד מרכזי בהקמתו של צבא ההגנה לישראל. כל זה התחיל במאמץ של ז'בוטינסקי וטרומפלדור אל מול הרשויות הבריטיות בזמן מלחמת העולם הראשונה וכמובן בשיתוף הפעולה עם המפקד האגדי של הכוחות הללו, קולונל ג'ון הנרי פטרסון שמשפחתי מכירה אותו היטב",סיכם רה"מ.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.