ראש ממשלת , ויקטור . צילום: רויטרס

הדמוקרטיה הנוצרית תחליף את הרב-תרבותיות באירופה בבחירות לפרלמנט של האיחוד האירופי ב-2019, כך חוזה ראש הממשלה ההונגרי ויקטור אורבן. "הערכים הליברליים והרב- תרבותיות אותם מקדמת בריסל יתפוררו בפני הנצרות הדמוקרטית".

אורבן אמר במפגש עם אזרחים הונגרים ברומניה כי האליטות הישנות באירופה אכזבו את האזרחים והגיע זמנן לפנות את מקומן. "המטרה הגדולה שלהן (של האליטות, ע.ד) היא לשנות את ולהעביר אותה לעידן הפוסט-נוצרי ולעידן בו מדינות מדינות הלאום ייעלמו" אמר אורבן, "את התהליך הזה אפשר לערער בבחירות האירופיות, וזהו האינטרס היסודי שלנו לעצור את התהליך הזה".

נתניהו ואורבן. צילום: ישראל סלם, פלאש 90

הבחירות לפרלמנט האירופי יתקיימו בעוד פחות משנה במאי 2019, ולפי אורבן שביקר מוקדם יותר החודש בארץ האליטות באירופה מפגינות "עצבנות" לקראת המועד.

המנהיג ההונגרי הסביר כי לשיטתו "הדמוקרטיה הנוצרית" אינה ליברלית ואמר כי היא "לא ליברלית". לפי אורבן, האידאולוגיה שתביס את הליברליזם באיחוד האירופי דוחה לא רק את ההגירה והרב תרבותיות אלא גם את הערכים הקומוניסטיים.

"בבחירות בשנה הבאה נאמר שלום לא רק לדמוקרטיה הליברלית… אלא גם לאליטות של 1968", אמר. אורבן קרא למערכת הבחירות "להתמקד בנושא משותף אחד – ההגירה".

הקמפיין נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס

 

במהלך ביקורו בישראל מוקדם יותר החודש אמר אורבן לאחר מפגש משותף עם ראש הממשלה נתניהו כי "בהונגריה מי שמצהיר על עצמו כיהודי יכול להרגיש בטוח" והוסיף כי בארצו "יש אפס סובלנות לכל גילוי אנטישמי. לדבריו, "פטריוט הונגרי ופטריוט ישראלי תמיד ימצאו את המשותף ביניהם".

בשנה האחרונה עמד אורבן בראש המאבק נגד מעורבותם של ארגוני שמאל בראשותו של בארצו. במהלך חודש יוני העביר הפרלמנט ההונגרי העביר חוק המשית עונש מאסר על סייעני מסתננים. החוק נקרא על שמו של המיליארדר היהודי-הונגרי, , שתורם לארגוני שמאל קיצוני הפועלים לסייע למסתננים במדינות אירופה וגם בישראל, ביניהם "הקרן לישראל החדשה"

במסגרת החוק, יחידים שיסייעו למסתננים, יידעו אותם בדבר הגשת בקשות למקלט או יספקו להם רכוש והטבות כלכליות, עלולים להסתכן בעונש מאסר בן 12 חודשים. על ארגוני חברה אזרחית הפועלים למען מסתננים יוטלו הגבלות ויידרשו רישיונות.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.