מנהיגי המדינות ביקשו ללמוד מישראל את מודל הטיפול באזורי התפרצות במטרה לאפשר את המשך השגרה בשאר האזורים בהם ההדבקה היא מזערית.

ראש הממשלה אמר: “למעשה, אף אחד לא יודע מה יקרה כשנפתח את הכלכלות שלנו ואת בתי הספר. עלינו להיות מוכנים וערוכים לאפקט אקורדיון ולאפשרות שנאלץ לסגור שוב”.

בהמשך לוועידת המנהיגים שהתקיימה לפני כשבועיים, התכנסו הבוקר המנהיגים בשנית בכדי לדון בצעדים לחזרה לשגרה בטוחה בצל הקורונה ובהכנות לאפשרות של התפרצות שנייה של הנגיף.

בוועידה, שהתקיימה באירוח קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ, השתתפו ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון, ראש ממשלת דנמרק מטה פרדריקסן, ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס, ראש ממשלת צ’כיה אנדריי באביש, ראש ממשלת נורווגיה ארנה סולברג וראש ממשלת סינגפור לי הסיין לונג.

רה”מ הציג את המדיניות הישראלית באשר לאזורים האדומים, לבקשת קנצלר אוסטריה וראש ממשלת אוסטרליה, שביקשו ללמוד מישראל על הפיתרון בנושא, ואמר: ״בודדנו את המקבצים והתייחסנו אליהם בצורה נפרדת. הכנסנו את צה״ל לאזורים אלה – צה”ל סיפק להם מזון וסיוע, עד שהורדנו את ההתפשטות לרמה סבירה, ואז פתחנו את האזור. הוצאנו את האנשים החולים שם מהבתים לבתי מלון. נשאלת השאלה ‘האם אפשר שתהיה מדיניות ממוקדת בניגוד להסגר לאומי׳, והתשובה היא – בהחלט כן. הניסיון שלנו מוצלח מאוד.״

ראש ממשלת נורווגיה וראש ממשלת צ׳כיה הציגו את תוכניות הניטור המקיפות המופעלות במדינותיהם, הכוללות מעקב דיגיטלי, על מנת לאתר שרשראות הדבקה ולמנוע התפשטות רחבה של המגפה.

המנהיגים סיכמו כי מערך הסייבר הישראלי יוביל התייעצות של המדינות השותפות בנושא בסיסי נתונים, ללא פגיעה בפרטיות.

כמו כן, סוכם כי יתקיימו מפגשים ייעודיים בתחומי התיירות והתעופה בין שרי התיירות של המדינות בהובלת יוון, וכן התייעצויות בנושא פתיחת בתי הספר בהובלת דנמרק.

מדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידה:
ההיי-טק הוא חלק גדול מהכלכלה שלנו. לפני יומיים נמכרה כאן חברה תמורת מיליארד דולר, בעסקה שנוהלה דרך זום.

אנשים השקיעו מיליארד דולר בחברת היי-טק בירושלים, בזום! איני חושב שזה פתרון, משום שאנשים ירצו לנסוע, לדבר עם אנשים ולהכיר אותם”.

ראש הממשלה אמר כי ישראל תשמח להיכנס להסכמים של טיסות בטוחות והדגיש את הצורך בחידוש קווי התעופה לארצות הברית.

יפי הלוי

יפי הלוי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.