דף הבית > אקטואליה וחדשות > רה"מ: "במשך שנים נאבקנו לבד"

רה"מ: "במשך שנים נאבקנו לבד"

אחרי הצהרת הנשיא טראמפ שלא יאשרר את הסכם הגרעין, רה"מ פרסם סרטון תגובה ברשתות החברתיות למבקרי המהלך מול איראן

בסרטון שעלה הערב (ש') לעמוד הפייסבוק של רה"מ בנימין נתניהו ונפתח במלים "במשך שנים נאבקנו לבד" הוצג נאומו בקונגרס האמריקני לצד פרשנים שטענו שהמהלך מסכן את היחסים מול ארה"ב. בסוף הסרטון נראה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מכריז כי לא יאשרר את ההסכם עם איראן. המסר שחתם את הסרטון הוא "מתעלמים מרעשי הרקע דואגים לביטחון ישראל".

כדי להבין עד כמה רב התיאום בין ישראל לארצות הברית, כדאי היה להיות ביום שישי האחרון בסמיכות ראש הממשלה בנימין נתניהו. מזכיר המדינה רקס טילרסון התקשר כמה וכמה פעמים לרה"מ נתניהו ועדכן אותו באופן מפורט על עיקרי הנאום של נשיא ארה"ב בדבר אי אשרור ההסכם עם איראן. ישראל עודכנה עוד קודם לכן בדברים שטראמפ עומד לשאת.

כדי לא לחלל את השבת, הקליט נתניהו הצהרה לפני כניסת השבת על סמך התדרוכים שקיבל מטילרסון. "הנשיא טראמפ לקח החלטה אמיצה והחליט להתעמת באופן ישיר מול המשטר הטרוריסטי של איראן", אמר נתניהו בסרטון וידיאו שצולם עוד לפני נאומו של הנשיא האמריקני, נאום שכאילו נכתב על ידי יועציו של ראש הממשלה הישראלי.

שיהיה ברור, גם בירושלים מבינים שבשלב הזה הסיכוי לבטל את ההסכם אפסי, לכן נתניהו גיבש כמה רעיונות שאותם הציג לטראמפ במהלך פגישתם בניו יורק בחודש שעבר. חלק מההצעות הישראליות אומצו בבית הלבן והן הבסיס לשינוי המדיניות של הממשל האמריקני.

נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ

בתגובה לנאום טראמם כתב השר אקוניס בעמוד הפייסבוק: הם גיחכו, הם לעגו, הם ביטלו, אמרו ש״איראן זה ספין של הליכוד״, כדי להפחיד את העם. ואיפה הם היום? כל המגחכים בישראל – ובחו״ל. וכן, שבחים אדירים לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שעורר את דעת הקהל העולמית כבר לפני עשור. גם בהיותו יו״ר אופוזיציה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בתגובה לנאום: "מי ששובר כלים במשחק הדיפלומטי מפסיק להשפיע. כך קרה לנתניהו לקראת הסכם הגרעין. אחרי הנאום של טראמפ עוד יגיעו קשיים והתנגדויות גם בקונגרס וגם בקרב השותפות להסכם הגרעין. התנגדויות שיצריכו אורך רוח והבנה שהישגים משיגים בחדרי המו"מ ולא בנאומים מלוטשים. בנאומים אנחנו טובים. באורך רוח ומו"מ נכשלנו ולכן לא השפענו על ההסכם שגובש".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בתגובה לנאום: "תם עידן אובמה. החלטת טראמפ לפעול נגד הטרור של משמרות המהפכה מהווה הוכחה חשובה שהסכם הגרעין רע מהיסוד".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

שפי פז נעצרה: "משטרת שר"ת לא יכולה בלעדי"

מנהיגת מטה מאבק דרום תל אביב נעצרה לאחר שלטענת המשטרה תועדה מרססת גרפיטי. מטה המאבק: "בזמן שמסתננים אלימים משתוללים ברחובות - המשטרה בוחרת להיטפל דווקא לשפי פז"