בנימין נתניהו מגיב לאיום הסורי אחרי תקרית המטוסים הבוקר (ב') ומבהיר: "המדיניות שלנו ברורה: מי שמנסה לפגוע בנו – אנחנו פוגעים בו". לדבריו, "היום ניסו לפגוע במטוסינו – לא מקובל עלינו. פעל בדיוק, במהירות, והשמיד את מה שצריך להשמיד. אנחנו נמשיך לפעול במרחב ככל שדרוש כדי להגן על ביטחון ".

הבוקר (ב') הותקפו מטוסי חיל האוויר בירי טיל נגד על ידי סוללה משטח , בעת שטסו מעל שמי לבנון. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הסביר כי "חיל האוויר תקף סוללת טילים של צבא ליד וזאת לאחר שבמהלך שעות הבוקר, במסגרת פעילות שגרתית, שוגר טיל קרקע אוויר לעבר כלי הטייס. הטיל לא היווה סכנה למטוסים למרות דיווחים זרים בסוריה לפיהם המטוסים נפגעו, אולם בעקבות האירוע הוחלט להשמיד את הסוללה".

גבול ישראל סוריה, בשבוע שעבר. צילום: באסל עוידאת, פלאש 90
גבול ישראל סוריה. צילום: באסל עוידאת, פלאש 90

 

התגובה באה שעתיים לאחר הירי וההערכות הן כי הסורים טרם החליטו האם להגיב להשמדת הסוללה. בצה"ל ממתינים ובוחנים את הזירה. כמו כן כוננות הועלתה במערך ההגנה האווירית של חיל האוויר ולא מעבר לזה. "אנחנו רואים במשטר הסורי אחראי לכל אירוע בסוריה", הוסיף דובר צה"ל. "מדובר בפרובוקציה סורית ברורה ולא נאפשר פרובוקציות מהסוג הזה, בטח לא לאחר נ"מ לעבר טיסה שגרתית. "אנחנו מבהירים שאין בכוונתנו להסלים את הגזרה ומבחינתנו האירוע הסתיים. אנחנו נמשיך לשמור על חופש פעולה במרחב", הבהיר תא"ל מנליס. כמו כן, דובר צה"ל כי הרוסים עודכנו באירוע החריג ובצל האירוע, ‏שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, נפגש בשעה זו עם הרמטכ"ל איזנקוט ושר הביטחון ליברמן בפגישה שתוכננה מראש.

השר ליברמן ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
השר ליברמן ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו בפגישה כעת. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

האיום מדמשק לא אחר להגיע. "הפיקוד הצבאי של צבא סוריה מזהיר מההשלכות החמורות של הניסיונות התוקפניים החוזרים ונשנים מצד ישראל". עוד מסר צבא סוריה כי מטוסי חיל האוויר חדרו לשטח האווירי באזור בעלבק וכי אחד המטוסים נפגע. יש לציין כי חלק זה אינו נכון ואף מסוק ישראלי לא נפגע בתקרית.

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל') עמוס ידלין, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי מדובר ב" חשובה שמבהירה שישראל לא תוותר על חובתה לאסוף מודיעין על התעצמות חיזבאללה הנתמכת ע"י איראן ואסד". לדבריו של ידלין, "חזרת ביטחונו העצמי של אסד היא רק מרכיב אחד בבחינת תגובות צפויות – חובה לבחון תגובות אפשריות של איראן, רוסיה וחיזבאללה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20



:עוד באותו נושא