בני הזוג נתניהו בכנס היובל לשומרון. צילם: לע"מ
בני הזוג בכנס היובל לשומרון. צילום: לע”מ

בנימין נתניהו נשא הערב (ב’) דברים במהלך אירוע “” – חגיגות 50 שנה להתיישבות בשומרון, המתקיים באזור התעשייה . בין היתר אמר ראש הממשלה כי “לא תהיה יותר עקירה של יישובים בארץ ישראל. לא יעקרו יישובים. הוכח שזה לא עוזר לשלום. כשעקרו יישובים – קיבלנו טילים”.

עוד אמר ראש הממשלה בהתייחס לסוגיית : “עברנו תקופה קשה, אך יש תנופת פיתוח של בניה ביו”ש. אין ממשלה שפעלה יותר למען ההתיישבות מהממשלה בראשותי. עושים זאת באחריות”.

נתניהו פנה אל מנהיגי העולם מעל בימת אירוע היובל ואמר: “דמיינו שעל הפסגות הללו היו כוחות אסלאם קיצוניים. זה היה מסכן אותנו אבל זה היה גם מסכן אתכם, את כל שכנינו. את האזור כולו ולמעשה את המזרח התיכון כולו. לאור כל מה שמתרחש סביבנו במזרח התיכון אפשר רק לדמיין את התוצאות, אבל קודם כל עלינו – על כביש 6, על שדה התעופה בן גוריון. ולכן איננו מוותרים או מתקפלים – אנחנו שומרים על השומרון. מול מי שמבקשים לעקור – אנחנו נעמיק שורש, נבנה, נחזק וניישב”.

נתניהו נזכר בפעם הראשונה בה הגיע לשומרון: “הגעתי לכאן בפעם הראשונה לפני 50 שנה. אני זוכר את המסעות שלי כאן בתור חייל בשומרון, שהתרגשתי שאני דורך על אותם מקומות של אבות אבותינו, ידעתי לאן אני הולך והכרתי כל מקום כי קראתי עליו בספר הספרים. אני זוכר את הערפל הסמיך על הר גריזים בשעת בוקר מוקדמת, אני זוכר את ההתרגשות שאחזה בי כשהגעתי לשילה במקום שבו עמדה מלכות ישראל”.

“אני חייב להגיד לכם – הנוף היה מדהים, ההתרגשות שלי לא ידעה גבולות, אבל גם השממה הייתה מדהימה ואמרתי לעצמי ‘איך יכול להיות שהמקום הזה, שהוא כל כך מרכזי בתולדות עמנו וארצנו, איך יכול להיות שהמקום הזה שומם?’. אמרתי שיום אחד יהיה פה יישוב גדול ויום אחד יהיה פה מוזיאון. ממש כך. כך חשבתי. טוב שנפלה בחלקי ההזדמנות והזכות לכהן כראש ממשלת ישראל ואחת היוזמות הראשונות שלי הייתה שנקים פה מוזיאון, וכעת באים מכל העולם ורואים את זכותנו על ”.

נתניהו התייחס גם לפסיקת בית המשפט העליון בעניין המסתננים: “אנחנו שומרים בכל חלקי הארץ. לכן בנינו גדרות ועצרנו בזה את גל המסתננים. בעניין המסתננים, יש שלוש רגליים למדיניות שלנו – קודם כל, אותה גדר שבלמה בצורה מסיבית כל הסתננות לתוך מדינת ישראל. שנית, הסכמים שחתמתי עם מדינות באפריקה כדי לקבל את אותם מסתננים. שלישית, אכיפה. אנחנו נצטרך לחוקק חוקים חדשים ולהוציא את המסתננים הבלתי חוקיים אל מחוץ לגבולות ארצנו”.

על רקע התפטרות מתאם השבויים והנעדרים של הממשלה  – ליאור בשבוע שעבר ליאור ובעקבות ביקורת חריפה שמתחו על הממשלה הוריו של חלל צה”ל שגופתו ביחדי חמאס – הדר גולדין אמר נתניהו: “לא נרפה עד שנחזיר את הבנים הביתה. אני מגיע מפגישה עם מזכ”ל האו”ם ואנו פועלים גם בחזית הזו”.

“אל נא תעקור נטוע – ואם עקרת – תיטע”

שר החינוך נפתלי בנט שגם הוא נכח באירוע אמר: “אני רוצה להתעכב בעניין בנינו, הדר ואורון. אנחנו לא עוסקים רק בשחרור החיילים אלא במניעת החטיפה הבאה, לכן צריך לגבות מחיר על כל יום שבהם חמאס מחזיק בהם. עלינו לגבות מחיר במניעת שחרור גופות, ובאמצעים מבצעיים כואבים. המדיניות חייבת להתהפך, יש להכביד עליהם בכל יום יותר”.

בנט הוסיף עקיצה לעבר נתניהו: “ראש הממשלה דיבר על זה שלא עוקרים יישובים ואני רוצה לומר – אל נא תעקור נטוע אבל אם עקרת תנטע מחדש את מה שעקרת. מה שהוביל אותנו לכאן זה הרוח של החלוצים, אבל מה שמשאיר אותנו כאן זאת האהבה, אהבה גדולה. אבל כדי שהיא תגדל אנחנו צריכים לטפח אותה ואנחנו רוצים לראות עוד ממנה, עוד שכונות ועוד יישובים חדשים. מפה אני קורא לראש הממשלה שהיד שחותמת על השגשוג תהיה יד קלה. או שלא נצטרך יותר לחתום, שהבנייה ביהודה ושומרון תהיה בנייה חופשית. לא יכול להיות ש-50 שנה שאנחנו פה, עדיין אזרחים סוג ב’. הגיע הזמן אדוני ראש הממשלה, תחיל את ריבונות על יהודה ושמורן מעכשיו”.

מוקדם יותר היום פגש ראש הממשלה את מזכ”ל האו”ם אנטוניו גורטש, המבקר לראשונה בישראל. במהלך הפגישה העלה נתניהו בפני המזכ”ל את סוגיית התעצמות והתבססות איראן בסוריה ואת כוונת איראן לבנות מפעלים לייצור טילים מדויקים בסוריה ובלבנון, ואמר לגורטש כי איראן וחיזבאללה מפרים את החוק הבינלאומי בכך שהם מסתתרים מאחורי אזרחים ויורים על אזרחים: “איראן וחיזבאללה מודיעות מראש שהן מתכננות שתי חזיתות מלחמה נגד ישראל”. לדבריו של רה”מ, “זו זכותנו לא לאפשר לעניבת החנק להתהדק סביב ישראל”.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.