ראש הממשלה בנימין אמר היום (חמישי) בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע, בהר הרצל: "גם אני, כמו נשיא המדינה, התרגשתי כששמעתי על איתור וזיהוי של ליפקה שפר, על הבאתה לקבורה, בת יד מרדכי".

התרגשתי מאוד שמבצע 'יקיר הים' הסתיים בהצלחה. מדובר במציאת שרידי גופתו של טייס חיל האוויר, יקיר נווה ז"ל, שנספה בתאונת אימונים מעל לכנרת ב-1962. אנחנו לא ויתרנו ובמאמץ גדול מאוד אותרו שרידיו בתוך מימי האגם. שנים של חיפושים קדחתניים נשאו פרי. פרחי טייס צעירים שמוכשרים כטייסים, מתחנכים על המורשת של השליחות של יקיר, וחלקם ניצבו יחד עם בני משפחתו סביב קברו הטרי בהלוויה צבאית והצדיעו לו בגאווה.

איננו מוותרים אף פעם. גם אם המשימה הקדושה הזאת לוקחת עשרות שנים, 70 שנים, ערך הרעות מחייב אותנו להמשיך לפעול בלא לאות לטובת אחינו ואחיותינו לנשק – יהודים, דרוזים, נוצרים, מוסלמים, בדואים וצ'רקסים. על הערך היסודי הזה אני וחבריי לנשק בסיירת מטכ"ל התחנכנו מן היום הראשון שלנו בצה"ל – לא משאירים חיילים מאחור. חוויתי זאת פעמים רבות במבצעים נועזים בתוך גבולות ישראל ומעבר לגבולותינו.

אחד מחבריי הקרובים, חיים יונה ז"ל, בן קיבוץ יחיעם, נהרג במבצע שקיימנו במלחמת ההתשה. תוך כדי חציית תעלת סואץ נפתחה עלינו אש עזה מן הצד המצרי. חיים, שהיה בסירה הראשונה, נורה למוות ונפל למימי התעלה. חיפשנו אותו כל אותו הלילה ובלילה שלאחריו, אך לשווא. רק כעבור למעלה משבוע החזירו המצרים את גופתו לישראל. אני זוכר את זה כאחד השבועות הארוכים בחיי, הרגשתי בתוכי את עומק המחויבות להשיב את חיים הביתה. כשהוא הוחזר הביתה והוטמן באדמת הגליל, אמו שלומית, ניצולת שואה, אמרה: 'למרות הכאב הנורא אין בלבי מרירות, כי חיים בני נפל במדי צבא הגנה לישראל ולוחם זקוף קומה שמגן על ארצו'.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.