פגישותיו של רה"מ בנימין נצניהו עם מנהיגי אפריקה. צילום: חיים צח, לע"מ
פגישותיו של רה"מ בנימין נתניהו עם מנהיגי אפריקה. צילום: חיים צח, לע"מ

במסגרת ביקורו בניירובי, בירת קניה, הודיע הערב (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו על פתיחת שגרירות ישראלית ברואנדה, החמישית שנפתחת באפריקה בשנתיים האחרונות.

"אנו פותחים שגרירות חדשה בקיגאלי בירת רואנדה וזאת כחלק מהרחבת הנוכחות של ישראל באפריקה והעמקת שיתוף הפעולה בין ישראל לבין מדינות אפריקה", אמר נתניהו בפגישתו עם נשיא רואנדה פול קגאמה. בפגישה נדונה גם האפשרות לפתיחת קו תעופה ישיר בין שתי המדינות.

אחר הצהריים נפגש ראש הממשלה עם מנהיגי אפריקה בניירובי, קניה במהלך מרתון פגישות מדיניות בילטרלי. עד כה הוא נועד בפגישות צד ראשוניות עם נשיאי גבון, אוגנדה, טנזניה, זמביה, רואנדה, דרום סודן, בוטסואנה, נמיביה ועם ראש ממשלת אתיופיה.

הביקור בניירובי, אחת הערים החשובות ביבשת אפריקה, ייארך יום אחד. בכך, הוא משלים ביקור שלישי ביבשת במהלך השנה וחצי האחרונה.

העילה הרשמית לביקור היא השבעתו של אוהורו קניאטה לתפקיד נשיא קניה. אבל הסיבה האמיתית לביקור היא הרצון של ישראל להעמיק את הקשרים עם מדינות אפריקה. השב"כ אמנם לא התיר לרה"מ להשתתף בהשבעה של הנשיא באצטדיון בשל שיקולי אבטחה, אך הפגישות המדיניות הן הדבר החשוב.

נתניהו: "מקווה שישראל תצטרף כמדינה צופה באיחוד האפריקאי"

מוקדם יותר, נשיא קניה אוהורו קניאטה קיבל את פניו של רה"מ בנימין נתניהו בארמון הנשיאות. לרגל הולדת נכדתו של קניאטה, העניק לו נתניהו כתשורה תפילה לשלום הילד.

רה"מ נתניהו מעניק תשורה לנשיא קניה. צילום: שמעון ריקלין, שליח ערוץ 20
רה"מ נתניהו מעניק תשורה לנשיא קניה. צילום: שמעון ריקלין, שליח ערוץ 20

קניאטה הזמין את נתניהו לשבת לצידו בשולחן הכבוד בארוחת הצהריים החגיגית לכבוד השבעתו. הארוחה בהשתתפות נשיאים, משלחות ושגרירים.

לכבוד ההשבעה הוקמו אוהלי ענק עם אלפי משתתפים כשברקע נגינת תזמורת. רה"מ נתניהו הוא המנהיג היחיד שהוזמן לשאת דברים במעמד זה. כמו כן הוזמן נתניהו להשתתף בוועידת הביטחון במינכן בחודש פברואר.

"אנחנו רוצים לעבוד עמכם ועם כל אחת ממדינותיכם על מנת לחבר את אפריקה לחשמל. אנחנו מאמינים באפריקה. אז על כל אחת מיוזמותיכם, תהיה יוזמה מצדנו, לנצל את העתיד. להפוך את החיים לטובים ובטוחים יותר למען העם שלכם", אמר נתניהו בנאומו.

"אתגר נוסף שניצב בפנינו הוא גם הביטחון. קיימת מחלה פראית, היא פוגעת בכל כך הרבה ארצות. בוקו חראם, א-שבאב, הג'יהאדיסטים בסיני. זה מהווה איום לכולנו. אני מאמין שאנו יכולים לשתף פעולה עם ארצות נוספות, בינינו ועם אחרות, ואם נעבוד ביחד נביס את הברברים. לעמים שלנו מגיע טוב יותר ואנו יכולים לספק להם את זה", הוסיף רה"מ.

רה''מ נואם בארוחת צהרים עם נשיאי אפריקה. צילום: חיים צח, לע"מ
רה"מ נואם בארוחת צהרים עם נשיאי אפריקה. צילום: חיים צח, לע"מ

"ישראל עובדת במים, בחקלאות, באבטחת סייבר, בטכנולוגיית מידע, בכל תחום, בבריאות, בכל תחום של עשייה אנושית, ואנו מאמינים שאנו יכולים לעשות טוב יותר לאנשים ברחבי העולם, אך ראשית באפריקה", ציין.

"זהו ביקורי השלישי לאפריקה ב-18 חודשים וביקורי השני בקניה. אנו מאמינים בעתידה של אפריקה, אנו אוהבים את אפריקה, וארצה מאוד, לא רק לשתף פעולה בצורה אישית עם כל אחת מארצות אפריקה, עם קניה ועם כל אחת מארצות אפריקה, אלא גם עם האיחוד האפריקני ואני מקווה שכולנו נמצא דרך לעזור לישראל להיות במעמד צופה באיחוד האפריקאי". נתניהו חתם את נאומו בהזמנת המנהיגים לירושלים.

ארוחת הצהריים החגיגית לכבוד השבעת נשיא קניה. צילום: חיים צח, לע''מ
ארוחת הצהריים החגיגית לכבוד השבעת נשיא קניה. צילום: חיים צח, לע"מ
 משמר הכבוד מקבל את פני רה"מ בניירובי. צילום: שמעון ריקלין, שליח ערוץ 20

הזדמנות לשנות את משוואת הכוחות בזירה הבינלאומית

כעשרה נשיאים ממדינות אפריקה השתתפו בטקס ההשבעה וזו הזדמנות טובה עבור ראש הממשלה לקיים שיחות עבודה איתם ועם עוד נציגים של עשרות מדינות שהגיעו לטקס. מכיוון שנתניהו הוא ראש המדינה הבכיר ביותר שמגיע מחוץ לאפריקה לטקס ההשבעה, העיתונות המקומית עוסקת בהתרגשות בנוכחותו.

אנשי משרד החוץ שארגנו את הביקור, מנסים למצות את הביקוש הרב לפגישה עם ראש ממשלת ישראל מצד מדינות רבות בעולם. לכן, הם משתדלים שבביקור הנוכחי, כמו בביקור במזרח אירופה, הוא ייפגש עם כמה שיותר מנהיגי מדינות.

מדינות אפריקה, מעל חמישים במספר, מהוות כרבע מבעלי זכות ההצבעה באו"ם וזו הזדמנות טובה עבור ישראל לשנות את משוואת הכוחות בזירה הבינלאומית. בנוסף, העמקת הקשרים עם מדינות אפריקה מביא לחתימת חוזים בתחומי החקלאות המים, הטכנולוגיה והביטחון.

ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בניירובי. צילום: חיים צח, לע"מ
ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בניירובי. צילום: חיים צח, לע"מ

 

לפני העלייה למטוס הצהיר ראש הממשלה שישראל תחדש את היחסים עם עוד מדינה אפריקאית. "אני יוצא עכשיו לביקור שלישי באפריקה תוך שנה וחצי. אני אפגוש שם גם את הנשיא הנבחר מחדש של קניה וגם כעשרה מנהיגים אפריקנים", אמר נתניהו עם המראתו.

"הכוונה שלנו היא להעמיק את הקשרים עם אפריקה גם על ידי קשירת קשרים עם מדינות שאין לנו יחסים דיפלומטיים איתן. ארבע נציגויות אפריקניות נפתחו בישראל בשנתיים האחרונות ואני מקווה שעד סוף היום אני אוכל להכריז על פתיחת שגרירות ישראלית חדשה באחת ממדינות אפריקה, והיד עוד נטויה".

רה"מ בטרם המראתו. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

אמנם אנחנו רחוקים מלהיות סין שמשקיעה שם מיליארדים בכל שנה, אבל גם בישראל מבינים יותר ויותר את חשיבותה העולה של אפריקה על הכלכלה המתפתחת בחלק מהמדינות שלה. בשעות לילה, צפוי ראש הממשלה לחזור לישראל.

שמעון ריקלין הוא שליח ערוץ 20 לניירובי, קניה

ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בניירובי. צילום: חיים צח, לע"מ
ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בניירובי. צילום: חיים צח, לע"מ
רה"מ נתניהו חותם בספר האורחים במהלך ביקורו בניירובי. צילום: חיים צח, לע"מ
רה"מ נתניהו חותם בספר האורחים במהלך ביקורו בניירובי. צילום: חיים צח, לע"משמעון ריקלין

שמעון ריקלין