ויו”ר מועצת הריבונות של סודן, עבד אלפתח אלברהאן, נפגשו היום באנטבה, , בהזמנת נשיא הרפובליקה של , יוורי קגוטה מוסווני.

הוסכם להתחיל שיוביל לנורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות. נתניהו מאמין שסודן נעה בכיוון חדש וחיובי, והביע את השקפתו זו בפני מזכיר המדינה האמריקני.

יו”ר מועצת הריבונות של סודן, עבד אלפתח אלברהאן, מעוניין לסייע למדינתו לעבור תהליך של מודרניזציה ע”י הוצאתה מבידוד והצבתה על מפת העולם.

בנאומו באוגנדה, אמר ראש הממשלה : “תודה לך, אדוני הנשיא, העונג הוא שלי, של רעייתי ושל כל המשלחת שלי, לפגוש אותך ואת הגברת הראשונה ג’נט מוסווני, את ראש ממשלת אוגנדה, את חברי הקבינט שלך ואת המשלחת שלך. זאת ידידות אמת. זהו ביקורי החמישי באוגנדה. היא התחילה לפני עשרות שנים בפגישתנו הראשונה, אדוני הנשיא, לעולם לא אשכח אותה.

כל ביקור מרגש אותי מאוד. הוא פורט על נימי נפשי. נחתנו היום ליד הטרמינל באנטבה שם נהרג אחי, ושם הקמתם אנדרטה לזכרו ולזכר האחרים שמתו במבצע החילוץ הגדול. לעולם לא אשכח את ידידותך, ישראל לעולם לא תשכח את ידידותך. זהו ביקורי החמישי באפריקה בשלוש וחצי השנים האחרונות. ישראל שבה לאפריקה ואפריקה שבה לישראל, בגדול. זה התחיל כאן באוגנדה וזה ממשיך באוגנדה, תחת הנהגתך האיתנה, בדרך שבה הצבת את ואת אוגנדה על הבמה העולמית. אני מודה לך, אדוני הנשיא, על הסיוע שאתה נותן לישראל במאמצינו להגביר את שיתוף הפעולה עם מדינות . זה דבר בעל ערך רב לישראל ואנו מעריכים זאת עמוקות.

כפי שאמרת, אנו גם משתפים פעולה באופן ישיר בתחומים רבים: בחקלאות, בחינוך ובחדשנות. הדבר היחיד שלא הצלחנו לשחזר בישראל הוא עומקו של הצבע הירוק באפריקה. הוא כל כך יפה ושופע, והוא מנחם כל כך. מה שמנחם ומה שמבשיל הוא שיתוף הפעולה בינינו בתחומים רבים, ואנו רוצים לעשות יותר, כולל בתחום הסייבר.

צילום: חיים צח, לע”מ

הרשה לי לומר שיש שני דברים שאותם אנו רוצים להשיג, ודנו בהם בביקור הזה: הראשון הוא לכונן טיסות ישירות בין ישראל לאוגנדה. זה יאפשר לידידות שלנו לפרוח. ושנית, יש לי הצעה פשוטה, ויהיה לך זמן לשקול אותה, אדוני הנשיא, ידידי: אתה תפתח שגרירות בירושלים ואני אפתח שגרירות בקמפאלה. אנו מקווים לעשות זאת בעתיד הקרוב.

בכל המובנים, יש בינינו זיקה היסטורית. לך יש זיקה לתנ”ך. לעולם לא אשכח את ביקורך בירושלים, שבמהלכו פגשת את אבי המנוח, ההיסטוריון. דיברתם על התנ”ך ועל השורשים של המורשת המשותפת שלנו.ברצוני להודות לך על הידידות הממושכת הזו”.

צילום: חיים צח, לע”מ

נשיא אוגנדה יוורי מוסווני השיב בנוגע לשגרירות: “אם חבר אומר: אני רוצה את השגרירות שלכם כאן ולא שם, אני לא רואה סיבה שזה לא יהיה כך. אנו בוחנים את הנושא”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.