שעות לפני שהיה אמור להיכנס לתוקף, חסם אתמול שופט פדרלי בהוואי את צו ההגירה המורחב עליו חתם בחודש שעבר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זוהי הגרסה השלישית של הצו, אשר אמור לחול על כניסה של תושבים משבע מדינות מוסלמיות שונות. הצו אמור היה להיכנס לתוקפו הלילה בחצות. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. בניגוד לצווים הקודמים, צו בגרסתו הנוכחית, אשר הוכרז כבר בחודש שעבר, לא הוגדר בזמן, מה שהפך אותו לחריף יותר.

טראמפ חותם על צו ההגירה הראשון בינואר. צילום: צוות טראמפ
הנשיא טראמפ חותם על צו ההגירה הראשון בינואר. צילום: צוות טראמפ

 

את העתירה לדחיית הצו הגישה מדינת הוואי, אשר טענה כי חוק ההגירה הפדראלי אינו מעניק לנשיא את הסמכות לכפות על שש המדינות אלה את הגבלות הכניסה האחרונות. פסק הדין מהווה קרב נוסף במערכה סביב סוגיית הסמכויות הביצועיות של הנשיא האמריקאי, אשר מומחים מעריכים כי תגיע בסופו של דבר לפתחו של בית המשפט העליון בארה"ב. שש המדינות הן: צ'אד, סוריה, איראן, לוב, סומליה ותימן, כמו גם פקידי ממשלה מסוימים מוונצואלה.

השופט הסביר את פסיקתו ונימקה בטענה כי הצו הנוכחי "סובל בדיוק מאותם הפגמים כמו קודמו. אין בצדו מספיק ראיות לכך שכניסתם של יותר מ-150 מיליון אזרחים משש המדינות המצוינות תגרום נזק לאינטרסים של ארה"ב".

הבית הלבן התייחס פרסם אתמול הודעה בתגובה לחסימת צו ההגירה המורחב, בה נכתב כי: "אנו בטוחים כי משרד המשפטים יגן על הצו של הנשיא", והצהיר כי בכוונתו לערער על הפסיקה. מעט מאוחר יותר אישר משרד המשפטים האמריקני כי בכוונתו לגבות את הצו של הנשיא.
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20