ברוך ידיד/TPS
מנגנוני הביטחון של חמא"ס הקימו הבוקר עמדת ביקורת חדשה בצפון רצועת עזה, בסמוך לבית החולים האמריקני, שמוקם בימים אלה. חמא"ס מפעילה מזה שנים עמדת ביקורת קבועה, בסמוך לעמדה החדשה, למעקב אחר כל תנועת התושבים והמשלחות לתוך הרצועה.
מקור ברצועה אומר לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי העמדה החדשה מוקמת במרחק 70 מטר מבית החולים והיא נבנתה בגלל הרגישות שכרוכה בפתיחתו, בקרוב. בעמדה יוצבו מספר אנשי מנגנונים חמושים שישהו בקרוואן.
בית חולים הולך ומוקם ביוזמה ובמימון של ארגון לא ממשלתי (NGO) אמריקאי, על בסיס מתקן, שפעל בשנים האחרונות בסוריה וסייע לטיפול האזרחים שנפגעו במלחמת האזרים בגולן הסורי.

עצרת חמאס בעזה. צילום: איברהים אבו מוסטפא, רויטרס

הקמת בית החולים הגבירה את המתיחות בין החמא"ס לרשות הפלסטינית, שיצאה נגד הקמתו, משום שהוא מעמיק את הפילוג בין האזורים, מעניק לחמא"ס יכולות עצמאיות ומפחית את התלות בשלטון המרכזי ברמאללה.
מקורות בפת"ח וברשות אמרו בשיחות עם סוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי "בזמן שישראל וארצות הברית מונעות סיוע כספי ותמיכה מבתי החולים באיו"ש ובמזרח ירושלים, מקדמת ארצות הברית דווקא ברצועה את תוכניתה החשודה להקמת בית החולים, שיסתום את הגולל על איחוד בין שני אזורי השלטון הפלסטיני".
ברמאללה טוענים נגד בית החולים כי הוא "פשע שמבצעת חמא"ס נגד תושבי הרשות הפלסטינית" כאשר היא מנציחה את הפילוג הפנימי. השר לעניינים אזרחיים, חוסיין א שיח', צייץ באחרונה, כי זהו חלק "ממדיניות הפיצול הישראלית שנועדה לחסל את רעיון המדינה הפלסטינית".

אבו מאזן במהלך נאומו במועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום ארכיון: רויטרס

ברשות חוששים גם, כי מדובר "בפתיחת דלת ליחסים ישירים בין ארצות הברית לחמא"ס ותחילתו של מסע, שיאפשר הקמתה של אמירות עזתית בחסות האמריקאים".
מיקומו של בית החולים, 200 מטר ממעבר ארז, מעורר ביקורת בפת"ח ובפלגים ברצועה שטוענים, כי המיקום נקבע על ידי ישראל וארצות הברית, כדי לקדם אינטרסים ביטחוניים דרך ארגונים אזרחיים, לכאורה.
אלו טוענים, כי ההסברים שהעלתה חמא"ס בדבר הצורך ההומניטרי בבית חולים נוסף ברצועה, הם "פרסה", שכן בית החולים ממוקם בקרבה חשודה לגבול הישראלי והוא למעשה מתקן בשירות מערכת הביטחון והמודיעין האמריקאית. לדבריהם, "קרבתו לגבול עם ישראל, תביא להשתלטות מהירה עליו".

בית חולים 'אל-נג'אר' בעזה. .צילום: עבד ראחים ח'טיב, פלאש 90

תמונותיהם של אמריקאים, נשים וגברים, מצוות ההקמה של בית החולים, כשהם לבושים במדים הנראים כמדי "מארינס" ותמונת צעירה נושאת אקדח, גררו באחרונה ביקורת גם ברשתות החברתיות נגד הסכמת חמא"ס לנוכחות צבאית זרה בשטחי הרצועה. כידוע, האסלאם הקיצוני מתנגד לנוכחותן של מדינות זרות בשטחי מדינות אסלאמיות. ברשתות לועגים כעת לחמא"ס שאנשי הביטחון שלה מאבטחים את העבודות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.