16:32 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > תרבות > רגב: "שוברים שתיקה מהלך אימים בחברון"

רגב: "שוברים שתיקה מהלך אימים בחברון"

בנאומה בפתח הצגת תיאטרון הבימה בקרית ארבע זעמה השרה על הסיור שערך היום ארגון השמאל הקיצוני לשחקנים. שוברים שתיקה: "שרת התרבות מהלכת אימים על ארגוני זכויות אדם"

ארגון השמאל הרדיקלי "שוברים שתיקה" הזמין את שחקני הבימ"ה לסיור בחברון, בטרם יעלו להופיע היום בהצגה בהיכל התרבות בקרית ארבע. לפני תחילת ההצגה אמרה שרת התרבות מירי רגב בתגובה לסיור שערכו לשחקנית יבגניה דודינה ולשחקנים נוספים בסיור כי "שוברים שתיקה מהלך אימים בחברון על התיאטרון הלאומי", והכריזה: "אגן עליו ועל שחקניו".

סיור מקדים. מתוך 'הפטריוטים' הערב (ה')

רגב על במת האולם בקרית ארבע. צילום: שרה זלטה
רגב על במת האולם בקרית ארבע. צילום: שרה זלטה

"הארגון מנסה בכל כוחו לפגוע בכל סמל לאומי – ניסו לשבור את רוחו של צה"ל ועכשיו מנסים לפגוע בתיאטרון הלאומי. זה לא יעזור להם. יהיו עוד הצגות בקריית ארבע, בית אל, אלקנה ואריאל. התיאטרון הלאומי יופיע בכל נקודה במדינת ישראל", הודיעה רגב על הבמה בהתייחסה למחאות השמאל וחלק מן התושבים לקיום המופע.

עוד אמרה השרה כי היא מתביישת "כל פעם מחדש לראות כיצד ארגוני זכויות אדם, שרוממות השוויון וכבוד האחר בפיהם, רומסים ברגל גסה את זכויותיהם של תושבי יהודה ושומרון ופועלים לשלול מהם את הזכות לצרוך תרבות". "שוויון זה להביא את התרבות גם לאזורים אלו", קבעה בפני הקהל שהגיעה לצפות בהצגה.

זוהי ההרצה הראשונה של תאטרון 'הבימה' בקרית ארבע, למרות שכבר לפני כחצי שנה חתמה השרה רגב על מבחני התמיכה החדשים בתאטראות, אשר במסגרתם נקבע כי מוסדות שיופיעו ביהודה ושומרון יקבלו תמריצים כמו תמיכה של 10% והפסד של שליש מהתקצוב אם יסרבו. האגודה לזכויות האזרח עתרה בשל מבחני התמיכה החדשים לבג"ץ.

"שרת התרבות מהלכת אימים על ארגוני זכויות אדם"

בשוברים שתיקה השיבו לשרה באותו משקל ואמרו: "שרת התרבות מהלכת אימים על ארגוני זכויות אדם ועל חיילים ולוחמים ששברו שתיקה במאבקם בכיבוש – ואנחנו נמשיך ונגן עליהם. רגב מנסה בכל כוחה לפגוע בכל מה שאינו סמל ימין מתנחלי משיחי, וברוחם של חיילים ולוחמים שמתנגדים למדיניות ממשלת הכיבוש. זה לא יעזור לה. יהיו עוד ועוד לוחמים שישברו שתיקה, ועוד ועוד סיורים בחברון ובקרית ארבע. שוברים שתיקה יופיעו בכל נקודה במדינת ישראל!"

עוד הוסיפו בארגון השמאל הקיצוני: "אנחנו מתביישים כל פעם מחדש לראות איך המתנחלים ונציגיהם בכנסת והממשל רומסים את השיוויון וכבוד האדם של הפלסטינים ביהודה ושומרון, ופועלים לשלול מהם כל זכות – ולא לתרבות, אלא לחיים נורמלים. אנחנו לא נרתעים מהלחץ והביקורת, ונמשיך להילחם ברגב ושותפיה לכיבוש ולהרס המדינה בכל נקודה במדינת ישראל".

"הכיבוש הוא לא הצגה בתאטרון"

"רגע לפני שעולה המסך ולראשונה הבימה יופיעו בחברון, יצאנו עם כוכבת ההצגה, יבגניה דודינה, לספר לה על המציאות שכל חייל ששירת שם מכיר – כיבוש", פרסמו שוברים שתיקה. "אנחנו רוצים להראות לשחקנים את מציאות הכיבוש שמחוץ לקירות התאטרון. זו שאי אפשר 'לנרמל' ושאסור לעצום בפניה עיניים. הכיבוש הוא לא הצגה בתאטרון", הוסיפו.

לדברי מנכ"לית הארגון, יולי נובק, "הביקור של דודניה בחברון מחדד שהכיבוש הוא לא הצגה בתאטרון, אלא ממציאות חייהם הקשה והאכזרית של מיליוני בני אדם, שחיים עשרות שנים תחת משטר צבאי כוחני וסופגים אלימות יומיומית מצד המתנחלים ושל מאות חיילים שנשלחים להגן על ההתנחלויות בלב בעיר הפלסטינית".

השחקנית יבגניה דודינה בסיור היום עם חברי "שוברים שתיקה". מתוך טוויטר
השחקנית יבגניה דודינה בסיור היום עם חברי "שוברים שתיקה". מתוך טוויטר
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק

"האירוע משקף במדויק את ערכיו של רפנאל"

ביום שישי הקרוב יתקיים מירוץ הניווט השנתי ה-8 לזכרו של סמ"ר רפנאל מוסקל הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה. המארגנים: "האירוע משקף את אישיותו של רפנאל מתוך תקווה להנציח את ערכיו"