מחר צפוי להתקיים  הענקת פרסי אקו"ם (אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל) ב'סינמה סיטי' גלילות. לצד סטטיק, בן אל תבורי, ג'ורדי, עומר אדם, סאבלימינל ועדן גבאי, 'קפה שחור חזק', שלמה בר ולמחבר אלון אולארצ'יק, מתי כספי, דודו טסה, איה כורם ועוד, תקבל השנה את הפרס בתחום הזמר העברי גם הזמרת . עווד אמורה לבצע בטקס את אחד משיריו של המשורר הלאומי הפלסטיני השנוי-במחלוקת, . אולם , שתשתתף בטקס מחר, מתנגדת. כך פורסם לראשונה ב'ידיעות אחרונות'. על פי הפרסום, רגב העבירה להנהלת אקו"ם מסר שהיא לא רואה בעין יפה את הבחירה. "זהו ניסיון לא מכובד ולא מכבד ששוב מנסים להכניס בדלת האחורית טקסטים של דרוויש", מסרו מקורביה לעיתון.

המשורר הלאומי הפלסטיני מחמוד דרוויש. צילום: אל אתיחאד
המשורר הלאומי הפלסטיני מחמוד דרוויש. צילום: אל אתיחאד

 

כזכור, בטקס חלוקת פרסי אופיר בחודש ספטמבר האחרון, יצאה השרה רגב מהאולם במחאה על ביצוע שיר בו משולבים משפטים משיריו של דרוויש, אותו ביצעו הראפר תאמר נאפר ויוסי צברי – משפטים כמו "אני אוכל את הבשר של כולנו. של העם היהודי". יציאתה של רגב מהאולם גררה אז מהומה רבתי, קריאות בוז ונאצה מהקהל ואף נטישה שלהם את האולם בזמן ניסיונה של השרה לנאום על הבמה לאחר מכן. יש לציין כי אקו"ם איננה מתוקצבת ע"י משרד התרבות.

ביולי 2016 הוציאה מירה עווד תקליטור קצר (EP) עם שירי מחמוד דרוויש, מספר ימים לאחר ששר הביטחון זימן לבירור את מפקד גל"צ על שידור "האוניברסיטה המשודרת" שעסקה בשירי המשורר. עווד הודתה אז כי עיתוי הוצאת השירים אינו מקרי ואמרה: "בחרתי לפתוח צוהר ולהזמין אתכם אל מחמוד דרוויש הפרטי שלי". היא בחרה ארבעה שירים תחת הכותרת "חשוב על זולתך", שאת כולם הלחינה בעצמה. שלושה מהם "ריטה", "יוסף" ו"אימא" יצאו במסגרת פסקול של הסרט "תרשום אני ערבי" של הבימאית התיעודית איבתיסאם מראענה.

מירה עווד. צילום: משה שי, פלאש 90
מירה עווד. צילום: משה שי, פלאש 90

 

עוד הסבירה אז עווד: "אני בת לאב פלסטיני, שחווה את גירוש 48, ואם שהיא אזרחית ישראלית לכל דבר. אני ואבי גדלנו באותו מקום בדיוק, רק שהוא נולד בפלסטין ואני בישראל. זה הסיפור שלי, ואת הסיפור שלי אני לעתים מספרת גם דרך שירתו של מחמוד דרוויש, כי הוא פורש את סיפורו של אבי, שבגיל 12 גורש מכפרו ונהיה פליט. למזלו של אבי, הוא ומשפחתו יכלו לחזור אל הכפר, ואל כתלי הבית, אך למחמוד היה סיפור אחר, כי כשהוא חזר, לא היה שם בית, ולא היה כפר, ואז הוא ומשפחתו נהיו פליטים בתוך ארצם שלהם". לדבריה, "מחמוד דרוויש, היה איש מחאה. דרוויש שנא את חוסר הצדק, אך לא את היהודים".

לעווד יוענק מיוחד בסך 15,000 ש"ח מטעם הדירקטוריון "על תרומתה להעצמת היצירה הערבית ושילובה בתרבות וביצירה הישראלית", כך נכתב בנימוק הענקת הפקס. "תרומתה של מירה ליצירה המוסיקאלית הינה רבה בין אם בכתיבתה ובין בקולה הייחודי. הדירקטוריון בחר השנה להעניק לעווד על תרומתה להעשרה, העצמה ושילובה של היצירה הערבית בתרבות הישראלית".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.