שרת התרבות מירי רגב ושר האוצר משה כחלון. צילום: פלאש 90
שרת התרבות ושר האוצר . צילום: פלאש 90

שרת התרבות והספורט מירי רגב פנתה אל משה כחלון בבקשה להנחות את יועמ"ש של משרדו לכנס ועדת הבדיקה בעניין תיקצוב שקיים אירועי הוקרה למחבלים. זאת בעקבות מפגן התמיכה בתיאטרון שהתקיים ביום חמישי האחרון ובו הופיעו בין היתר השחקנית וראש עיריית ת"א .

"אני פונה אליך, שתנחה את היועץ המשפטי של משרדך, עוה"ד אסי מסינג, לפעול לפי סעיף 3 ב' לחוק יסודות התקציב, לגבי אירועי מפגן התמיכה בתאטרון יפו, שהתקיימו ב- 05.10.2017", כתבה רגב. "לפי הפרסומים, במהלך אירועים אלו, שהתקיימו ברחבת תאטרון יפו ובתאטרון עצמו השחקנית שרית וינו -אלעד נקטה בפעולות מבזות כלפי דגל ישראל. השחקנית הוציאה את הדגל והתעטפה בו בצורות שונות: פעם כחצאית, פעם כשכמייה ופעם כחיג'אב".

"מעבר לכך, התוכנית האמנותית בתאטרון וברחבה הסמוכה לו כללה קטעים מהפקה של תאטרון אלסראיא, המבוססת על ספרו של מחמוד 'זכר לשכחה', שיש בו כדי לבזות את מדינת ישראל, בשילוב 'פנינים' מפיו של אודי אלוני, שקרא 'שפה פלסטינית חופשית'. לטעמי, התוכנית בכללותה ביום זה דורשת בדיקה לאור העילות המנויות בסעיף 3 ב' לחוק יסודות התקציב. אשמח, כי בדיקה זו תבוצע בהקדם על פי הסיכום עם היועמ"ש לממשלה, ד"ר . משרדי עדיין ממתין לכינוס ועדת בדיקה לגבי תלונות קודמות שהפנינו אליך", הוסיפה השרה.

"חוששני שהשיהוי בבדיקה מביא להחמרה בתופעה הפסולה בה הופך לחופש ההסתה וחוצה את גבולות החוק", כתבה השרה במכתבה. "כמו כן, השיהוי נותן רוח גבית לגופים המבקשים לתמוך בתאטרון ובפעילותו העויינת משדרים חוסר אונים ואוזלת יד מצד המדינה באכיפת חוקייה ובמימוש מדיניותה. אבקש התערבותך המיידית לכינוס ועדת הבדיקה ללא שיהוי".

המכתב של רגב לשר כחלון
המכתב של רגב לשר כחלון

השרים הבטיחו לפעול לשלילת תקצוב התיאטרון

כזכור, רגב הבטיחה בחודש שעבר כי משרדה לא יתקצב מוסדות שמאדירים שהידים ומציגים את חיילי צה"ל באור שלילי. לדבריה הצטרף השר כחלון שהודיע על הפעלת המנגנון לשלילת תקציב התיאטרון, לראשונה בתולדות המדינה. משרד אוצר יחל בהליך רשמי להפחתת תקציבו של תיאטרון יפו ויזמן את בכיריו לשימוע.

צעדיהם של רגע וכחלון מגיעים בעקבות הענקת במה בתיאטרון לאירועים המעלים חשד להסתה לטרור, כדוגמת אירוע התמיכה שנערך בתיאטרון בסוף חודש אוגוסט לכבודה של המשוררת הערבית-ישראלית , הנאשמת בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור, אירוע שקיבל את השם "אני השהיד הבא", מתוך מילות שיריה.

אירוע מטריד נוסף שנערך בתיאטרון יפו הוא  ההצגה "מחברות מהכלא" של השחקנית והבמאית עינת ויצמן. גם בעניין זה ביצע משרד האוצר בדיקה ממנה עולה כי יש בקטעים שהוקראובהצגה  עילה לכאורה לעבירות הסתה לטרור. גם בעקבות מקרה זה סבורים במשרד האוצר כי ניתן להפעיל את ההליך לשלילה או הפחתה של התקציב המתקבל מן המדינה לתיאטרון.

"אני השהיד הבא", המשוררת טאטור לכבודה נערך האירוע
"אני השהיד הבא", המשוררת טאטור לכבודה נערך האירוע
עינת ויצמן. צילום: פלאש 90
עינת ויצמן. צילום: פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא